Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '09

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1188
 

Sevdalım Hayat- Zülfü Livaneli

Sevdalım Hayat- Zülfü Livaneli
 

http://www.ilknokta.com/urun/56748/Sevdalim-Hayat--Zulfu-Livaneli.html"On parmağında on marifet" deyimine tıpa tıp uyan başka kaç kişi vardır ki yeryüzünde? San'at dersen san'at,
siyaset dersen siyaset, sinema dersen sinema, müzik dersen alası; gazetecilik, felsefe, edebiyat, kültür elçiliği. Yaptığı her işte başarı sağlamış Zülfü Livaneli, ama bana sorarsanız her zaman ille de "Müzik Adamı Livaneli, derim...

Siyaset ona uygun değildi, fazla insancıl ve barışsever. O iş biraz kıvraklık ister, nabza göre şerbet hazırlamak gerek. Kültür-edebiyat da bir derece yakışıyor, ama okuyanı az olan bir memlekette ne derece iş yapar malum.

Müzik öyle değil, gümbür gümbür söyler, gümbür gümbür dinlenir. Stadyum konserleri meşhurdur, yurtiçinde ve yurt dışında. Şarkıları hala taptaze, hala gündemde, yaşlısı genci tanır tınısından.

"Akasya kokan gecelerde
Türküler söyleyip dolaşırdın sen
Birer birer dökülen hecelerde
Kendi yüreğinle yarışırdın sen

Sağ olsun uçan kuşlar
Çiçeğe durmuş ağaç
Yaşasın sevdalılar
Sevdalım hayat"
.....

Daha niceleri; Hey Özgürlük, Yiğidim Aslanım, Karlı Kayın...say say bitmez.

****
Livaneli'nin okuduğum 3. kitabı bu. Mutluluk ve Leyla'nın Evi, diğerleri.

Kitap, Anı türünde. Yazar, hakkında şimdiye dek bilmediğimiz ya da yanlış bildiğimiz birçok konuyu sade ve samimi bir dille anlatmış. Çoğumuz onu Elazığlı bilirdik, meğer Artvinliymiş. Yine tarzından dolayı Alevi sanırdık, kitabında da bahsettiği gibi önadı Ömer ile ilgili kuşkularımız olsa da, değilmiş ama Alevi fanatiğiymiş. Çocukluğu baba mesleğinden dolayı yurdun değişik bölgelerinde geçmiş. Yine önyargıların aksine çocukken sıkı din eğitimi almış.
Bugünkü başarılarına bakıldığında yine yanılgıya düşmek olası, başarılı bir öğrenci olamamış hiç. Hatta başarılı bir baba ve eş olmadığını da yer yer yazıyor kitabında.

Birkaç arkadaşıyla ortaklaşa bir basımevi kurmakla başlayan fişlenme serüveni diyar-ı gurbette geçirmek zorunda kaldığı 11 yıllık sürgün hayatına neden oluyor. Okurken üzülüyor insan da o sürgün ve kaçış olmasa bugünkü Zülfü Livaneli de olmazdı, böyle düşünerek teselli bulabilir insan.

Yaşaması gerekiyormuş yaşamış...Zorluk çekmesine rağmen iyi ki de yaşamış. Yoksa dünyanın birçok yerinde birçok ünlü müzisyenle tanışması, fırsatlar yakalaması, konser vermesi, ödüller alması mümkün olabilir miydi?

Kitabı okurken ayrıca heyecanlandığım ve onurlandığım bölümler var. Zülfü Livaneli çocuk yaşlarında babasıyla köy köy gezerken, Çorum'un bir köyünde tanışır bağlamasıyla. Nereden nereye? Babası memur olmasa ne işi var benim memlekette?

****
Anlatımı akıcı, dili anlaşılır ve sade. Olaylar malum, sıkıntılar benzer. Hayaller ve özlemler çoğumuza tanıdık.
Adının yanında onlarca sıfatı olsa da, o bir insan, iyi bir insan...

Okunmaya değer!

Arka kapak Notu:

Tartışma yaratacak "anılar denizi"...

Zülfü Livaneli`nin, Mutluluk ve Leyla`nın Evi adlı çok satan kitaplarının ardından beklenen anlatısı çıkıyor.

Bir dönemin siyaset ve sanat olaylarına ışık tutacak, her kuşaktan insanlar arasında ilgi uyandıracak anı ve değerlendirmeleri kapsayan roman tadındaki bu kitapta, okuma serüveni peşindeki bir çocuğun düşleri, hücrelere kapatılan ve sürgünlere mahkûm edilen bir aydının serüveni anlatılıyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, en sevdiğim yazarlardan Zülfü Livaneli'nin en güzel kitaplarından biri "Sevdalım Hayat". Beğenerek okumuştum, zihnimde güzel izler bırakan bir kitaptır. Tanıtım için teşekkürler, sevgiler, saygılar, selamlar.

A.Nilgün Aktaş 
 28.02.2012 11:50
 

Yaz biterken yeniden kitaplara dönmüşsünüz. Ben eski kitap yazılarınızı da okuyorum ve birçok tanıdık kitaba rastlayıp keyifleniyorum. Zülfü Livaneli, bu hayatta en değer verdiğim sanatçılardan biri, gerçekten büyük bir insan. Onu tarif etmeye benim kelimelerim yetmez... Çocukluğum, gençliğim onun şarkılarıyla geçti, sonra tüm kitaplarını okudum, şimdi de hergün onun köşesi'ni zevkle takip ediyorum... Gün olur, alır başımı giderim... Başımda yelkovan kuşların peşi sıra... Saygılar...

Ahmet ÇELİKSÜNGÜ 
 08.09.2009 9:47
Cevap :
Kitaplar hep var da, sıcaklarda yazmak biraz zor geldi, yarım bıraktıklarım var ayrıca...bugün yağmur özlemi sona erdi. Zülfü Livaneli az kalan değerlerimizden biri, şarkıları hep söylenecek hep sevilecek...selamlar-saygılar Ahmet Bey!  08.09.2009 21:40
 

merhabalar demek bu kitabında Zülfü Livaneli hayatını anlatıyor güzel bir tanıtımdı teşekkürler.

oya 
 28.08.2009 16:06
Cevap :
Ben de teşekkür ederim, güzel ve akıcı bir kitap, gözleri yormuyor üstelik...öneririm...selamlar-sevgiler...  28.08.2009 16:15
 

Teşekkürler bu kısa sinopsis için. Deniz esintili selamla...

Mehmet Sağlam 
 28.08.2009 14:57
Cevap :
Ben de teşekkür ederim, Mehmet Bey! Hoş geldiniz! Selamlar-saygılar!  28.08.2009 15:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2026
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster