Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '19

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
46
 

Sertifika ile İş Bulma

Günümüzde ülkelerin ekonomik değerlera, kalkınma oranları ve gelişmişlik düzeylerinin belirlenmesinde ülkedeki işsizlik oranları büyük etkendir. İşsizliğin azaltılması için her ne kadar birçok ulusal ve uluslararası çalışma yapılsa da kesin olarak bir çözüm bulunmuş değildir. Amerika Birleşik Devletlerinde bile var olan işsizlik hayatın içerisinde ne kadar yer kapladığını ve tüm dünyanın problemi olduğunu gözler önüne seriyor.
 
Sertifika Programları
İşsizlikle mücadele etmek tıpkı suçla mücadele etmek gibidir. Emniyet görevlileri suç oluşmadan önlemekle görevlidir. İşsizliğin oluşmasını önlemek de elbette devletin görevidir. Ancak böyle bir sosyal devlet anlayışı dünya üzerinde henüz görülmedi. Hal böyle olunca insanlar kendi işsizliklerini kendileri önlemek durumunda kalmaktadır. Bir insan kendi işsizliğini nasıl önler ? Bunun en etkili yolu iyi referanslar bulmaktır. İyi referanslar ve iyi dostlar her zaman işsizlik zamanında kişiye yardımcı olacaktır. Eğer referans bulma konusunda kendinizi yetenekli görmüyorsanız bunun yerine alternatif olabilecek bir yöntem olan sertifika programlarına ağırlık verin.
 
Günümüzde sertifika programlarına ulaşmak çok kolay. Kendinizi hangi alanda yetenekli görüyorsanız o alanda uzmanlaşmak için sertifika programlarına katılın. istanbul işletme enstitüsü sertifika programları yalnızca uzmanlaşmak için değil, aynı zamanda eğitime açık olduğunuzu işverene göstermek için de faydalı bir araçtır. Bir araçtır çünkü sertifika programları tıpkı diğer eğitimler gibi kişiyi bir yerden bir yere taşımak gibi bir görevi vardır.
 
İşsizlik
İşsizlik dünyada uzun yıllardır varolan bir küresel sorun. Paranın hakimiyeti olduğu sürece işsizlik bu dünya üzerinde uzun bir süre insanların canını fazlasıyla sıkacağa benziyor. Deprem için nasıl ki önlem alıyorsak işsizlik için de önlem almamız gerekir. Sertifika programlarına katılarak alanımızda profesyonelleşmeyi, eğer şartlar çok zorsa işten çıkarıldığımızda başka bir iş bulana kadar geçecek olan süreyi kısaltmak için sertifika programları oldukça faydalıdır.
 
Bireysel büyüme veya kişisel gelişim söz konusu olduğunda insanlar genellikle kısa vadeli hedeflere ulaşmayı planlar ama asla ileri vadeli ömür boyu sürecek bir gelişimi planlamalar. Kişisel gelişimin ilk kuralı bilgi edinmek ve kendini geliştire bilmesidir bir bireyin. Biz insanlar kısa vadeli şeyleri seviyoruz istediğimiz mesleğe bile kısa sürede geçiş yapmak istiyoruz aslında düşünmüyoruz öğrendikçe karakterimizinde kendimizinde ne kadar değişip insanlara ve kendimize yararlı olabileceğimizi. Birinci sınıf çocuğu nasıl bir anda okumayı öğrenemiyorsa hepimiz ayniyiz.
 
Kendini Bilmek
Kendimizi ve diğer insanları geleceği değiştirebilmek için birçok aşamadan geçmeliyiz. Birinci aşama kendini bilmektir. İlk önce kendi güçlü ve zayıf olduğumuz yönlerimizi analiz etmektir. İnsanların kendini anlayabilmesi insanları daha iyi anlaya bilmesine yardımcı olur. İkinci aşama ise karşılaştırmaktır. Sizden becerileri yetenekleri iyi olan insanları incelemek ve onlar kadar kendimizi iyi yetiştirebilmektir. Kendimizi değiştirmek bizim için en büyük değişiklik olacaktır. Bazen ikilem arasında kalırız başkalarının ne düşündüğü bizim için daha önemli olur ama unuturuz bizim kararlarımızın bizim için önemli olduğunu tek ihtiyacımız olan aslında kararlarımızı kendimizin verebilmesidir bunun için hayatımızda büyük değişiklikler yapacak olsak da bunu yapmak zorundayız.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1609
Kayıt tarihi
: 10.03.16
 
 

2005 yılında işletme bölümünden mezun olduktan sonra 2010 yılın insan kaynakları yüksek lisansına..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster