Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '12

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
4028
 

Sevgi üç türlüdür !...

Sevgi üç türlüdür !...
 

Sevgi; dünyanın en çok konuşulan konusu, cevabı basit gibi görünen en zor sorusu, yaşam arzusu. Nedir sevgi? Ona tapmak mı, her dediğine evet demek mi, yaşamının anlamı mı, yoksa bir koşula mı bağlı, eğer böyle olsaydı ya da çünkü şöyle dedirten bir şey mi? Sevgi bence her şeye rağmen dedirten bir şey. “Her şeye rağmen seni seviyorum” diyebiliyorsan onun adı sevgi.

Özdemir Asaf da sormuş:

İmkânsızlıkları yaşamak mıdır sevmek

Yoksa severken imkânsız mıdır yaşayabilmek?

Zor mudur gözlerine bakarken sevgiyi görmek

Yoksa sevgi midir gözlerindeki tek gerçek?

Kolay mıdır bir anda vazgeçip gitmek,

Yoksa gitmekten vazgeçip, sevmek mi gerek?

Masumi Toyotome diye anılan bir Japon yazar" Sevgi Üç Türlüdür!" demiş bir yazısında.  Yazar irdelemiş konuyu ve karar vermiş. 

"Sevgi üç türlüdür!"

 Birincinin adı;

"Eğer" türü sevgi!.. Belli beklentileri karşılarsak bize verilecek sevgiye bu adı takmış yazar...  Örneğin; “Eğer iyi bir çocuk olursan annen baban seni çok sever. Eğer hayatta başarılı olursan seni severim. Eğer eş olarak beklentilerimi karşılarsan seni severim. Toyotome "En çok rastlanan sevgi türü budur" diyor. Bir şarta bağlı sevgi… Karşılık bekleyen sevgi... "Sevenin, istediği bir şeyin sağlanması karşılığı olarak vaat edilen bir sevgi türüdür bu" diyor yazar…  Nedeni ve şekli bakımından bencildir. Amacı, sevgi karşılığı bir şey kazanmaktır." Evliliklerin pek çoğu "Eğer" türü sevgi üzerine kurulduğu için çabuk yıkılıyor. Beklentiler gerçekleşmediğinde de, düş kırıklıkları başlıyor. Sevgi giderek nefrete dönüşüyor” diyor.

İkinci tür;

"Çünkü" türü sevgi... Toyotome bu tür sevgiyi şöyle tarif ediyor: "Bu tür sevgide kişi, bir şey olduğu, bir şeye sahip olduğu ya da bir şey yaptığı için sevilir. Başka birinin onu sevmesi, sahip olduğu bir niteliğe ya da koşula bağlıdır". Örneğin; Seni seviyorum çünkü çok güzelsin/yakışıklısın. Seni seviyorum çünkü çok başarılısın, popülersin, zenginsin, ünlüsün. Seni seviyorum çünkü bana güven veriyorsun. Seni seviyorum çünkü bana çok iyi davranıyorsun, beni hep gezdiriyorsun. " Yazar, “Çünkü” türü sevginin, Eğer türü sevgiye tercih edileceğini anlatıyor. Oysa zaten sahip olduğumuz bir nitelik yüzünden sevilmemiz, hoş bir şeydir, egomuzu okşar. Bu tür, olduğumuz gibi sevilmektir. Ancak yine de diğer tür sevgi gibi yükler getirir insana. "O zaman bu tür sevgide güven duygusu bulunabilir mi?" diye soruyor, Toyotome.. Sahip olduğumuz nitelikler bir gün bitebilir. "Çünkü türü sevgi de, gerçek ve sağlam sevgi olamaz" diyor. Bu tür sevginin güven duygusu vermeyişinin iki ayrı nedeni daha var… Birincisi... "Acaba bizi seven kişinin düşündüğü kişi miyiz?" korkusu… İkincisi de... "Ya günün birinde değişirsem ve insanlar beni sevmez olurlarsa…" endişesidir.

Üçüncü tür ise;

“Rağmen” türü sevgi… Bir koşula bağlı olmadığı için ve karşılığında bir şey beklenmediği için "Eğer" türü sevgiden farklı... Sevilen kişinin çekici bir niteliğine dayanıp, böyle bir şeyin varlığını esas olarak almadığı için "Çünkü" türü sevgi de değil. Bu üçüncü tür sevgide, insan "Birşey olduğu için" değil, "Birşey olmasına rağmen" sevilir. Güzelliğe bakar mısınız? diyor yazar. Rağmen sevgi… "Burada insanın, iyi, çekici ya da zengin konum edinerek sevgiyi kazanması gerekmiyor. Kusurlarına, cahilliğine, kötü huylarına ya da kötü geçmişine "rağmen" olduğu gibi, o haliyle sevilebiliyor. Örnek; Seni güzel/yakışıklı olmamana rağmen seviyorum. Seni zengin/başarılı olmamana rağmen seviyorum. Seni bana hediyeler almamana rağmen seviyorum. Japon yazar "Yüreklerin en çok susadığı sevgi budur" diyor. "Farkında olsanız da, olmasanız da, bu tür sevgi sizin için yiyecek, içecek, giysi, ev, aile, zenginlik, başarı ya da ünden daha önemlidir." Toyotome, hem de nasıl iddialı savunuyor "Rağmen" sevgiyi ve devam ediyor. "Bugün yaşamınızı sürdürebilmenizin nedeni 'Rağmen' türü sevgiyi şu anda yaşamanız ya da bir gün bu sevgiyi bulacağınıza inancınızdır."

Koşulsuz “Rağmen” türü sevgilerle karşılaşmanızı temenni ediyor ve sevgililerin her gününün “Sevgililer Günü” tadında olmasını diliyorum.

 

Şükran Demirtaş

 

Sokrates bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben sevgiyi hoşlanma olarak algılıyorum.Çoğu kimse tarafından onaylanmasa ve ahlaki bulunmasa da yazılarımda yer verdiğim aşağıdaki parağraf benim aşk ve sevgi anlayışımı yansıtır.Sevgi aşka yaklaştığı zaman sevgidir değilse derviş temennisi olur. "Aşkın yüceliği beni hiç ilgilendirmiyor.Yürekte kara sevda zamana yenik düşerken dolgun kalçaların saltanatı dolgun olduğu sürece devam eder.Aşk bir maceradır, asla hayat değildir;ama bal dudak gül yanak hayattır. Sevip unuttuklarımız değil elini tuttuklarımız önemlidir."

Kerim Korkut 
 18.02.2012 7:37
Cevap :
Yeter ki onursuz olmasın aşk. Teşekkür ederim katkınıza Kerim bey.   18.02.2012 11:19
 

Ben nedensiz severim ama bana nedeni unutturacak kadar ruhumu ve beş duyumu okşamalı.Şu iyi bir insanmış,çalışkan öğrenciymiş,temiz ahlaklıymış, zenginmiş ve şöhretli önemli biriymiş gibi nedenlerle sevmem.Ben insanları ve her şeyi vanilyalı pasta gibi severim.Bu tür sevgi mantıksız görülebilir ya da etik sayılmayabilir ama aslında sevmek budur;diğeri sevdiğini sanmaktır.

Kerim Korkut 
 18.02.2012 7:29
Cevap :
Sevmek içinde aşkı barındırdığı zaman müthiş bir şey.   18.02.2012 11:22
 

Bugünde sevginin her türlüsü güzel bana göre... yüreğinize sağlık şükran hanım...sevgilerimle..

Metin TOPÇU 
 14.02.2012 20:34
Cevap :
Çok teşekkürler Metin bey, sevgi olsun da değil mi yeter ki. Selam ve sevgiler...  14.02.2012 22:28
 

evet koşulsuz, hatta karşılıksız sevmeliyiz. Ancak aşkın sevgisi karşılıksızsa aşk oluşmaz; sevgi bizde kalabilir...

Muharrem Soyek 
 14.02.2012 13:02
Cevap :
İki insan birbirini sever kavuşamazlarsa adı aşk olur demişler. Sevgi koşulsuzdur, öyle ki karşılığı olmasa da istemese de seviyor bazen yürek. Teşekkürler Muharrem bey, selamlar...  14.02.2012 13:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2929
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster