Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '16

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
624
 

Sevgili, eski sevgili ve birkaç şiirin bende bıraktıkları

Sevgili, eski sevgili ve birkaç şiirin bende bıraktıkları
 

Sevgili, Eski Sevgili ve Birkaç Şiir


Merhaba Değerli Okurlarım,

Hayatın iç içe geçmişliği ve her anın farklı bir surete bürünüşü, herkesin tecrübe ettiği bir durumdur. Yaşayan ve aklını kullanan her birey, yaşamın sürekli değişkenliğini bilir; velâkin bu değişkenliğin,  insanın önüne neler getirebileceğini bilemez. Eskiler “Yaşa yaşa gör temaşa.” derken haksız sayılmazlardı.

Evet, yaşam bir temaşadan; yani seyirden ibarettir. Şu kadarı var ki izlediğimiz görüntülerin bir kısmına biz karar veremiyoruz. Adeta gizli bir el, bizi cebren (zorla) istemediğimiz noktalara götürüp bunları da seyret, diyor. Zaten hayatı ve doğayı güzel okuduğumuzda bunların da bize bu mesajı verdiğini görebiliriz.

Mesela nasıl ki, insanda iki kulak bir dil olması, iki dinleyip bir konuşması gerekliliğine işaretse, doğanın her daim değişkenliği, bazen kış bazen de bahar rengine bürünmesi de hayatın monoton olmadığının güçlü ve tabi bir kanıtıdır.

Hayat, içinden çıkılması zor bir ikilem… Bazen güldüren bazen de öldüren enteresan bir sır… Adeta bir muamma… Hele eski sevgilisine hasret çekenler için tam bir çıkmaz sokak. Şairin:

“İnsan bir mesut zalim, insan bir mağrur cahil,

  Tekne kırık, su azgın ve kayıplarda sahil…”

dediği gibi olmasa da ona yakın bir durum.

 Fakat bu kadar ümitsiz olmaya gerek yok. Çünkü zaten hayatın kanunu bu. Bazen öyle bazen böyle…

Öğrenci, hocasına hangi kelimenin telaffuzunun doğru olduğunu sorar: “Hocam bazan mı, bazen mi?”

Öğretmenin cevabı hayatı da tarif eden cinstendir: “Bazan, bazan; bazen de bazen.”  Evet, bu kelime bazı durumlarda “bazan” diye, bazı durumlarda da “bazen” diye telaffuz edilir.

Hayat da böyle değil mi? Hayat da bazen mutluluk ve sevinç, bazen de acı ve keder şeklinde arz-ı endam etmez mi? Bakın bir manimiz bunu ne kadar güzel ifade eder:

“Gözlerim yaşa katlan

İş düştü başa katlan

Her demde bahar olmaz

Bir dem de kışa katlan.”

Her demde bahar olmayacağını bir dem de kışa katlanmak gerektiğini salık veren manimiz, bize iradeli ve güçlü olma telkininde bulunarak, bilhassa eski sevgilisinden ayrılanlara güzel ve iç açıcı mesajlar veriyor.

Şair, gözlerine seslenerek yaşa katlanması gerektiğini, ne de güzel anlatıyor değil mi? Ve iş başa düştü, diyerek, bunun ancak kendi çabasıyla üstesinden gelebileceği bir durum olduğunu, bunun farkında olması gerektiğini, başkasından yardım beklememesi gerektiğini…

Kendi kendisiyle konuşan şairin, yalnızlığının tavan yaptığını söylemeye bile gerek yok; çünkü başkasıyla hasbihal (sohbet) edemeyenler kendi kendisiyle konuşma ihtiyacı hissederler ki bu da esasında gayet insani bir davranıştır.

Bu durum insanın başkasından ümidini kesip kendisine odaklandığı ve çareyi kendisinde aramaya başladığı andır. Bu anlar, gerçekten çok önemlidir; zira birçok çözüm bu anlarda gün ışığına çıkar. Siz de muhtemelen bu anları yaşamışsınızdır.

Size tavsiyem: Eski sevgilinizin acısını yüreğinizde duyun; ama bunun çözümsüz ve imkânsız bir durum olduğu yanılgısına kapılmayın. Çünkü hayatta her şeyin mutlaka bir çözümü vardır. Bu konuda size şu eseri tavsiye edebilirim.

Eski sevgilisinden ayrılanlar, kalın sağlıcakla…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 12917
Kayıt tarihi
: 05.07.12
 
 

Sevgili Okurlar,  1977 yılında Istanbul'da doğdum. St.Joseph Fransız Lisesi'ni bitirdikten so..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster