Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '08

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
11790
 

Sevdiğime "Sümsük" desem...

Sevdiğime "Sümsük" desem...
 

Aman aman çok sümsük birşey...
Uyuşuk davranan, miskin, aptal, mıymıntı, sünepe, pısırık...

Bazen o kadar hayretler içinde kalıyorum ki, gerçeği ile hiç bağdaşmayan sıfatlar üretmekte nasıl bu kadar üretici olabiliyoruz.

Daha önce bir arkadaşımızın yazısından Angut kuşu ile çok güzel bilgiler edinmiş ve aslında keşke biz de Angut olabilsek diye düşünmüştüm.

Şimdi de nerden aklıma geldi bilemem şu meşhur sümsük ne demek bir araştırayım dedim ve iyi ki de merak etmişim.

Dünyadaki çok sayıdaki kuş çeşidinden biri Sümsük kuşları.

Deniz kuşlarından olan sümsük kuşları öncelikle çok iyi birer dalıcı. Kanatlarını çırparak ya da süzülerek uçtukları 30 metre kadar yükseklikten gözlerine kestirdikleri balıkları avlamak için kanatlarını kapatır, ok gibi dimdik suya dalıyorlarmış.Tam 10 çeşidi var, cinsleri arasında en dikkati çekenler ise, mavi ve kırmızı ayaklı olanlarmış. Dikkat çeken derken biz insanları kasdetmiyorum. Dişiler arasında en çok bu türlere rağbet varmış.

Ilıman ve sıcak bölgelerde yaşayan bu kuşlar zamanlarını büyük ölçüde denizlerde geçirip, kıyılarda ya da adalarda koloniler halinde ürüyorlarmış.

Kuzey yarı kürede yaşayan Sümsük kuşları bir, Güney yarı kürede yaşayanlarsa iki tane yumurta bırakıyorlar. İki aylık olduklarında erişkinler tarafından yalnız bırakılan yavrular, açlık hissiyle av bulmaya yönelip çoğu kez yuvalarından çıktıklarında da hemen uçmaya başlıyorlarmış.

Ve edindiğim bilgilerden,ülkemizde yaşamadıklarını öğrendim.Ama nedense bizim kinayeli benzetmelerimiz arasına girivermişler.

İnsanların aşk, seks ya da karşı cinsi etkilemek adına yapmadığı ne var diye düşünebilirsiniz. Bunun için birçok yol var ama hayvanlar alemi her zaman daha şaşırtıcı alternatiflerle dolu.

Sözgelimi mavi ayaklı sümsük kuşu (Sula nebouxii) karşısındakini etkilemek için mavi ayaklarını gösteriyormuş. Erkeklerin ayakları ne kadar mavi olursa, çiftleşecek dişileri etkileme şansı da o denli yüksek oluyormuş.


Mavi ayaklı sümsük kuşları çok sevimli ve hafif şapşal bakışlarıyla görenlerin yüzüne bir gülümseme yerleştiriyor diye okudum.Ama bu kadar kötü bir sıfatla anılmayı hak etmiyorlar sanırım.

Bence çok önemli bir meziyetleri daha var bu sevimli kuşların. 200,000 çiftten oluşan bir kolonide Sümsük kuşu (Sula bassana) ömür boyu bağlandığı eşini sesi sayesinde tanıyormuş, üstelik bu sırada tüm sümsükler korkunç bir gürültüyle bağırmaktayken...

Bundan sonra ben de sevdiğime mavi ayaklı sümsüğüm dersem kızar mı acaba? Tabii ilk önce bu yazıyı okutmak şartıyla.

Sevgiler.Ana kaynak;Temel Britannica Ansiklopedisi, Cilt 6, s. 204

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

demekten demeye fark var tabii .oğlunu eşşoğlueşek diye seven çok baba var.ve de pasaklı kontesim diyenlerde ehemm....Sen ne dersen de aşk için önce hoş sonra ne gelirse haktandır ayy sen hep böyle kal hep cana yakın güğümleri kalaylım...datlı dillim baden gözlüm ,tatlı cadııı çığırtkanım..

ütopik 
 04.04.2008 18:57
Cevap :
Aslında arada sırada tekirim derim bizimkine :)))Çok yaşa emi bu yaptığın yorumlar bir gün beni gülmekten öldürecek...Seni seviyommmmm:)  04.04.2008 20:50
 

Angut kuşunu burda öğrenmiştim şimdi de sizden sümsük kuşunu öğrendim..Güzeldi yazınız ama yine de sümsük demenizi tavsiye etmem:)Selamlar..

Maeglın Taralom 
 03.04.2008 13:28
Cevap :
Kuşun güzelliğini görünce ve hakkında bilgi edinince acaba dedim ama, dediğiniz gibi kulağa pek hoş gelmiyor:)))Sevgimle...  03.04.2008 16:49
 

Bende bir öğretmenden duymuştum sevdiğine "eşşek gözlüm" demiş. Çocuklar anlatmıştı...Çok gülmüştük ama varmış bu cümle...Hitap tarzı...Ses tonu, kimin söylediği ve mimiklerle ilgili....Bende ufaklığı epeyi bir zaman sıpacım diye sevmiştim...Balık burcu olduğu için balığım diye seviyordum....Özel kelimeler ama sümsük bizim argoda kullandığımız manasını taşımıyor kuşcağız..Baksanıza nasıl avlanıyormuş...Sümsük tabir edilen insanlar öylemi ya...Yine herşey niyette bitiyor değilmi...İlginç bir yazıydı...Sevgilerimle

RMZSM Meliha Karaoğlu 
 02.04.2008 23:07
Cevap :
Ya ne marifetli bir kuşcukmuş ama nasıl hakaret anlamında kullanılmış ben de çok hayret ettim. Canım teşekkürler yorumuna,benim eşim de balık,acaba balığım diye mi sevsem:))))))Sevgiler  02.04.2008 23:49
 

Angut kuşlarını biliyor ve onları çok seviyordum.. Sümsük kuşları da çok ilginçmiş. Biliyorsunuz tavus kuşunun erkeği çok süslüdür kur yaparken dişisine kuyruğunu yelpaze gibi açar .Rengarenk dolaşır dişisinin peşinde. :) Ben sevdiğime tavus kuşum desem olur mu acaba ? imrendim sizden... :) sevgimle...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 02.04.2008 22:39
Cevap :
Valla çok tuttum bu öneriyi, sümsük ismini de nerden bulup takmışlar hayret. İşin şakası tabii ,ben eşime... laf aramızda tekirim derim. Biz biraz kedilere düşkünüz ondan:))))Sevgiler.  02.04.2008 23:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 351
Toplam yorum
: 1482
Toplam mesaj
: 167
Ort. okunma sayısı
: 3020
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

Emekli olmaya çalışan bir sanatçı,yazmaktan büyük keyif alıyorum. Kocaeli Gölcük' de oturuyorum e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster