Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '20

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
62
 

Sevgi,Güven,dostluk...

Yaşantımızın vazgeçilmezleri, SEVGİ, GÜVEN VE DOSTLUK olduğuna göre dilimizin döndüğünce, klavyemizin yazdığınca, kapasitemizin elverdiğince  bu  kavramları  irdeleme çalışalım:

SEVGİ- Maddi, manevi herhangi bir şeyle asla ölçülemiyen, değeri biçilemiyen tek şey...Kişiyi hayata bağlayan, yaşam sevinci veren, enerjik yapan ve daha pek çok subjektif olguları sıralamak mümkün SEVGİ için.

Doğayı ve hayvanları sevmek, evlat, ana-baba vs. insanları sevmek veya karşı cinse duyulan sevgi...Tüm insanlar yaşamları boyunca bu sevgilerden tatmışlar, akmakta olan bu SEVGİ PINARI ndan içmişlerdir. Tatmadım, içmedim diyenler, acaba doğru mu söylemektedirler?

Sevgi, gözlerde başlayan kalplerde filizlenip  kök  salan  gönüllerden gönüllere akan, görülmese de hissedilen bir akım, bir güçtür.

Bu güzel duyguyu herkes hissedebilir mi? İnce bir ruh, duyarlı bir içsellik, nazenin bir beyinselle  harman yetiyor kanımca.

GÜVEN: Güvende esas, emanet kavramıdır. Maddi ve manevi neyiniz varsa, emanet ettiğiniz kişi, bu emanetleri lâyıkınca saklayabiliyorsa...mesele yoktur. Sırlarınızı emanet edebilirsiniz, yakınlarınızı, canlarınızı ve değerlerinizi emanet edebilirsiniz.

Çünkü parayla satın alınamayan tek şey GÜVEN duygusudur. Bosch'un Alman kurucusu, Robert Bosch, "güven ve itibarımı kaybetmektense, paramı kaybetmeyi tercih ederim" demiştir. Benim bakış açıma göre güven duymak, hayatta yapılabilecek en büyük iltifatlardandır. (Tabii, karşıdaki kişi, hak ediyorsa eğer.)

DOSTLUK: Sevgi ve güven ikilisinin yapışık üçüzü, DOSTLUKTUR. Günümüzde kolay kurulamasa da, kurulduğu zaman yıkılamayan dostluk... Dostluğun hammaddesi, "SEVGİ VE GÜVENDİR" Dostlukta zaman sınırı yoktur, çünkü dostluk hep ama hep vardır, ömrün sonuna kadar...Yaşanmışlıklar böyle göstermektedir. Dayanışmayı gerektirir,

Sevinçler, dostlarımızla paylaşıldıkça çoğalıp, hüzünler yine dostlarımız tarafından paylaşıldığında azalacağına göre...Dostlukların değeri daha bir artmakta.

Güven duygusunun maalesef   zedelenmekte olduğu günümüzde her ne kadar dostluklar zor kurulsa da, kurulmuş ve kurulmakta olan dostlukları özenle beslemek ve korumak gerektiğine inanıyorum.

Dostlarınızın, dostlarımızın çoğalmasını, var olan dostlukların da yıkılmadan ömürler bitinceye dek sürmesini dilerim.

Gönüller dolusu selâm ve sevgilerimle...

Yurdagül Alkan. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne seviyorum, ne güven duyuyorum, ne de dostum var iyi mi!

Kerim Korkut 
 22.10.2020 21:59
Cevap :
Dostlar zor günlerde ortaya çıkar.  06.11.2020 12:01
 

Sevgili Yurdagü hanım size katılıyorum maalesef güven duygusunu kaybediyoruz.Selam ve sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 19.09.2020 8:38
Cevap :
Zarif yorumun için teşekkür ediyorum, bir sorun sebebiyle cevabım gecikti, özür diliyorum, selam ve sevgi ile...  14.10.2020 16:39
 

Sevgi güven dostluk= mutlu insanlık:)Hepsi bu gerisi fasa fiso sevgili kardeşim... Sağlıklı olunuz:)

Halil Güven (Sökeli) 
 18.09.2020 22:16
Cevap :
Değerli hocam, yorumunuzla mutlu oldum ancak bir sorun sebebiyle cevabım gecikti, özür dilerim, selam ve saygı ile...  14.10.2020 16:54
 
 
Toplam blog
: 340
Toplam yorum
: 5792
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1657
Kayıt tarihi
: 09.04.09
 
 

Özel bir finans kuruluşundan emekliyim. Hayatın her aşamasını acısıyla tatlısıyla yaşamış biri ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster