Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '14

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
150
 

Setenay Özbek'ten "İçsel izlenimler

Setenay Özbek'ten "İçsel izlenimler
 

Hayat, insan, zaman, mekan...

“Güneşi gördüm, alçaktan uçuyordu.” René Char

Anılarımız yaşanmışlıklarımızla dururuz orada öyle. Setenay Özbek’in izleğini René Char şiirlerinden alan ve hayatı en ön sıradan seyreden olarak yüzleşen ve bu yüzleşmeyi bize sunan resimleriyle buluşuyoruz.

Setenay Özbek'in Bağdat Caddesi No: 350 Erenköy İstanbul adresinde “İçsel İzlenimler” başlığı ile sergilenecek resimleri, sanatçının bir döneminin hikâyesidir ve şüphesiz ki ruhunun el attığı tüm sanat alanlarına coşkuyla yansımıştır.

Hayat, bu dönemlerin parçalarını oluşturarak bir bütün halinde bize yeniden sunar; işte o zaman yaratıcı gücümüzün ve ruhumuzun o zaman diliminden ne kadar etkilendiği, ya da beslendiği sanatla yeniden ortaya çıkar.

Serginin ön planda olan serisi, tamamlanmış büyük boyutlu kompozisyonların parçalara ayrılarak başka bir resim üzerine geometrik yerleştirmesiyle oluşmuş düzenlemelerden meydana gelmektedir ve sanatçıya göre asıl tamamlanma ikisinin birleşimiyle gerçekleşir. Alt resimde başka bir öykü, üzerinde bambaşka bir dönem ve ruhun yansıdığı farklı hikâyeleri barındıran parçalar, izlenimler… Eksik bırakılmış geometrik bir yerleştirme, iki hikâyenin de birbirini gölgelemeden izleyiciye dokunmasını sağlar ve iç dünyanın dışa aktarılmasını iki ayrı düzlemde yaşatır.

Bu sergide yer alan çalışmalar, daha önce izleyicilerle buluşmamış, büyük çalışmalara dayanan küçük resimleri de içermektedir. Beyaz ve Siyah serilerinde öne çıkan bu tek parçalı küçük kompozisyonlar, içinde bulunulan dönemin ayrıntılarını hem kişisel hem toplumsal ölçekte farklı okumalara açmaktadır…

Setenay, bize hayatının bir dönemini gerek parçaları bütünleyerek, gerek bütünleri parçalayarak ifade ederken bu hikâyeye bizleri de davet ediyor; hayatımıza, o yoğun ve özel döneminin görsel ve ruhsal yansıması olan rengârenk, coşkulu sanatıyla dokunarak…

Sergi 6 Kasım 2014 – 21 Aralık 2014 tarihleri arasında ART350’de izlenebilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 83
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 594
Kayıt tarihi
: 05.03.09
 
 

Konya Akşehir doğumluyum. Selçuk Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster