Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Eylül '06

 
Kategori
Bilgisayar
Okunma Sayısı
1184
 

Seven verileri ayırmayın, birleştirin..!

Seven verileri ayırmayın, birleştirin..!
 

Disk üzerinde veriler 0 ve1' ler şeklinde saklanır. İşletim sistemine bağlı olarak bilgiler temel veri taşları şeklinde disk üzerinde depolanır. Herhangi bir yazma işleminde işletim sistemi dosya yerleşim tablosuna bakarak boş alanlara ilgiyi verinizi yazar. Diskin durumuna bağlı olarak bu veriyi oluşturan parçalar peşpeşe sıralanabileceği gibi dağınık olan boş alanlara parçalanmış bir şekilde de yazılabilir. Veriyi oluşturan küçük parçaların yanyana yani peşi sıra olması ile dağınık bir vaziyette bulunmasının size yansıması diskinizin okuma/yazma kafasının çok daha fazla hareket etmesi olacaktır. Bu kafalar mekanik bir yapıya sahip oldukları için hareket geçişlerinde beklemeler yaşanmaktadır. Kaba tabirle dağınık veri bloklarına sıralıya göre daha uzun zaman diliminde erişebilirsiniz. Küçük veriler sözkonusu olduğunda pek fazla hissedilemeyecek bu durum büyük dosya işlemlerinde kendini belirgin bir şekilde hissettirecek, diskinizin okuma/yazma kafaları bir ileri bir geri koşturup, disk ışığınız hiç sönmeyecektir.

Bunun elbette çözümü vardır. Dağılmış veri bloklarını ardışıl hale getiren ve böylece erişim sürelerini azaltan programları disk birleştirme (defragment) başlığı altında bulabilirsiniz. Son dönemde bu programlar daha da akıllı hale gelerek disk üzerinde verileri erişilme sıklığına göre analiz etmekte, sık kullanılan verileri disk üzerinde en hızlı ulaşımı sağlayacak şekilde konumlamaktadır.

Bu tür programların bir defa çalıştırılmasının ardından verileriniz doğru bir şekilde disk üzerine dağıtılmaktadır. Ancak disk üzerinde işlemler yapıldıkça yine verilerde parçalanmalar olmaktadır. Bu nedenle bu işlemi belirli peryotlarda yapmak gerekmektedir. Bu ihtiyaçtan olmuş olacak ki bu tür programlar içinde kesinlikle bu işi bir takvime bağlama seçeneği de bulunmaktadır.

Bu kapsamda gerçekten çok seçeneğimiz olmakla beraber Diskeeper programı yoğun tercih edilenlerin başında gelmektedir. Programın deneme sürümüne aşağıdaki linkten erişebilirsiniz:

http://consumer.diskeeper.com/downloads/downloads.asp?RID=10382&apid=PPS0001649&ad=cnetland2&SId=2&CId=5&pass=245056496&pass=245056496

Bu arada disk birleştirme işletiminin biraz zaman alan bir iş olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yani işlemi gece planlamak en güzeli olabilir. Öyle ya bu iş için sizin uyanık olmanıza gerek yok:)

Hoşcakalın..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dün Gece iş donusu pc actım ama yolunda gıtmeyen bi şeyler vardı pc kendı kendı res attı ve ardın ekranda sistem ciddi bir hatadan kurtarıldı yazdı 1 nci hata raporuna baktıgımda sunlar yazılıydı :\DOCUME~1\casper\LOCALS~1\Temp\WER79e6.dir00\Mini100406-02.dmp C:\DOCUME~1\casper\LOCALS~1\Temp\WER79e6.dir00\sysdata.xml tekrar actıgım da yıne aynı seyler oldu hatta monıtoru bile tanımadı :(( 2 nci hatada ise bunlar yazılıydı BCCode : 1000008e BCP1 : C0000005 BCP2 : BF8B51FE BCP3 : F33B3FE4 BCP4 : 00000000 OSVer : 5_1_2600 SP : 2_0 Product : 768_1 ve tekrar denedıgımde de guvenlı modda calıstır bunu gıbı secenekler vardı tekrar acık kapattıgımda hersey normaldı ama bazen kendı kendı yıne res atmalar oluyor sızce sorun ne olabıır acaba bilginiz dahilindeyse cvp larsanız sevinirim xp home kullanıyorum Tesekkurler

Lestatazalin 
 15.10.2006 22:45
Cevap :
Öncelikle cevap geciktiği için kusura bakmayın. Valla yalan yok Windows' un yaptıklarına akıl sır ermiyor bazen. Bu hata mesajı ile ilgili geçmişte bir tecrübem yok. Ancak zaman zaman windows' u elden geçirmedinizi öneririm. Bunun için en iyi araçlardan biri de daha önce bloğumda yazdığım- "Windows' unuz çişten mi düştü?" - Advanced system optimizer'ı kullanmanız, bu program olası sorunları önceden bulup bir çoğunu çözebiliyor. Bu sizi bu tür sıkıntılardan kurtaracaktır. Diğer bir önlem de Accessories(Donatılar) altında System Tool altındaki "System Restore"' u kullanıp geri dönüşüm noktaları oluşturmanızdır. En kötü durumda daha önceki bir tarihe yani sorun olmayan döneme geri gelebilirsiniz. Hoşcakalın..  17.10.2006 21:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3227
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster