Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '13

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
27676
 

Sertleşme sorunu yaşayan erkekler doktora gitmeli; kimsenin karısını mutsuz etmeye hakkı yok

Sertleşme sorunu yaşayan erkekler doktora gitmeli; kimsenin karısını mutsuz etmeye hakkı yok
 

Kulağımıza gelen duyumlara göre (galiba karısı mahalleden bir kadına anlatmış) İ…Dağlı 59 yaşında. Her 10 kişiden birinde olan sertleşme sorunu var. Olabilir, gayet doğal. Birimizde olacak. Genç eşinin sızlanması üzerine “Biz artık yaşlandık. Torun torba sahibi olduk. O işler bizden geçti” diyormuş. 46 yaşındaki kadın çaresiz susmuş.

Bu işin yaşı yok, sağlıklı olduğunuz sürece cinsel hayatınız devam eder. Bu işin torun torbayla ilgisi olmadığı gibi 46 yaşındaki kadına “O işler bizden geçti” diyemezsin. Senden geçmiş olsa bile o henüz gençtir. Bunu 13 yaş küçük kızı alırken düşünecektin. Kaldı ki 59 yaş senin için de geç sayılmaz. Bazıları bu yaşlarda 4. karısını alıp balayına gidiyor.

Cehalet ve ahlaki tabulara erkeklik gururu da karışınca böyle bir durum başına gelen kimseler çok ciddi travma yaşıyor. Dışarıya karşı saklıyor ama evliyse eşinden saklayamaz. Eşinin üzerinde baskı kuruyor. Biliyor ki nasılsa karısı benim kocamın şeyi… diyemez. Zavallı kadın durumu dışarıya aksettiremez; çünkü o da eşinin gururunu düşünmek zorunda. Senin kocan şey diyecekler. Kocasına da laf anlatamıyor çünkü erkek böyle bir eksikliği kabullenemiyor. Erkekliğinin bittiğini düşünüyor.

Oysa cinsellik tek başına erkekliği ifade etmez. Ama kabullenmek de yanlış çünkü cinselliğin sürmesi gerekir. Hem zaten çaresi de var. Üstelik evliyseniz eşinizi de düşünmek zorundasınız. 50’li, 60’lı yaşlarda cinsellik bitmez. Biter diyenlerin kafasında sorun vardır. Cinsellik ayrı bir şeydir; emeklilik, torun bakmak, altın günleri, gezme tozma… Hiçbir şey cinselliğin yerini tutamaz.

Dışarı yansımıyor ama aslında bu durum çok büyük sorun. Türkiye’de 20 milyon evli erkeğin (hadi en iyimser tahmini alalım) %7’si yani 1,5 milyon erkekte az veya çok sertleşme sorunu vardır. Ve bu erkeklerin yarısından fazlası gurur meselesi yapıp doktora gitmiyor. Sağlıkta gurur olmaz. Ayrıca hem öyle herkesin öğrenmesine bilmesine de gerek yok. Mahallemizden tapucu Cevdet bu konu için defalarca Çapa Hastanesi Androloji bölümüne gitmiş, kendi söylemese bilmeyeceğiz. Yani kimse sizi takip etmiyor.

Psikolojik falan deniliyormuş ama bunların etkisi düşükmüş; asıl neden damar tıkanıklığıymış. Neyse ne, doktor bir ilaç veriyormuş, eskisinden daha daha iyi oluyormuşsunuz. Hatta sorunu olmayan kimseler bile performanslarını artırmak için bu ilaçlardan kullanıyorlarmış. Tıp ilmi en büyük başarısını bu konuda göstermiş. 70 yaşındaki adam 30 yaşındaki gibi seks yapabiliyormuş. Ama elbette bu doğru değilmiş; yine de yaşlı olduğunuzu unutmayacakmışsınız. 100’lük viagra alıp iki Rus kızıyla otelde sabahlayan 47’lik “uçan adam” sabah olduğunda bir daha uçamamış. Ayrıca şunu da ekleyelim ki ana neden damar tıkanıklığı olduğu için sertleşme sorunu olan erkeklerde hayati derecede ciddi damar ve kalp sorunu olabilirmiş. Mutlaka zaten bu nedenle de doktora gitmeleri gerekirmiş.

7–8 yüz bin evli erkeğin kendilerinde cinsel yetersizlik sorunu olduğu halde doktora gitmemeleri bunların eşlerinin durumu bakımından elbette kabul edilemez bir şey. Bu konuda ilgili bakanlık ya da diğer kurumlar, kimseler tarafından halkın bilinçlendirilmesi de yapılmıyor. Ve tabularla dolu geri kalmış bir ülkede on binlerce kadın eşlerinin cahilliği yüzünden mutsuz yaşıyorlar. İlgisiz ilgililere ve tabuların esiri halka duyrulur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Son derece önemli bir soruna parmak basmışsın dostum. Haklısın bütün sorunlar konuşulmalı ve tartışılmalıdır. Yazını önerilerime alıyorum. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 14.01.2013 21:23
Cevap :
Teşekkür ederim Mustafa bey ben de bugünlerde sayfana gireceğim çünkü okumam gereken yazılar var.  15.01.2013 18:10
 

Bu da yine aynen kadına şiddet gibi toplumca hep üstü örtülen, gizlenen, bırakın çare bulmayı, konuşulması-tartışılması-çare aranması dahi tabu sayılan önemli ve ciddi konulardan biridir belirttiğiniz gibi. Son derece de doğru, aydınlatıcı ve yararlı bir yazı olmuş, emeğinize sağlık. Selamlar...

Filiz Alev 
 13.01.2013 17:38
Cevap :
Yorum ve katkınız için teşekkür ederim.  14.01.2013 18:50
 

Sorunların adam gibi konuşulamadığı bir toplumda, önemli bir konuya değinmişsiniz. Ankaradan saygılar.

Mehmet Emin Yolsal 
 12.01.2013 2:39
Cevap :
Yorum için teşekkür ederim.  12.01.2013 17:20
 

Kıymetli Kerim Korkut :Bu yazınıza yazdığım yorum gaz olmuş uçmuş önemli değil yeniden yazarım,bu kez İnşallah cıva olmaz.Demek ki klavye'ye güveniyorsun,her şeyi yargılarsın öylemi, Hakim yada savcı mı sın,Krallarla savaşırmış karıncaları öpermiş,sahte adam Cesaretsiz, korkak,ödlek olduğunu itiraf ediyorsun daha sana ne diyeyim.Benim başıma gelenler bir başkasının başına gelmesin,benim gibi kimse sana güvenmesin,yanmasın.Bütün insanları kandırdın, geleceğimizi karartın,Yavaş, yavaş seni tanımaya başladım,umutlarım,hayallerim uçtu gitti yok oldu..Gitmiş Dr icazeti de almış bilmem nelerin neyi ile uğraşıyor.İşi gücü etle, tenle uğraşıyor,Yarın ölecekmiş gibi ibadetle uğraş sana, namazdan, niyazdan bahset sene.küstüm sana no,no,no Selam..

Mehmet Burakgazi 
 11.01.2013 23:54
Cevap :
Hahahahahahahaha!Siz çok yaşayın iyi mi koca şair.  13.01.2013 9:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5707
Toplam yorum
: 14402
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 640
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster