Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ağustos '10

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
523
 

Severim (!) Böyle Sistemi

Severim (!)  Böyle  Sistemi
 

Çocuklar cezalandırıldıklarını düşünüyor Sayın Bakanım, ne dersiniz?


Şu SBS denilen saçmalığın açılımını onlarca olumsuz yakıştırmayla yapabiliriz bence… Eminim 6 ve 7. Sınıf sonuçlarının açıklandığı bu günde birçok veli en az benim kadar sinirli ve üzüntülüdür.

80 yılı aşmış bir devlette hala deneme-yanılma yoluyla çocuklarımızın geleceğini şekillendirdiğimize inanamıyorum. Hoş sağlık, çalışma, hukuk gibi hayatımızın en önemli alanlarında bile her gün tartışılan ve değiştirile değiştirile yama yeri kalmamış çaputa dönen, dikiş tutacak bir santimlik bir yeri bile kalmayan binlerce uygulamayla yaşamaya çalışıyoruz ya, neyse…

Benim iki çocuğum da SBS kölesiydi bu yıl. Evet resmen kölelik diyorum bu duruma. En büyük çocuğumda sistem farklıydı, tek sınav vardı; küçükler 3 yıllık ortalamaya tabi oldu. 3 yıllık ortalama bence sadece dershanelere rant sağladı. Ne güzel ki, bu sistemin azizliği (!) çarçabuk anlaşıldı da bu yıl tekrar tek sınava dönüldü. Benim çocuklarım yaşındakiler kurbanlık mı oldu acaba?

Şimdi gelelim sonuçlara: Ortanca kızım 3 yıllık ortalamayla %7’lik dilime girdi. Yani sınava giren her 100 öğrenciden 93’ünü geride bırakan bir başarıya sahip! Fakat yerleştiği okul, ilimizde hiç tutulmayan bir okul. İyi diye sayılabilecek okullara ancak %1, 7’lik dilimde olan öğrenciler giriyor. Tamam, biz iyi-kötü bir Anadolu Lisesine girmeye hak kazandık, daha üst sıralamadaki okullar için de 2. Yerleştirmeyi bekleyeceğiz de; geriye kalan % 93’lük dilim ne yapacak? Çocuklar ve aileleri okul okul gezip kayıt yaptıracak bir lise arıyorlar. Bu çocukları yetiştiren devlet okulları neden takviye olmadan, sadece kendi eğitimiyle çocuklarımızı sonuna kadar destekleyemiyor. Özel okullar neden bu kadar başarılı da, devlet okullarındaki çocuklar ortalamada başarılı bile olsalar takviye ihtiyacı hissediyorlar. Yıllardır sorgulanan bu sistem neden bir türlü kalıcı çözümle değiştirilemiyor. Her çocuğun kapasitesi aynı değil bunu anlayabiliyorum fakat bu başka bir şekilde yönlendirmeyle çocuğun motivasyonunu bozamayacak şekilde düzenlenemiyor?

Puanlamaları hala anlamış değilim. Anlamak için de fazlaca çaba göstermek istemiyorum. Önümüze sunulan formülün mantıklı bir kabullenişi kimsede görmedim çünkü. Ben de kabullenmiyorum.

Bugün 6. Ve 7. Sınıf sonuçları açıklandı demiştim ya yazımın başında, şimdi gelelim 7. Sınıftaki oğlumun arkadaşıyla konuşmasına:

- Aga ben 479 almışım ya, ama okul puanıyla 477’ye düşmüş. (Okul en üst başarı puanı 98, bizim oğlanın 92).

Arkadaşı yanıt veriyor:

- Aga ne tesadüf yaaa, ben de aynı puanı almışım ve düşmüşüm.

İki çocuk arasındaki ortak karar:

- Aga bizi cezalandırmışlar ya (!)

Buyurun Sayın Milli Eğitim Bakanım, bu çocuklara yanıt verin bakalım. Toplam 90 sorudan sadece 4 yanlış yaparak, (okulda takdirname ve üstün başarısı belgesi ile ödüllendirmiştiniz) belli bir başarıya ulaşmış bu çocukları neden cezalandırdınız? Bu arada öğreniyorum ki, eğer çocuk okul ikinci olsaymış, yani okul puanı 92’nin üstünde olsaymış SBS ham puanı 479’dan 475’lere kadar düşecekmiş! Çocuklar bu durumda olmadıklarına şükrettiler, bu motivasyonla önümüzdeki yıl ne yapacaklar sizce?

Dip Not: Okul puanı hesaplamasına bir örnek kızımdan, SBS’de ham puanı kardeşine göre düşük olmasına rağmen okuldan ilave 7 puan aldı. Hem de bir önceki örnekteki gibi kızımın okul başarısı 92, okulun en yüksek puanı 98’di.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sistem yok ...Sistemsizlik içinde batan geminin malları pazarlanıyor. Bakanlar ne yaptıklarını bilmeden şaşkınlık içinde bocalıyorlar.Yönetmeliklerden habersizler.Memurlar,sözümona iş başındalar...Çoğu oturuyor ve cahat başındalar. Gemisin kurtaran kaptan olmuş...Bindik bir alamete ;giyoruz kıyamete...Halkın uyanmaya niyeti yok.Muhalefet partileri halkın içinde değiller...Çocuklar şaşkın...Hayırlısı bakalım...

Mesut Selek 
 10.08.2010 1:05
Cevap :
Mesut Hocam, biz kıyamete hazırız da; küçücük yavruların günahı ne? Umarım bir an önce bu sistemsizlik çözülür de, çocuklar rahat nefes alır. Selamlarımla...  10.08.2010 13:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 240
Toplam yorum
: 1379
Toplam mesaj
: 381
Ort. okunma sayısı
: 1577
Kayıt tarihi
: 18.08.06
 
 

Zamandan şikayet ederken, ne kadar hızlı aktığını fark edemeden geçmiş yıllar. Kırklı yıllar, kır..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster