Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '17

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
2448
 

Sevgi Neydi?

Sevgi Neydi?
 

Sevgi, hepimizin yegâne ihtiyacı olan tek şeydir. Doğduğumuz andan itibaren doğamız gereği, sevmeye ve sevilmeye muhtacızdır. Bu yüzdendir ki çevremizdekilerden hep sevgi bekleriz. Sevgi hayata daha sıkı tutunmamızı sağlar. Peki, sizce sevgi nedir? Bu soruyu, yıllar önce “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminin unutulmaz sahnesinde Türkan ŞORAY’ın sorduğunu hepiniz herhalde hatırlarsınız.

Sevgi neydi?
 
Sevgi; iyilikti, dostluktu. Sevgi emekti. Bu unutulmaz sözler gerçekten sevgiyi çok güzel tanımlıyor. Hayatta maddi olmayan şeylerin başında sevgi gelir. Çünkü sevgi karşılık beklemez, çıkarcı değildir. Menfaati yoktur. 
 
Sevmek için “yürek”, 
Sürdürmek için “emek” gerek!
Sevgi ne Boğaz’da, 
Ne mum ışığında yemek yemek.
Ne de pahalı bir pırlanta demek. 
Sevgi; Bir Lokmada İki Mutlu İnsan Demek!… Nazım HİKMET
 
Sevgi, insanların birbirlerine karşılıksız olarak, verebileceği tek hediyedir. Bu hediyenin yerini hiçbir şey tutamaz. İster çocuk olun, ister büyük sevginin eksikliği her daim kalbinizde hissedersiniz. “Sevgi, şifadır. Sevgi, güçtür. Sevgi, değişimin mührüdür.” Mevlana
 
Sevdiklerimizden gelen sevgi ve destek sayesinde aşamayacağımız engel yoktur. Onların desteğini almadan çıktığımız yolda kendimizi güvende hissetmeyiz. Sevgi, bize hayata karşı güven ve cesaret verir.  William Shakespeare’in dediği gibi “İnsan sevmeye başladı mı, yaşamaya da başlar.”
 
Hep sevilmek istediğimizden bahsettim. Peki, sevilmek kadar sevmek de önemli değil mi?

Osho bu konu ile ilgili şöyle demiştir.“Bana sevgi ver, diye istemek yerine, sevgi vererek başla! Almayı unut, sadece ver. Sana garanti ederim ki, daha fazlasını alacaksın.”

Sevildiğinizi nasıl anlarsınız?

Kişi sevildiğini, karşısındakinin sevgisini gösterebildiği kadarıyla anlar. Biz sevdiklerimize sevildiğini hissettirmeliyiz ki onlar da sevildiklerini bilsinler. 

Sevdiğimizi gösterebiliyor muyuz?

Garry CHAPMAN, “Beş Sevgi Dili” adlı kitabında sevgimizi beş farklı şekilde ifade edebileceğimizi söyler. Ona göre her insanın birbirinden farklı bir sevgi dili vardır. Nasıl ki, dil bilmeden çevremizdekilerle iletişim kuramıyorsak; sevginin dilini bilmeden de karşımızdakine sevgimizi gösteremeyiz.   

Peki, nedir bu sevgi dilleri?

Onay sözleri, karşımızdakine onu ne kadar sevdiğimizi ve değer verdiğimizi söylemektir.

Nitelikli beraberlik, insanların birbiri ile kaliteli zaman geçirerek, birbirini daha iyi tanıyıp, anlamasını sağlar.

Hizmet davranışları da sevdiğimiz kişiler için göstermiş olduğumuz çaba ve emeklerdir. Sevdiğimiz kişi için bir şeyler yaparız bu da sevgimizin göstergesidir.

Armağan Alma, küçük ya da büyük bir hediye olsun,  amaç kişinin kendisini özel hissederek düşünüldüğünü hissetmesini sağlamaktır. Bu hediye bir çiçek bile olabilir.

Fiziksel Temas  ise, kişinin sevgisini dokunsal olarak ifade etmesidir.  El ele gezmek, sevdiğimiz kişilerin kolunda yürüme…

Sevgi emek, iyilik, yürek istemesinin yanında güven de ister. Umarım her zaman etrafınızda sevdiğiniz ve güvendiğiniz insanlar olur. Hayat çok kısa ve hepimiz sevmeyi ve sevilmeyi hak ediyoruz. Sevginizi göstermekten asla çekinmeyin.  En güzel yerler de, en doğru insanlarla yollarınızın kesişmesi ve her zaman en iyisinin değil, en hayırlısının olması dileğiyle…

Nur NİŞ KOŞAR

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 568
Kayıt tarihi
: 21.11.17
 
 

Marmara Üniversitesi, Tekstil öğretmenliği mezunuyum. Kişisel gelişim makalelerini okumayı ve yaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster