Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '16

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
738
 

Sevdiğim diziler: "Umuda kelepçe vurulmaz"

Sevdiğim diziler: "Umuda kelepçe vurulmaz"
 

sinematurk.com


“Umuda Kelepçe Vurulmaz,” 3 Kasım 2016 tarihinde, FOX' TV’de yayınlanmaya başlayan, Gençlik Dramı formatında, Yapımcı Burak Sağyaşar;  başrollerinde Mert Yazıcıoğlu (Fırat), Melisa Şenolsun (Ceren), Özge Özder (Perihan) , Begüm Birgören (İnci), Burak Dakak (Onur)’ın bulunduğu, senaristliğini Yekta Torun, Duygu Tankaş ve Hilal Yıldız'ın yaptığı, yönetmeni olarak Cemal Şan'ın yer aldığı yeni TV dizisidir. Bu bir “Bi Yapım” prodüksiyonudur.
 
Dizinin denetleyici yapımcısı : Fatoş Sevinç; Görüntü Yönetmeni : Tuncay Aksoy ; diğer rollerde : Ecem Baltacı (İdil), Gizem Ergün (Narin) , Nazlı Bulum (Peri), Turgay Aydın (Nizam), Zeynep Bastık (Rüya), Mustafa Elikoğlu (Azad), Yiğit Dikmen (Burak) bulunuyor.
 
Konusu, genç suçluların bir hapishanede, zengin, genç bir suçlunun ailesinin uğraşması sonucu bir grup genç suçlunun okuma hakkı elde etmesi ve devam ettikleri okulda kendilerini kabul etmeyen öğrenci ve veli çevreleriyle çatışmaları gösteriliyor.
 
Son zamanlarda son derece bir birine benzeyen aşk-meşk ; zengin oğlan fakir kız dizilerinin yanı sıra gençlerin yer aldığı bu çeşit Yetimhane, Hapishane… dizileri de ilgi çekmeye başladı. Bunların ilklerinden biri, “Kırgın Çiçekler” di. Orada da bir yetimhanede bulunan gençlerin dış dünyayla çelişkileri, sorunları yer alıyordu ve bu dizi oldukça tutunmuştu.
 
Gerçi “Umuda Kelepçe Vurulmaz” bir Yetimhane de geçmiyor ama olayların çizgisi içinde gençlerin sorunlarını, psikolojilerini, çelişkilerini ele alması bakımından tam bir gençlik filmi olduğu söylenebilir. Bu dizi yetimhanede geçmiyor ama bir tutuklular evine düşen genç suçluları, oradan çekip kurtarmak için uğraşan bir okul yöneticisinin sonsuz çabaları görülüyor. Okul, dış dünya ve hapishane koşulları arasında sıkışıp kalan bunun ağır travmalarını duyan gençlerin hem dış dünya ve kendi aralarındaki çekişmeleri seyircileri çekip götürüyor.
 
Bir çeşit “Asi Gençlik” filmi olmaya aday bir dizi. Tabii dizide haksızlık edenler, saldırganlar var; onların karşısında ezilmemek için direnenler; haklı görünenler ve onlar arasındaki dayanışma diziyi çekip götürüyor.
 
Değişik kentlerden gelen, değişik yaşamlara sahip olan ve birbirinden değişik suçlar işlemiş 7 gencin yaşamı kendilerine sunulan okuma fırsatıyla tamamen değişir. Varsıl bir ailenin oğlu olan Onur kendisi için başlatılan bir tasarı sayesinde diğer mahkum çocuklar: Fırat, Azad, Kömür, Nazlı, Peri ve Narin'de okuma hakkı kazanmışlardır. Onlar hem mahkum  hem de öğrencidirler artık.
 
Durmadan bu gençleri savunan sınıf öğretmenleri İnci’nin ise daha sonra hapishanede doğmuş küçük yaşta ayrılmış ve yetimhanede büyümüş biri olduğunu anlıyoruz. Bu tasarım sayesinde İnci hayatla tekrar barışacak ve her şey yolunda girecekkir. Geçmişten gelen sırlar, mahkum gençlerin kolejli gençlerle bitmek bilmeyen sınıf çatışmasında ellerinde kalan tek şey geleceğe ilişkin umutlarıdır.
 
Bu güzel, meraklı dizi haftalardır devam ediyor. Ve halkda ilgiyle seyrediyor. Özellikle İnci öğretmen tipi ve hapishanede gardiyanbaşı (Nizam)  ilginç roller çiziyorlar. 
 
Gençlik kendi içinde başlı başına sorun. Bu sorunu ciddi bir şekilde ele alamayınca (belgesellerle, anketlerle. Araştırmalarla..) iş ister istemez bu öykümsü dizilere kalıyor. Kimi zaman yapılanlara katılsak da, kimi zaman katılmasak da, bir izleyici olarak etkileniyoruz.
 
Benim bu dizide ilginç bir anım oldu. Geçen günlerde, dizinin yapımcısı Bi Yapım Şirketinden Zeyno Hanım arayarak, dizide benim çevirisini yaptığım şiirlerden birisini kullanmak istediklerini söyledi. Belki de benim bir telif ücreti talep edebileceğimi düşünmüşlerdi. Ben hiç düşünmeden, şiirin yayın hakkını meccanen verebileceğimi, istedikleri gibi kullanabileceklerini söyledim. 
 
Zeyno Hanım bunu bir yazılı anlaşmaya bağlamak istedi. Ben kabul ettim ve postayla bu işi çözümledik.
 
Benim sadece bir isteğim olmuştu, çeviri karşılığı olarak adımın, jenerikte belirtilmesini istemiştim. Zeyno Hanım kabul etmiştim. Şiir, 2. Bölümde, ders esnasında, bir edebiyat öğretmeninin çalışmaları sırasında bir öğrenciye okutularak gerçekleştirildi. Benim adım da bölümün sonunda belirtilmişti. Zeyno Hanım’a teşekkür ediyorum. 
 
Bu Dizi  “Umuda Kelepçe Vurulmaz” daha ne kadar ekranlarda yer alır bilemiyorum. Ama şimdilik bayağı reyting alıyor, millet izliyor. Çünkü, dizi olağan aşk-meşk hikayelerinin ötesinde bu toplumun ve belki de toplumların “Ergin” gençlerin sorunlarını, dış dünya ile çelişkilerini ele alması bakımından oldukça farklı bir çizgi tutturuyor.
 
Umarım daha uzun yıllar boyunca izleriz.
 
NAHİDE ÇELEBİ, Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Ceyhan Umuda Kelepçe Vurulmaz dizisini izleyemedim zira daha önce izlediğim dizilerle çakışıyor.Selamlar saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 11.12.2016 6:38
Cevap :
Genellikle öyle oluyor.. Ben de rastgelirsem seyrediyorum. Ama daha çok eşim anlatıyor.. Teşekkürler Saygılar.  11.12.2016 13:15
 

Kardeşim ben diyorum ki, kelepçe vuruluyor.

Şahin ÖZŞAHİN 
 11.12.2016 0:17
Cevap :
Şu küçücük Dünyada her şey mümkündür Şahin kardeş .. Senin hatırını mı kıracaklar. Saygılar, esenlikler.  11.12.2016 13:16
 

Kıymetli öğretmenimiz Sayın, Erdal Ceyhan: Evet insanoğlunun umutları bazen solsa da yine yeşerir yeter ki kökten kurumasın. Lakin can bedende ruh tende olduğu ana kadar umutlar hep var olur.Umutlar ruhun gıdasıdır.Umutlara ne kelepçe nede nezarethane ve nede cezaevi yakışmaz. Umutlar hep hür olmalıdır.Diziyi sevdiğinize gör dizide de umutlar var demektir.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 10.12.2016 17:26
Cevap :
Teşekkürler Sayın Burakgazi.. Bence yaşar..! Ama yaşar mı , yaşamaz mı... Yine de Büyük Halk bilir...! Saygılar.  10.12.2016 18:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 829
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster