Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mayıs '09

 
Kategori
Teknolojinin Geleceği
Okunma Sayısı
883
 

Sesli yanıt sisteminin işgörürlüğü

Adı sesli yanıt sistemi galiba.

Bir bankayı ya da bir kurumu arıyorsunuz, karşınıza önceden kayıtlı bir bayan sesi çıkıyor ve sizi yönlendirerek işleminizi yapmaya yardım ediyor.

Güya yardım ediyor, esasta çileden çıkartıyor.

Bir kere daha baştan, uzun uzun, kelimeleri sündürerek güzel konuşmaya çalışan bayanın seyircisi haline geliyorsunuz. Öyle tatlı, letafetli ve üzerine basarak konuşmaya çalışıyor ki siz konuşmayı izlemeye dalıyorsunuz. Oysa hızlı, anlaşılır ve amacına uygun konuşması sizin için yeterli.

Sonra ses, sizi umursamaz bir halde, kurumuyla ya da ürünüyle ilgili bazı şeyleri tanıtmakla devam ediyor. Ya sabır. Artık nihayet üçüncü aşamaya geçildiği zaman bir oh çekiyorsunuz. Ama çile tam bitmiş değil.. sonra, 'iç ses, ' başlıyor tuşları ve tanımları açıklamaya, kaç tanım var, sizinki nerde, ya da işiniz hangisine giriyor belli değil, hiçbir şey kaçırmamak için kulakları dikerek dinlemeye başlıyorsunuz.. konuya yabancıysanız, ya tuşun tanımını kaçırıyorsunuz ya yaptıracığınız işin hangi tuşa ait olduğunu kavrıyamıyorsunuz, ya da hiç tanımlanmamış bir konuda görüşeceksiniz.. belki erken basıyorsunuz, belki geç.. sistem habire sizi uyarıyor.. tuşlara basıyorsunuz ama bir türlü gitmek istediğiniz yere gelemiyorsunuz, aradan dakikalar geçiyer.. siz tuş basma sayısını çoğaltınca size sesleniyor.. "Yanlış tuşa bastınız lütfen tekrar deneyiniz".. en sonunda yapmak istediğinizi yapamamış olarak sistem, "Aradığınız için teşekkür ederiz" deyip telefonu yüzünüze kapatıyor, siz de 'çaat' diye ahizeyi kapatıyorsunuz.

Kurumlar acaba bu yöntemi neden seçiyorlar? Daha az mı eleman istihdam ediyorlar? Yoksa vatandaşın işini mi kolaylaştırmak istiyorlar? Belki zamandan tasarruf filan yapacaklar. Ya da bir teknoloji merakı var, aman bizde de olsun diye.

Amaçları her neyse mantığı yanlış olan, vatandaşın işini kolaylaştırmaktan ziyade zorlaştıran, zaman kaybına neden olan, vatandaşın telefon faturasını yükselten ve sonuçta işe yaramayan bir sistem.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 467
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1001
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye düş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster