Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '09

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
891
 

Seven İnsan sevilir

Seven İnsan sevilir
 

Delfi de ki ünlü tapınakta Sokrates'in şu sözü yer alır:

"İnsan Kendini Tanı" der bu yazıda.

Kendimizi tanımalıyız.

Zayıf bulduğumuz alanlarımızı geliştirirsek başarılı olmamak için bir neden kalmaz.

Hayat bilinenlerin aksine, uzun değildir, ansızın bitebilir, ömür tükenir. Hayatımızı değiştirmek için beklerken, bir zaman sonra her şeyin çok geç olduğu anlaşılır.

Sevilen insan sevgisini insanlara veren insandır.

Siz severseniz, sevilirsiniz.

Başkalarına acı veren bir insanın, sevilme ihtimali hiç yoktur.

Şu hikayeyi bir ara internette okumuştum. Sevginin, iyi davranmanın nelere muktedir olabileceğini gösteren bir hikayedir.

Uzun yıllar önce Çin'de Li-Li adlı bir kız evlenir ve aynı evde kocası ve kaynanası ile birlikte yaşamaya başlar. Lakin kısa bir süre sonra kayınvalidesi ile geçinmenin çok zor olduğunu anlar. İkisinindi kişiliği tamamen farklıdır buda onların sık sık kavga edip tartışmalarına yol açar. Bu Çin geleneklerine göre hoş bir davranış değildir ve çevrenin oldukça tepkisini alır. Birkaç ay sonra bitmez tükenmez gelin kaynana kavgalarından ev onun ve kayınvalidesi ile arada kalan esi içinde cehennem haline gelmiştir.

Artık bir şeyler yapmak gerektiğine inanan genç kadın doğru babasının eski bir arkadaşı olan baharatçıya koşar ve derdini anlatır. Yaşlı adam ona bitkilerden yaptığı bir ilaç hazırlar ve bunu 3 ay boyunca her gün azar azar kaynanası için yaptığı yemeklerin içine koymasını söyler. Zehir az az verilecek , böylece onu gelininin öldürdüğü belli olmayacaktır.Yaşlı adam genç kadına kimsenin ve eşinin şüphelenmemesi için kaynanasına çok iyi davranmasını ona en güzel yemekleri yapmasını söyler. Sevinç içinde eve dönen Lif-Lif yaşlı adamın dediklerini aynen uygular. Her gün en güzel yemekleri yaparak kaynanasının tabağına azar azar zehiri damlatır. Kimseler şüphelenmesin diye de ona çok iyi davranır. Bir süre sonra kayınvalidesinin değiştiğini, ona kendi kızı gibi davrandığını görür.

Her şey tersine dönmüş.

Fırtına bitmiştir. Evde artık barış rüzgarları esiyordu.

Genç kadına sıkıntı bastı, kendisini ağır bir yük altında hissetti. Yaptıklarından da pişman oldu. Aynı baharatçı dükkanının yolunu tuttu ve yaşlı adama şu ana kadar kaynanasına verdiği zehirleri onun kanından temizleyecek bir ilaç istedi. Artık yaşlı kadının ölmesini artık istemiyordu.

Yaşlı adam yaşlı gözlerle karşısında konuşup duran Li-Li ye baktı ve gülümseyerek, “Sevgili Li-Li dedi ; Sana verdiklerim sadece vitaminlerdi. Olsa olsa kayınvalideni sadece daha da güçlendirdin hepsi bundan ibarettir. Gerçek zehir ise senin beyninde olandı. Sen ona iyi davrandıkça oda dağıldı ve yerini sevgiye bıraktı böylece siz gerçek bir ana kız oldunuz." dedi.

Eski bir Çin atasözü şöyle der ; “Gül veren elde gül kokusu kalır.”

Bence sizde gül verin, gül kokusu alın. İyi olun, herkes size karşı iyi olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 715
Toplam yorum
: 1698
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2651
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster