Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '16

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
2378
 

Sevgi başka bir surette geri dönecek!

Sevgi başka bir surette geri dönecek!
 

Sevgi başka bir surette geri dönecek!


Bir avuç erdemli insanın sayesinde dünya için umutlanıyoruz. Güven vermekte, güven duymak da önemlidir ama en önemlisi duyulan güveni boşa çıkarmamaktır. Kalpte sevgi yoksa iyi bir insan olamazsınız.
 
Hikayeye göre, günün birinde Franz Kafka rutin yürüyüşlerini yaptığı parkta küçük bir kıza rastlamış. Kız ağlıyormuş. Oyuncak bebeğini kaybetmiş ve bu onu oldukça üzmüş. Kafka bebeği onun yerine aramayı önermiş ve ertesi gün aynı nokta da buluşmak üzere sözleşmişler. Bebeği bulamaması üzerine Kafka küçük kıza bebeğin ağzından bir mektup yazmış ve buluştuklarında kendisine okumuş:
“Lütfen benim için kederlenme, dünyayı görmek için uzun bir yolculuğa çıktım. Sana başımdan geçenleri anlatacağım.” Bu birçok mektubun ilkiymiş. Kafka küçük kızla her buluştuğunda sevgili oyuncak bebeğin hayali maceralarını özenle yazdığı mektuplardan ona okurmuş. Küçük kız da bu şekilde avunurmuş.
Derken gün gelmiş ve görüşmelerin de artık sonu gelmiş. Kafka son görüşmede küçük kıza bir oyuncak bebek getirmiş. Küçük kız, aslından oldukça farklı olan oyuncak bebeğe şaşkınlıkla bakakalmış. Bebeğe iliştirilmiş bir not küçük kızın şaşkınlığını gidermiş: “yolculuğum beni çok değiştirdi.” 
Uzun yıllar sonra artık bir yetişkin olmuş olan küçük kızımız, gözü gibi baktığı bebeğinin gözünden kaçırdığı bir çatlağının içine sıkıştırılmış bir mektup bulur. Kısaca şöyle yazmaktadır: Sevdiğin her şeyi er yada geç kaybedeceksin ama sonunda sevgi başka bir surette geri dönecek...
 
Sevmek bir şeyler almak değil, bir şeyleri çıkarsız sunmaktır. Akıllı, vicdanlı ve kadirşinas insanlar zaten mükemmele en yakın olanlar değil midir? Tanımadığın ama acısına şahit olduğun insanın yerine kendini koyduğunda o acıyı yaşayanın sen olduğunu düşündüğünde ağlamamak mümkün mü? Acıyı hissedip acı çekeni teselli etmek dünyanın en zor işi. Ateş öyle kuvvetli yanar ki, kendinizin de yanacağınızdan korkarsınız, hem üzgün, hem çaresiz olmaktır bu. Vicdan insan olmanın en temel kurallarındandır. Hoşgörü, sabır, cömertlik, merhamet vicdanla beraberdir. Vicdan yoksa onlar da olamazlar. 
 
Sevginin yakışmadığı yer mi var? Nereye koysan oraya yakışır. Yeter ki sevmesini bil. Sevmek ne güzeldir. Her şey başka bir güzelleşir, sevmek olduğu gibi kabullenmek zararsız sevmektir. Önce sevgi ve vefa sonra ilaç olmasa da olur. İçindeki iyi niyet seni dünyanın en güzel insanı yapar.
 
HÜLYA ÇAKICI 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 742
Toplam yorum
: 250
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 563
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster