Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Temmuz '06

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
18900
 

Sevgi emek ister (1)

Sevgi emek ister (1)
 

İnsan olmayı bilmeyen sevmeyi nerden bilsin!


Sevgi, bir tohum gibidir. Ekilmedikçe bir anlamı ya da bir değeri yoktur. Sahip olana bir faydası da...

Diğer bir deyişle; bir anlamı olması için mutlaka ekilmesi gerekir...

...

Önce, tohumu ekecek bir toprak bulmak gerekir. Onu besleyecek, içinde büyütecek, ayakta tutacak bir toprak. O olmadan olmaz. Odur tohuma verilen hayatın kaynağı…

Sonra ekersiniz tohumu; toprak onu örter ve rüzgârdan, güneşin kavurucu sıcağından, karın buz gibi soğuğundan korurr. Onunla beslenmeye hazır yüzlerce canlıdan da elbet. Yem etmez asla. Bu işi yaparken hiç de karşılık beklemez. Su içirir sakladığı yerde. Hava aldırır üstü örtülü olsa da. Can verir, hayat verir tohuma.

Tohum, topraktan aldığı ile deler yine toprağı. Güneşe uzatır başını. Rüzgâr esse de yıkılmaz bir daha. Sımsıkı tutunur toprağa ve başını eğse bile bazen, dimdik durur ayakta. İyi kök tutmuşsa eğer, sarmışsa toprağı iyice asla yıkılmaz.

Büyür ve kocaman bir çınar olur. Rüzgâr estikçe ve yaladıkça yapraklarını, ses gelir kulaklarımıza müziği andıran tınılarla. Ayrı bir keyif yaşatır dinleyene. Adeta muhteşem bir dansın ahengi gibi sürer gider. Güneş tüm gücü ile yakmaya başladığında da insana rahat nefes aldıran bir gölgesi vardır. Hiç karşılık beklemez. Bir asır yaşar, milyon kere iyilik yapar ve bir tek kere bile karşılık istemez. Fide olduğu günlerde aldığı yeter ona. Yeter ki kesmeyin dalını budağını. Yeter ki katletmeyin yok yere. Yeter ki yaşaması sizi rahatsız etmesin. Yeter ki ürkmeyin siz sevgiden!

Bunaldığınızda sığınabileceğiniz bir gölgeniz olsun istiyorsanız eğer;
Önce EMEK verip fide ekmelisiniz!
Sonra FEDAKÂRLIK edip su taşımalısınız ona!
Ve sizde bu fedakârlığı yapmaya yetecek kadar YÜREK olmalı!

VAR DİYORSANIZ, SİZ DE UMUT VAR DEMEKTİR!

SEVGİ, EMEK İSTER!
EMEK, FEDAKÂRLIK!
FEDAKÂRLIK, YÜREK!
YÜREK İSE İNSANDA OLUR!!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsanı, emektar, fedakar ve yürekli yapan tek başına "SEVGİDİR".... Gerçek sevgi karşılık beklemez aslında.

F.Tijen HAZIR 
 31.12.2007 23:51
Cevap :
Gerçek sevginin, sevilmek gibi bir derdi yoktur... Varsa gerçekliği tartışılır:)  03.01.2008 20:17
 

Sanırım asıl önemli olan bu. Bir de "çınar" olmak. Benim kendimi "çınar ağacı olarak hissettiğimi nerden anladın, henüz ahbap olmadan bilmiyorum ya "gölgem" de dinlenebilir dostlarım ve sırtını kocaman gövdeme dayayabilir; güvenle. Sevgiler, en dost mavilerle. (Yorum yapmışım ama, bir daha okudum, bir yorumu daha haketti)

derinmavi.. 
 17.12.2007 15:08
Cevap :
Çifte yorumlu nadir yazılardan birisi oldu desenize. Yüreğiniz dert görmesin ne diyelim... Emek sevgiden gelir derler. Ya da en azından ben derim:))  17.12.2007 21:11
 

Öyle güzel bir filmdi ki sevgi ve emek deyince aklımıza ilk o geliyor; çocuğun, kendine emek verene 'baba' demesi ve annenin buna boyun eğişi... ( Cengiz Aymatov'un yüreğine sağlık tabi.) Genellemeler her zaman geçerli olmuyor maalesef ve birileri bedel ödüyor; Geçmişimde kalmış ve bitmiş bir sevgi nedeniyle hep derim ki, ona vereceğim emeği duvara versem dile gelirdi. Düşünüyorum da, ne kadar yürekli ve insanmışım; yine öyleyim tabi ki! Çocuğu ama özellikle kız çocuğu olanlar;lütfen bırakın onları, lisede, "çıkmayı" öğrensinler. O zaman ayrılmayı da öğreniyorlar ve o yaşta ödedikleri bedel, yaşananları tatlı tatlı anımsayıp, gülmek oluyor... :)) İzmirden mavilikler... ( Volkan'a yazdığınız tşk. mesajında gördüm adınızı, sorun neymiş diye anlamaya çalışırken bu yazınıza takıldım.)

derinmavi.. 
 18.04.2007 10:46
Cevap :
Siz emek vermişsiniz ama karşılığını göremişsiniz. Sevgiye emek de verseniz, tek taraflı olduğunda sonuç yine hüzün ve acı oluyor. Dilerim benzer şeyleri bir daha yaşamazsınız. Emek hakedenle buluştuğunda anlam kazanıp, güzelleşiyor. Tıpkı "Selvi Boylum Al Yazmalım" filminde olduğu gibi. Selamlar,  18.04.2007 19:26
 

Sevgi ve emek kelimeleri yanyana gelince aklıma Selvi Boylum Al Yazmalım filminin son sahnesi gelir. Aşk devam ediyordu Asya için ama aşık olduğu adam onu bırakıp gitmişti yapayalnız ve çaresiz. Diğeri ona evini açtı çocuğuna baba oldu hiç karşılık beklemeden. Sevgi fedakarlık sevgi emekti. Bir seçim yapması gerekiyordu Asya'nın onu yalnız bırakan aşkı değil ona sonsuz huzur ve güven vaad eden sevgiyi seçti. Sadece sevgi değil herhangi bir şey için emek harcamıyorsak o şey değerinden kaybediyor. Ne kadar büyükse harcanan emek o denli yüce bir hal alıyor sevgi ve sevmek. Sevgiyle kalın..

turkuaz75 
 26.03.2007 9:41
Cevap :
Bu konu ancak bu kadar güzel şekillendirilebilirdi. Doğrusu ya bu yazıyı yazarken hiç aklıma gelmedi. Oysa ben en azından bir kaç defa seyretmiştim. Kısmet sizin güzel yorumunuzaymış. Selam ve sevgiler,  26.03.2007 22:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 792
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 5916
Kayıt tarihi
: 22.07.06
 
 

Anadolu benim, ben de Anadolu'nun canıyım!   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster