Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '08

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
825
 

Sevgi Fırtınası

Sevgi Fırtınası
 

Kişiler, kültürler, zaman farklı da olsa ve hayat her bir kişiye hikayelerinde farklı roller verse de , duygular ve bu duyguların insan yaşamındaki etkisi benzer.

Sanat işte bu ortak, benzer duyguları kullanarak, yaşadığımız ama çoğu zaman farkına varmadığımız, düşünmediğimiz , gözardı ettiğimiz duygularımızla yüzleşmemizi sağlıyor. Yaratıcılığı, estetik yönü ve çarpıcılığı ile.

Bütün sanat dalları için aynı şey geçerli. Görsel sahne sanatlarında , müzikte, resimde, edebiyatta.

İçinde kendimizi görebildiğimiz ya da görebileceğimizi düşündüğümüz oranda ve duygu ve düşüncelerimizi uyarıp harekete geçirebildiği oranda, bütünleşip beğeniyoruz bize sunulan sanat eserini.

Sanatçı kendi duygu rüzgarını üfleyebilmişse yüreğimize, onunla bir oluyoruz.

İşte sanatın bu duygusal anlamdaki bütünleştirici ve uyarıcı etkisi, insanların hem kişisel farkındalık hem de toplumsallaşma sürecini olumlu anlamda hızlandırıyor.

Yani insanlar sanat yoluyla kendi duygularının hem daha iyi ve çabuk farkına varıyorlar hem de benzer duygular insanları biraraya getiriyor.

***

Aslında basit bir hikaye.

Sorunlarından kaçıp, düşünmek, biraz kendi kendilerine kalmak isteyen orta yaşlı bir kadın ve erkeğin kesişen yolları. Sonu hüzünlü biten bir aşk hikayesi ve aşkın insanı değiştiren, yenileştiren güzelleştiren gücü.

Başrollerinde Richard Gere ve Diane Lane.

Oyuncular iyi olunca ve görsel anlamdaki güzelliklerle de kendimizi filmin içine kayar bulunca, ister istemez filmin diyaloglarından da kendi payımıza olanları, seçip ayırıyoruz. Bazı cümleler bizim cümlelerimiz oluyor. Ya da bazı cümleler oyuncuların ağzından çıkıp bizim yüzümüze çarpıyor.

Yaşadıklarımızla, yaşayamadıklarımızla ve yaşayabileceklerimizle yüzleştiğimizi düşünüp gözlerimiz kızarmış şekilde sinemadan ayrılıyoruz . En azından ben ve elinde mendil gördüğüm diğer izleyiciler.

Filmi beğenen de olabilir beğenmeyen de. Ama bizi duygularımızla, yaşadıklarımız ve yaşayabileceklerimizle bir kez daha yüzleştirip buluşturan sanat, bu sefer sinema sanatı oluyor.

Ben iflah olmaz romantik tabiki bu filmi de beğendim.

Tijen Taşlı- İzmir

NİLGÜN BURSA bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

adından mendille izlenmiyeciğini hissetiğimden gitmedim.Sanatla duygularımızın ilintisini ne güzel yazmışssın sevgili arkadaşım.Bayramını kutluyorum.Sevgiyle.

zirve özden özpınar 
 07.12.2008 10:20
Cevap :
Teşekkür ediyorum :) Ben de sizin bayramınızı kutluyorum.Sağlıkla mutlulukla daha nice bayramlara. (İzmir dışında olduğum için yanıtım biraz gecikti. sevgilerimle)  10.12.2008 11:20
 

İzleyeceğim hemen. Sevgilerimle...

Özlem Akaydın 
 24.11.2008 10:30
Cevap :
Biz romantikler severiz böyle filmleri :) İyi seyirler Özlem, sevgiler benden .  24.11.2008 11:05
 

Eminim ki filmi izleseydim ben de siz gibi kızarmış gözlerle çıkardım sinema salonundan, aynen dediğiniz gibi iflah olmaz bir romantik ve bir de sulu göz olunca kaçınılmaz oluyor göz kızarmaları... Geçtiğimiz günlerden yeğenimle iki film arasında tercih yapmak zorunda kalmıştık, ben tercihi ona bırakınca Aşkın Peşinde'yi seçti ve bu filmi kaçırmış oldum. Gerçi o film de güzeldi pişman etmedi beni ama bu filmde de aklım kalmadı diyemem... Bu hafta da oynarsa bir ihtimal izleyebilirim ya da dvd sinin çıkmasını beklerim. İkilinin önceki filmini izlemiştim, gerçi orada Diane Lane aldatan kadın, R.Gere ise aldatılan koca rolündeydi. Filmin üzerinizdeki etkisini çok güzel anlatmışsınız... Ellerinize sağlık... Sevgilerimle...

Sema Sener 
 05.11.2008 23:35
Cevap :
Ben de "Aşkın Peşinde "yi kaçırdım :) Niyetimiz ona gitmekti ama İzmir de vizyondan kalkmış. Sevgi Fırtınası romantik film sevenlerin ve tabi Richard Gere hayranlarının :) beğeneceği bir film. Her ne kadar sonu beni üzse de. Teşekkürler, sevgiler.  05.11.2008 23:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 955
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2783
Kayıt tarihi
: 03.04.07
 
 

SÖZ UÇAR, YAZI KALIR. 9 Eylül Ünv. İşletme mezunu, 9 Eylül Ünv.Sosyal Bil. Ens.Sağlık Kurumla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster