Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '09

 
Kategori
Gönüllülük
Okunma Sayısı
507
 

Sesiniz ışık olsun

Sesiniz ışık olsun
 

Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde görme engellilere hizmet amacıyla kurulmuş olan GETEM Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı için siz de bir kitabı seslendirebilir, e-kütüphaneye katkıda bulunabilirsiniz.

GETEM tarafından tasarlanan e-kütüphaneden ülkemizde sayıları 400 bini bulan görme engellilerin yanı sıra diğer tür engeli nedeniyle basılı eserlerden faydalanamayan kişilerin de faydalanması amaçlanmış.

Gönüllü okuyucular tarafından seslendirilmesi istenen kitaplar, makaleler, ders kitapları, çalışma kitapları vb.yazılı doküman http://www.getem.boun.edu.tr/ sitesinde liste olarak sunuluyor.

Gönüllü okuyucu olabilmek için GETEM’le irtibata geçip bilgi alabilirsiniz. Getem görevlileri ne yapılması gerektiği ve teknik destek konusunda gönüllü okuyucuları bilgilendiriyorlar. Yapmanız gereken bir ses kaydedici programa ve kulaklık mikrofona sahip olmak. Sonrasında 5 dakikalık deneme kaydınızı GETEM’ e MSN ya da e-maille gönderip, gönüllü okuyucu olup olamayacağınızı ya da ne gibi kitapları seslendirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Daha sonra sitedeki talep listesinden seçeceğiniz bir kitapların onayını alıp okumaya başlıyorsunuz. Türkçe ve İngilizce olarak seslendiriliyor.

Kitaplar belli okuma kuralları çerçevesinde seslendiriyor ve okuma bittiğinde cd.ye kaydedilip GETEM’e ulaştırılıyor.

Görebilen, hareket edebilen, okuyabilen bireyler olarak bizler de bu kütüphane için kitap seslendirebilir, çevremize duyurabilir; çalıştığımız kurumlarda sosyal sorumluluk projesi olarak gündeme gelmesini sağlayabilir; bu projenin dünya çapında bir büyüklüğe ulaşmasına katkıda bulunabiliriz.

Bir kitabı da siz seslendirin, sizin de sesiniz ışığa dönüşsün.

Sevgi ve Işıkla

Ayşegül Tekfidan

14.02.2009 Nakkaştepe

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 54
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 899
Kayıt tarihi
: 11.07.07
 
 

1964 yılında Güneş Akrep burcundayken İstanbul'da doğmuşum. Aslen Balkan kökenliyim. İ.Ü. SBF Kamu Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster