Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

mavi yelken (ESEN ÖZDUR)

http://blog.milliyet.com.tr/esenozdur

26 Haziran '11

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
2269
 

Sevgi mi güvensizlik mi?

Sevgi mi güvensizlik mi?
 

KISKANÇLIK : Kıskançlık bir çok insanın yaşamını etkileyen rahatsız edici duygulardan birisidir. Kıskançlık, yitirilmek istenmeyen bir kişinin ya da bir ilişkinin yitirileceği ya da tehdit altında olduğu sanısıyla yaşanan karmaşık bir ruhsal yaşantıdır. 

Kıskançlık genellikle birçok insanda rastladığım insanın kendine güvensizliğinden meydana çıkan bir kavram. Nedenleri çeşitleri çok. 

Arkadaşını veya çevresindeki üstün insanları kıskanma, herşeye sahip olma duygusu v.s birçok kıskanma türüne rastlayabiliriz. 

Birde yaşanan sevgilerde aşklarda iki kişi arasındaki anlamsız kıskançlık nöbetleri... 

İki kişinin veya tek taraflı olarak yaşanan sevgi ve saygı güvensizliği. Aşk'ta kıskançlık genellikle sevginin bir göstergesi gibi görünür, seven kıskanır misali! 

Bir insanı gerçekten seviyorsan mutlaka bu ilişkide saygı ve güvende vardır. Peki o zaman genel olarak düşünüldüğünde güvenin olduğu yerde kıskançlığın yeri nasıl olur? Gerçekten karşındakine güven duyuyorsan sevgisine ve sana bağlılığına yürekten inanıyorsan, kıskançlık yapıp saçma sapan düşünceler hayaller kurmanın anlamı nedir? 

Kıskançlık düşüncesinden nefret ettiğim için devamlı ilişkileri evlilikleri gözlemlemişimdir. Sonuç hep aynı hüsran ve hüsranlık sonucu yaşanan ayrılıklar boşanmalar. Halbuki o kadar basitleşmiş çaresizlik göstergesi ki yaşananlar. Neden bunu giydin, dışarı çıkma, telefona cevap vermeyince aklından geçen saçma sapan düşünceler, o kim, bu kim gibi... Hatta çıldırmamak elde değil ki, bugün günümüzde eşini erkek doktara göndermeyen, o görür bu görür diye alışverişe dahi çıkarmayan insanlarımız var. 

Hepsi kişinin önce kendine sonra da seviyorum dediği insana duyduğu güvensizlikten meydana geliyor. Bu da cahil toplum ve kişinin kendisine olan özgüvensizliğinden. 

Birçok insan kıskançlığın, bağlılığın bir göstergesi olduğu ve kıskançlık yoksa bunun karşımızdakinin bizi sevmediği kanısındadır, sahip olma göstergesi. Halbu ki bir ilişkiye en çok zarar veren etken de kıskançlıktır. 

Kıskanç olan insanlara ne kadar saçma gelsede, her zaman savunurum kıskançlık bir sevgi göstergesi değil, karşısındakine duyduğu güvensizliktir. Sevgi göstergesi kıskançlık gibi düşünceyle değil ona duyduğun saygı sevgi ve güven üçgeninde yaşamaktadır. 

Peki o zaman kıskançlık 

sevgi göstergesi mi 

yoksa güvensizlik mi ? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel yazarım, ben de senin gibi düşünüyorum. Hastalıklı ve saplantı düzeyinde olan her türlü duyguya karşıyım. Herşeyin fazlası zarar. Duyguları dengeleyebilmek her zaman mümkün olmasa da, özellikle kıskançlık konusunda bence karşılıklı güvende iş bitiyor. Senin de dediğin gibi. Eğer için huzurluysa, ona tüm kalbinle güveniyorsan, hangi durumda ve nerede olursa olsun için rahattır.. Güvenin azalmaya başladığı yerde ise , bütün negatif ve güvensiz duygular çatlakları hızla doldurur. Sevgilerimle..

Mor Okyanus 
 03.07.2011 16:31
Cevap :
Düşüncelerime katıldığınız için teşekkür ederim sevgili mor okyanus... Tabiki herşeyin fazlası zarar heleki kıskançlığın güvensizliğin gölgesinde yaşandıkça... Yorumunuza teşekkür ederim, sevgiler.  03.07.2011 18:05
 

Sayın Yazarım İyi Günler. Kıskançlık duygusunun kadınlarda daha yaygın olduğu kanısındayım. Bu yüzden kıskançlığı sevgi ve güven ile bağdaştıramıyorum. Üstelik bir kadının kıskançlığını sadece sevdiğine ya da eşine karşı değil, çevresindeki diğer kadınlara da sıklıkla duyduğunu gözlemliyorum. Yanılıyor muyum acaba? Saygılar...

Ali Rıza İZGİ 
 30.06.2011 15:32
Cevap :
İyi günler Ali Bey, kıskançlık kadın yada erkek farketmeksizin her iki tarafta da görülen bir psikolojik olaydır. Herkesin kendi düşüncesi sonuçta ama ben aşkta yaşanan kıskançlığı güvenle bağdaştırıyorum. İnsanın sevdiği insana gerçekten güveni varsa onu kıskanmasınında bir anlamı yoktur. Çevresinde ki insanları kıskanma tabiki farklı bir olay. Saygılarımla  30.06.2011 23:18
 

kıskançlık, kıskanan kişinin kendine duyduğu güvensizliktir:)komplekstir... eline sağlık Esencim:) sevgilerimle...

sema öztürk 
 29.06.2011 12:54
Cevap :
Kesinlikle güven meselesi zaten, çaresilik. Teşekkür ederim, sevgilerimle  29.06.2011 12:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 439
Toplam mesaj
: 76
Ort. okunma sayısı
: 1788
Kayıt tarihi
: 28.08.07
 
 

1983 yılının 15 nisan sabahında açmışım gözlerimi dünyaya, nerde nasıl yaşayacağımı hiç bilmeden.Yıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster