Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '10

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1171
 

Sevgi de, aşk da iki kişiliktir

Sevgi de, aşk da iki kişiliktir
 

Sevgi de aşk da iki kişiliktir


Sevgi ve aşk olmadan bu dünyadaki hayatta olmazdı.

Milyonları televizyona kilitleyen Aşk-ı Memnu dizisinin temelinde de aşk vardır.

Sadece diziler mi, şarkılarda hep aşk üzerinedir çoğu zamanda vuslat üzerinedir. Yani vuslat bitince, özlem bitince insanlarda şarkı, şiir yapma isteği de azalmaktadır.

Ama aşk ve sevgi konusunda bilmediklerimiz vardır.

Bir kişi başka bir kişiyi severse, o başka kişinin de kendisini sevmesini beklemektedir. Bunun kendisinin hakkı olduğunu düşünmektedir. İki kişinin birbirini sevmesi tabiî ki ideal bir durumdur. Böylesi burum da muhteşem aşk olur. Fakat durum her zaman vuku bulmaz Bulması da zaten doğanın yapısına aykırıdır. Karpuzu sevmemiz durumda, karpuzunda bizi sevmesini beklemek gibi bir şeydir.

Ama yapılacak bir şeyler zaman vardır. Sevdiğimiz insanın hoşlandığı şeyler vardır. Bunları bilirsek, uygularsak başarılı da olabiliriz. Kızlar için doğum günleri, bazı özel günler önemlidir. O günlerde bir hediye almasanız bile açacağınız bir telefon size bir şey kaybettirmez. Sevgi aslında cebinizdeki telefon kadar yakındır bize.

Gerçi bu durum ilişkiden ilişkiye farklılık gösterir. Çünkü bazı ilişkiler çaba göstermeden yaşanır. Buna beklentisiz sevmek, aşık olmakta diyebiliriz. Bunda her şey doğaldır.

Bir de çaba gösterilen ilişki vardır. Burada birlikte olmak için uğraş vermek gerekir. Ama bu da bir tarafın verdiği çaba ile olmaz. Bir taraf bir adım ileri atarsa, diğer tarafın iki adım gelmesi gerekir. Ama bir taraf bir ileri adım atıyor, diğer taraf iki adım uzaklaşıyorsa, ilişkide sorun var demektir. Sonunda bu ilişki bitmeye mahkumdur. Biter ve ardında kırık bir kalpte bırakır.

Sonucu ister olumlu, ister olumsuz olsun, her ilişkiden öğreneceğimiz bir şeylerde mutlaka olur. Bir defa seveceğimiz, evleneceğimiz insanı, beynimizle değil de, yüreğimizle seçersek, ilişkiler konusunda her zaman başarılı olabiliriz.

Bir de unutmayalım ki, sevgi de, aşktda iki kişiliktir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İki kişi başrolde o nedenle iki kişilik gibi görünüyor ancak ben tek kişilik olduğunu düşünüyorum...Yoksa tüm aşklar sonsuza kadar sürerdi..... Yazınız güzel olmuş..Haşmet Baboğlu ve Hıncal Uluç'u hatırlattınız çok tarıştılar bu konuyu...

Belgin Uğrayan 
 09.07.2010 1:02
Cevap :
O tartışmaları bilmiyordum, hatıratmanız için teşekürler, ben sie katılamıyorum tek kişilk aşk da sevgide zun süreli olmaz  09.07.2010 9:22
 

Nazım Hikmet’in o çok sevdiğim şiiri geldi aklıma: “Yani sen elmayı seviyorsun diye, elmanın da seni sevmesi şart mı? Yani Tahir’i Zühre sevmeseydi artık/ Yahut hiç sevmeseydi/ Tahir ne kaybederdi Tahirliğinden..” Eğer sevginin içine hesap kitap girerse, eğer sevdiğimiz kadar sevilmeyi beklersek, sevgimize karşılık beklersek, “ben senin için şunları şunları yaptım, sen benim için ne yaptın” lara başlarsak, o sevgi olmaktan çıkar, başka bir şeye dönüşür bence.. Ve sevmek, içten gelen bir duygudur.. Bir insanın bizi sevmesi için elimizden gelen hiçbir şey yoktur. Ya sever, ya da sevmez.. Eğer o kişinin kalbinde o sevgi duygusu uyanmıyorsa, ağzıyla kuş tutsa yaranamaz diğeri :) Fakat, karşılıklı sevgi oluştuktan sonra, işte o zaman gerçekten emek vermek gerekir, o sevgiyi ayakta tutabilmek için… Ve evet, sevgi de, aşk da iki kişiliktir, iki kişilik yaşanınca “tam” olur her şey.. Gerisi ise şiir, deneme, roman vs olup karşımıza çıkar.. :) Tamam, çok uzattım, susuyorum :) sevgilerimle Ay

Mor Okyanus 
 08.07.2010 17:21
Cevap :
kaliteli yorum yazmışsınız, aynı fikrideyiz galiba, teşekürler  09.07.2010 9:25
 

Yürek her zaman doğruyu söyler mi? Bence her şey ve herkes gibi o da yanılabilir...Yüzümüzü ne kadar gömersek aşka, o kadar körleşir gözlerimiz. Kalbimiz kafatasımızın içinde atmaya başlar adeta...Ama beyinle yüreğin bir buluşma noktası olsa..belki o zaman... küçülür gibi geliyor bana evlilikte yanılma payı...

Esin Nefes 
 07.07.2010 23:02
Cevap :
ikisi birleşşe bir noktada çok iyi olur amaçoğu zaman olmuyor, katkınız için teşekkürler  08.07.2010 1:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 673
Toplam yorum
: 1692
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2721
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster