Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '16

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
269
 

Sevgili Blogdaşlarım yaşadığımız döneme dair duyurum

Sevgili Blogdaşlarım yaşadığımız döneme dair duyurum
 

Haritamız


Sevgili BLOGDAŞLARIM Türkiye'nin demografisi, sosyal psikolojisi ve bu dönemine dair DUYURUMU önemle ilginize sunuyorum...

Türkiye'de 20 den fazla kültürel kökenin olduğu, dilimizin % 30 unun Turanca, % 60 ının Farsça ve Arapça, % 10 unun Anadoluda yaşamış ve avrupa dillerinden oluştuğu bilinmektedir.  

Beni yakından tanıyanların bildiği gibi; Türkiye'de belirgin olan (Türk, Kürt, Zaza, Arap, Çerkez) kültürleriyle ve farklı inançlarıyla akrabalığım hısımlığım veya paydaşlığım vardır. Türkiye nüfusunun 45 milyonunun yani % 60 ının aynı şekilde bağlarının olduğu bilinmektedir. 

Türkiye'de yaşayan farklı kültürlerin günlük yaşamda biri birleriyle sorunları olmadığı gibi gereken şartlarda diyaloğlarının paylaşımlarının olduğunu izliyoruz.

ÖRNEĞİN; Bir çok yerde olduğu gibi özellikle İST-Eminönü bölgesinde Ermeni'si ve Yahudi'si dahil tüm kültürlerden esnaflar yıllarını birlikte geçirirken kimsenin bir diğerinin kültüründen ve aile hayatından rahatsızlığı olmamaktadır.

ŞİMDİ olağanüstü bir dönemden geçerken sayfalarımızda sosyal ayrıştırıcı paylaşımlarda bulunmamamız gerektiğini düşünerek, bu göre haraket etmemiz gerektiğini hassasiyetle öneriyorum.

DİKKAT ederseniz ben bu tür paylaşımlarda bulunmadığım gibi bu tür paylaşımlara yorumlamak gibi tepkiler vermiyorum ve vermeyeceğim.

DİLEĞİM;  http://blog.milliyet.com.tr/kadrikanpak   linkli milliyet blog ana sayfamda tanımladığım gibi; 

Her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği sosyal temeli olan, her tarzın sosyal ve siyasi tercihini ifade edebileceği yaşayabileceği hukuka ve olgunluğa sahip, tüm kültürlerin dillerini yaşayabileceği ve koruyabileceği, her düzeyde ve her inançta her kişinin insanca yaşayabileceği, 'Sosyal ve Özgürlükçü' bir toplumda bir devlette yaşama bilincinde ve arzusundayım..

Saygılarımlarım 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

... her düzeyde ve her inançta her kişinin insanca yaşayabileceği, sosyal ve özgürlükçü bir toplumda ve bir devlette yaşama bilincinde ve arzusundayım" Yazınızda ifadesini bulan bu bilince ben de çok önem veriyorum. Ne mutlu hem kendi hem Türkiyeli olana...

Muharrem Soyek 
 08.01.2017 18:51
Cevap :
Paralel düşünüyoruz, tşk ler, gönül hoşluğuyla...  15.01.2017 14:35
 

Evet, bu bilinçte olmalıyız. Biz düşman değiliz, olsa olsa birbirimize rakip olabiliriz. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 21.12.2016 17:50
Cevap :
Merhaba, biri birimize düşman olmak yerine SAYGIYI ortak payda yapmalıyız. Biri birimize rakip olmak yerine, sadece kendimizle yarışmalıyız... Dünya tarihinde binlerce kültür yaşamış savaşmış biri birini öldürmüş AMA sonunda hepsi ölmüş HATTA kültürleri de ölmüş. Her şeyin doğal bir sonu varken geçici üstünlük için biri birine musallat olmanın bir mantığı var mıdır? Selamlar  22.12.2016 10:37
 

Kadri bey duyarlığınıza sağlık, ayrışmayı değil birleşmeyi önermeli ve tema edinmeliyiz, selamlar

Nizamettin BİBER 
 21.12.2016 13:40
Cevap :
Nizamettin bey yorumunuzla desteğinize teşekkür ve sevgiler.   21.12.2016 17:59
 

Kadri Bey, Size baştan sona katılıyorum. Devir ayrım zamanı değil. Türk, Kürt, arap, yahudi ayrıma gerek yok. Bu küresel dünyada bilmem kaç yıl milyonlarca nesil yaşamış. Gün olmuş, birbirlerini yok etmişler, savaşmışlar. Niçin? Huzur için, karınlarını doyurmak için... Kimileri benlik için, iktidar için... İnsan şu kısacık hayatta ayrım yapmaksızın birbirlerini sevmeli. Türk, Kürt, sen şusun demeden. Benim hayat felsefem, hayvanları sevdiğim gibi tüm insanları seviyorum. Yeter ki İnsan olsun. Kürt, Yahudi bir çok arkadaşım da var. Çok da severim hepsini, yeter ki adam olsunlar. Hiç kimse kimseye gözünün üstünde kaşın var demezse, gül gibi yaşanır bu dünyada... Herkese yeter! Sayğı ve selamlar.

abdurrahman balcilar 
 21.12.2016 11:28
Cevap :
Abdurrahman bey merhaba, yorumunuzla katkınıza çok teşekkür ediyorum. Sevgiler selamlar.   21.12.2016 15:03
 
 
Toplam blog
: 617
Toplam yorum
: 2077
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1192
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster