Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
10780
 

Sevgi nedir?

Sevgi nedir?
 

Sevgi, bütün insanlığı ve evreni sevmektir. İnsanı çevreleyen her şeyin tek anlamıdır. Kim olursan ol, mutlak hâkim sevgidir. Sevgi yaradılışın sırrıdır.

Sözlükte sevgi; insanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu olarak geçer. Sevgi denildiğinde genellikle akla ilk önce, iki karşı cins arasındaki duygusal çekim gelmekteyse de, aslında sevgi, yöneldiği hedefe ve biçimlerine bağlı olarak büyük çeşitlilik gösterir.

Sevgi, tüm insanlığın uzun bir tekamül yolculuğu ile ulaşacağı özdür. Çıktığı varlığa yeniden kavuşmasıdır. İçindeki gizli Tanrısallığa ulaşmasıdır. Hayat ve ölümsüzlüktür.

Sevgiyi benliğine ve çevresine yaymak öz varlığı ile buluşmaktır. İlahilikle birleşmedir. En üstün şuur haline geçmektir. Zamanında söylemek, paylaşmaktır.

Mevlana’nın dediği gibi :

Beri gel beri; daha da beri. Ama lütfen sevgiyle gel; sevgiyle. Mademki, sen bensin, ben de senim. Niye, şu senlik benlik bağı? Ne ben benim, ne sen sensin, ne sen bensin. Hem ben benim, hem sen sensin, hem sen bensin. Ben seninle o hale geldim ki, sen ben misin, ben sen miyim diye şaşırıyorum.

Yunus Emre’nin en önemli yönü; bilinçli bir hümanist oluşudur.

Yunus Emre’den sevgi üzerine bir örnek:

Ben gelmedim davi için,

Benim işim sevi için,

Dostun evi gönüllerdir,

Gönüller yapmaya geldim.

Sevginin boyutları, gönül gibi sınır tanımazdır, evreni sarar sarmalar.

Sevgi, körü körüne olmayıp bilinçli olduğundan, sınırsızdır ve çok daha yüce boyutlara ulaşır. Sevgi, duyup düşünerek ve anlayarak yaşanan bir sevgi olup hiçbir karşılık beklemez.

Sevgi, evrenin ana maddesi, en temel öğesidir. Sevgi, DNA sarmalında olduğu gibi Birlik’dir. Sevgi özgürlüktür. Sevgi evrenseldir.

Aşk ikidir, Sevgi bir!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sevgi, insanın tıpkı düşünebilme yeteneği gibi bir yeteneğidir. Dolayısıyla bu yetenek geliştirilebilirdir. Nasıl ki öfkemizi kontrol edebiliyoruz, aynı şekilde aktif olarak sevebilmemizi de yönlendirebiliriz. Bu da bizi sevmek konusunda sorumlu kılar. Sevgiyle Bu konuyle ilgili kaleme aldığım yazım: blog.milliyet.com.tr/Sevebilme_Yetenegimiz___/Blog/?BlogNo=253410

Dr İbrahim H KAYRAL 
 21.07.2010 17:29
 

Herşey sevgi üzerine yaratılmışsa vardır bunda bir hikmet! Çok derin ama çok derin bir mevzu. Belki de ''sır'' budur! sır SEVGİ' dedir!

sevgiii 
 16.12.2008 23:19
 

Sevgi sabırlıdır, sevgi şefkatlidir.Sevgi kıskanmaz, övünmez, böbürlenmez. SEVGİ KABA DAVRANMAZ, KENDİ ÇIKARINI ARAMAZ, KOLAYCA ÖFKELENMEZ, KÖTÜLÜĞÜN HESABINI TUTMAZ. Sevgi herşeye katlanır, herşey inanır, her şeyi ümit eder, her şeye dayanır. BİNLERCE YILLARDIR İNANMIŞLAR "İYİ DE YAPMIŞLAR " SEVGİ BÖYLE BİŞEEY İŞTE :)

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 03.12.2007 17:09
 

Aşk sevgiden ayrı değildir. Aşk ta bir olmadır, doğru bildiğin herşeyden arınmadır. Bir nevi deliliktir. Ama her şey aşkla başlar.

Arzu Pınar 
 22.06.2007 0:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 242
Toplam yorum
: 420
Toplam mesaj
: 122
Ort. okunma sayısı
: 32511
Kayıt tarihi
: 09.03.07
 
 

21 Aralık 1973, Ankara doğumludur. Lisans ve yüksek lisansını “İşletme” alanında yapmıştır. Araşt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster