Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
257
 

Sevgide Kal

  Keşke herkes böyle olabilse dedirtecek kadar, olağanüstü öngörüye sahip öyle güzel insanlar var ki bu dünyada. Kalbini, evini dünyayı gezen gezginlere açan, Kenya' nın bir köyünde yaşayan ve muhteşem bir varoluş hali sergileyen William mesela. Dünyayı gezmesi mümkün olmasa da gezegende yaşayan insanları tanıma fırsatını bu şekilde yaratmış, kendisine. Damdan akan yağmura, buzdolabsız yaşama, musluğu bile olmayan eve rağmen dünyanın neredeyse büyük çoğunluğunda varolmayan mutluluk var gözlerinde. Seyahat etmenin yolunu öyle güzel barındırmış ki bedenine, ruh dediğimiz iç şölene. Hayallerini gerçekleştirmenin bir yolunu buluyorsun işte. Sarılın hayallerinize, enerjinizi akıtın gerçekliğe, hakikate, hayallere, sevgiye...

  William gibi olabilseydi herkes bu dünyadan başka dünya arar mıydık hiç? Adınıda cennet koyup, cennetimizi eba etmenin hüznünü, bulaştırırmıydık, birbirimize? Ben öyle sevdim ki bu gözleri gülen adamı, yanaklarımdan gözyaşlarım süzülürken eşimin bana sarılıp seni hissetmesi gerçekliğinde. Ne mesafeler önemli nede kimlikler bu enerjide. Güzel enerjiler böyle kaynaşır birbirine. William' da o satılmayan farkındalıklardan nasibini alan biri kısaca. Farkındalık, kendiliğinden varolan bir beceridir, şikayetsiz. Herkese kodlanmış yada kodlanmamışta olabilir. Ama şuna inanıyorum, çok az insanın farkettiği ve farkında olmadan içine kapıldığı bir varolma hali. Bir gün Kenya' ya gitme şansımız olursa, insanları evinde  ücretsiz ağırlayan bu adamın evinde mutlaka kalmak isteriz. ( couhsurfing uygulamasıyla) 

  Örneğin; Dönüşmek için ölümü bekleyenler, durmadan sevişenler, sevişmenin hazzını yaşamak adına çocuklar dünyaya getirenler, gevezelik edenler, savaşmayı tercih edenler, alkolün dünyasında sarhoş gezenler, alkolsüz zum olmuş kitleler, dinlere müftala olup önyargıyla bezenenler...hepsi hepsi dönüşmek için. Küçümseme ama yolunda ilerlerken asla sevgisiz olan bölümü seçme. Sırası geldiğinde herkes farkındalıklı bir vicdanla doğar, bu gezegene. Ve sor kendine Wiliam gibi yaşadığının bilincinde hissettin mi kendini? 

   Yemek yerken mesala varabildin mi, lezzetin doruklarına? Tüm hücrelerin o yemeğin lezzetiyle orgazma uğradı mı?

   Sadece mısır bulabilen Bangladeş' li köylü gibi mısırla doyup, mısırın lezzeti ulaştımı ruhuna? Bu insanların mısır Tanrısı yaratıp, mısıra tapmalarına yargısızca bakabildin mi? Onların tek Tanrılı dinlere geçiş yapmadığını, ama tek bir mısır tanesiyle bile nasılda gözlerinin içinin güldüğünü, mutluluğunu algılayabildin mi? Koçanıyla katıksız çorba yaparken onun cennet seninse midene ateş yediğini, zakkumu bildin mi?

  Suyun akarken etrafında ki onca bitki örtüsüne rağmen, çeşit, çeşit börtü böceğe aldırmadan nasılda sevgiyle ilerlediğini keşfettin mi? Sevgisiz olsaydı akar mıydı aldırmadan? Peki toplumda ki sevgisizlik hastalığını farkettin mi? Sevgisizlik aklını kullanmayan insanda bir virüs gibi çoğalır, hissettin mi? Deneyimledin mi?

  Yıllar önce yeryüzünde kaç din var, diye araştırırken baş harfimle başlamıştım. Jainizm çıkmıştı, karşıma. İnsanlar görünmeyen mikroplara bile saygısıyla bunca savaşana tokat niteliğindeydi. Ellerinde   temizlik sopalarıyla ve çıplak ayak gezmeleri işin en ilginç tarafı olsa da sevgide buluştukları kesindi. Gülümsemiştim ve geçmiştim. Sadece şimdilerde onlar gibi iki aylık vejeteryan yolculuğundayım. Yollarımız her dinle mutlaka kesişir, mutlaka. Çünkü hepsi biziz hepsi, rengarenk gökkuşağı gibi.

    Ne mi yapıyorum ?

   Ben; bunca kötülüğe rağmen araştırarak, hayaller kurarak, sevdiklerime tutunarak sevgide kalmayı seçiyorum. Bunu nasıl başarıyorum, inanın bende bilmiyorum. Bir formülü var mı, derseniz kısaca kendiliğinden.. İnanın bazen ben bile kendime yok artık diyebiliyorum. Ağlamak bile müthiş mutluluk ve sevgi verebiliyorken, bir müziğin ritmine kapılmak, yazı yazmakta ayni eş değer mutluluğu sunuyor, bedenime.

   Örneğin; hayalleri gösterişli bir kıyafetten öteye geçemeyen insanları, katoloklardan başını kaldırmayanları, yaşadığı ulusun en üstün olduğunu iddia edenleri, tarihiyle övünenleri vs. kendini geliştirmeyenleri etrafımda barındırmıyorum. Yinede eğreti bakmıyorum, sevgiyle anlayışla bakıyorum. Hayalleri fakir olmayan, ufku geniş insanları, Waris Dirie  gibi çölün ortasında da doğsa ritüel kurbanı toplumdan kaçacak kadar cesareti olan insanları seviyorum. Beni müthiş eleştirecek olan birine de dost diyebiliyorum.

  Ben böyle biriyim işte. 24 yıldır ayni perdelerle, ayni halılarla, ayni koltuklarda, ayni adamla birliktelik yaşayan kadının tekiyim. Ama 180 dolar verip uçaktan atlayacak kadar da hayallerimin peşindeyim. Oğlumla ve eşimle on yıl sonrası için Likya yolunda bir ay yürümek için şimdiden sözleşen ve o sözleşmeyi duvara monteleyen manyağın tekiyim. Ben bilmediğim bir şekilde bu hayata tarifsiz aşık olan, yatılı okulda her gün yatağımı ıslattığımda dahi, kimseyi umursamayan tuhaf bir sevgiye sahibim. Şikayetsiz... Hatta daha o yaşta yaradana kafa tutan, sorgulayan ama sevgiyle bezenen delinin tekiyim işte. 

   Sende sevgide kal, sevgiyi izle. Şiddet yanlısı ne varsa ötele.. Ben ruhumu bu şekilde özgür kılıyorum. William gibi, Waris gibi.

    Nefrete bulaşmayanlara...

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

EFENDİM BİRKAÇ YIL ÖNCE KÜTAHYA'NIN BİR KÖYÜNE GİTMİŞTİM. KÖYE VARMADAN ÖNCE, YOLUN SAĞ YANINDA ŞÖYLE BİR LEVHA YAZILMIŞTI. İLİMİ ÇEKTİ, BAKI VERDİM ;:AYNEN ŞÖYLE YAZMIŞLARDI: " HER İŞİN BAŞI SAĞLIKTIR " DİYE... BİRAZ DAHA İLERDE YİNE ŞÖYLE BİR YAZI DAHA VARDI: KÖYÜMÜZE HOŞ GELDİNİZ" VEDE SAĞLIKLA GİDİNİZ" DİYE YAZIYORLARDI.. EVET HER İŞİN BAŞI SAĞLIKTIR EFENDİM... KOCA YUNUS EMRE ŞÖYLE SÖYLÜYORLAR: OZANCA: SEVELİM, SEVİLELİM,İŞİ KOLAY KILALIM / DÜNYA KİMSEYE KALMAZ " DİYE... EVET ÖYLE SEVGİYLE YAŞAYALIM....SELAMLAR,...

Abdülkadir Güler 
 02.11.2019 21:43
Cevap :
Aynen öyle hocam sevgiyle   03.11.2019 5:09
 

Bu yazınız bana yeğenimi çağrıştırdı Jale hanımcığım, Tam da CUMHURİYET BAYRAM haftasına denk gelince yazma isteği duydum. Başka türlü iletişim olanağı bulamadığımdan yazıma esin kaynağım olduğunuzu bilin istedim. Sevgiler

Cemile Torun 
 30.10.2019 23:45
Cevap :
Çok memnun oldum, güzel insanlara denk gelmek isteyen bir şekilde rastlıyor işte...sevgiler sana ve yeğenine   31.10.2019 10:58
 

"Hep böyle kal"acağından emin, hep yaz diyorum haddim olmadan, sevgilerimle

Cemile Torun 
 25.10.2019 23:22
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum..aklıma düştükçe kelimeler rastladıkça güzel birşeylere yazıyorum işte kendi dilimce..Sende devam et.. sevgiyle kal   26.10.2019 10:18
 

Okudukça yeniden okudum bu güzel yazıyı...

Kerim Korkut 
 22.10.2019 8:57
Cevap :
Birşeyler katabildiysem ne mutlu bana..teşekkür ediyorum Kerim abi sevgiyle kal   22.10.2019 10:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 85
Toplam yorum
: 389
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 241
Kayıt tarihi
: 28.04.17
 
 

Lise mezunu bir öğrenme aşığı, fotoğraf hastası , yazma sevdalısı, sevgi yanlısı, bir dünya insan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster