Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Aralık '19

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
114
 

Sevgili Hastalığımın Etkileri

            Fred denilen haysiyetsiz sanki bana, seni hiç bırakmayacağım diye söz verip, gönül nikahına aldı beni. Ne kadar kurtulmaya çalışsam da kendisinden, terk etmiyor bünyemi.

            Etkileri uzun zamana da yayılsa varlığını hep hissettirdi. Benden çok şeyler alıp götürürken yeni bir sürü sorunlar da getirdi beraberinde. Kendisiyle yaşaması çok zor gerçekten, tam ona alışmaya başladığınız sırada yepyeni bir sorun ortaya çıkararak, zorlukla kurduğunuz düzeni altüst ediyor. Hiç yerinde durmuyor ve alışamıyorsunuz yeni halinize. Bir gününüz diğer gününüze asla uymazken, her an sizin ve yanınızdaki ailenizin sabrını zorluyor.

            Hastalığınız ilerledikçe, ölmüyor da sürünüyorsunuz adeta. Geçmişte yapabildiklerinize şaşırıyor, bir süre sonra özlem duyuyorsunuz onlara, çünkü artık yapamıyorsunuz. Hareketleriniz kısıtlanmış ve hayli yavaşlamış, ne gözünüz eskisi gibi görebiliyor, ne kulağınız duyabiliyor, adım atmaya hasret kalmışsınız zaten. Stres ve kaygı dolusunuz, sinir namına bir şey kalmamış.

            Siz isteseniz de istemeseniz de hastalık, kendini size hatırlatıyor. Yapabildiklerinden çok yapamayacakların çoğalıyor artık. Sakın bu anlattıklarımı yaşlanmakla karıştırmayalım. Yaşlanmak doğal bir süreç, benim bu anlattıklarım ise siz daha gençken başınıza meydana geliyor. Durumumuz giderek ağırlaşıyor, yaşam kalitemiz de bozuluyor haliyle. Giderek yardıma ihtiyacınız artarken, bir bakıyorsunuz ki bakıma muhtaç hale gelmişsiniz. Hastanın bakımı zor, ihtiyaçları da fazlalaşıyor sürekli.

            Her hastanın durumu yani hastalıktan etkilenme oranı farklı olsa da, gelişim hikayesi birbirine benziyor, üç aşağı beş yukarı gidişat aynı.  Devamlı bizle ilgilenilmesi gerekiyor. Hastalıkta yıllar yılı kovalıyor, ama bir tedavinin çıktığı yok. Sadece hayallerinizi değil yaşamınızı bile ertelemişsiniz sanki iyileşme umudunuzun peşinde sürükleniyorsunuz.

 

Babür Akdağ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Burcu Hanım, ben de kronik bir hastalığı olan biri olarak bunun ne demek olduğunu yani sizi çok iyi anlıyorum. Allah yardımcınız olsun. Bir şey dikkatimi çekti; bu hastalığa rağmen kendinizi çok iyi ifade edebiliyor ve çok güzel yazılar yazıyorsunuz. Moralinizin ve psikolojik durumunuzun da iyi olduğunu görüyorum. Bunlar çok güzel kazanımlar. İnşallah yakın bir gelecekte hastalığınızın tedavisi bulunur. Tekrar geçmiş olsun. Kendinize iyi bakın.

Dr Atanur Yıldız 
 03.12.2019 10:12
Cevap :
Teşekkürler Atanur Bey. Hasta da olsa bireyin kendini geliştirmesi gerekiyor. Güzel dilekleriniz için sağ olun.  03.12.2019 12:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 57
Kayıt tarihi
: 19.04.18
 
 

1980 Adana doğumluyum. 13 yaşında friedreich ataksisi hastası olduğum ortaya çıktı. İlköğrenimi A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster