Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '13

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1085
 

Sevgililer günü caiz midir?

Sevgililer günü caiz midir?
 

Öncelikle kimi alimlerce sevgililer günü caiz görülmekle birlikte kimi alimlerce haram görülmektedir. Ben islam alimi değilim lakin bana soracak olursanız kutlamakta bir sakınca olmadığını düşünüyorum. Haram olarak gören alimlerin gerekçesi ise, hristiyan geleneği olmasıdır. Lakin burada benim anlamakta çok güçlük çektiğim konu “hangi birimiz veya biriniz hristiyan geleneği diye kutluyor bunu?”.

Bu konuları konuş konuş her sene konuş konuş bitmez. Sevgili olmak, yani bir şeyleri sevmek bir şey ile sevgili olmak ona anlam yüklemek bunlar güzel şeylerdir. Tabi ki dozajını kaçırmadıktan sonra. Şimdi sevgililer günü adı altında zinakarlar günü olarak kutlamak başka, gerçek sevgili gibi kutlamak başkadır. İnsan her şeyi sevebilir ve her şey ile sevgili olabilir. Bana göre haram olarak gören islam alimleri birazcık yanlış düşünüyorlar diye düşünüyorum. Şimdi diyeceksiniz ki sen ne bilirsin be adam? Elbetteki alimler benden daha iyi bilir lakin islamda Allah rızasını gözeterek yapılan hareket günah değildir. Yani bir adam gerçekten keyfi amaçlarla yani benim dediğim olsun amacını gütmeden sadece ve sadece Allaha bunu daha çok sever düşüncesiyle hareket ediyorsa yaptığı yanlışlık sadece salaklıktır. Öyleyse diyeceksiniz ki “Emre o zaman salak” =) Oldu canımm. İslam alimlerinin bir kısmı da haram olmadığını savunuyor ben o savunanların düşüncesini taşıyanlardanım. 

Mesela ben bu gün sabahın ilk ışıklarında sevgilimle buluşurum. Akşam loş bir ortamda başımı onun kucağına koyarım. Sonra geceyi onun koynunda geçirip onun bana öğrettiği tatlı sözleri tekrar ederim. Aşk şarabımı doldurur ve Resulün de şerefine kaldırırım. Sonra sarhoş olur birden nara atarım “el-VEDÛD”. O tebessüm eder bende günlük yaşamdan sohbet muhabbet ederim.

Bizde, deliye her gün 14 Şubat

Allah kuluna, yani Resulüme benim gül kokuluma “SEVGİLİM” diye sesleniyordu. Miraçta sevgilim geldi diyordu. İşte Miraçta bir sevgililer günüdür. Ben Miraç kandilini de sevgililer günü olarak görenlerdenim. Bana sorsanız hepinizin düşüncesiyle eş değer fikre sahibim. “Sevginin günü olmaz”. Evet ama birileri sevgi amacıyla bir gün yapmışsa haddi aşmamak suretiyle kutlansa ne sakınca olabilir ki ? Bakın tekrar ediyorum, zinakarlar günü olarak değil sevgililer günü olarak kutlansa normaldir. Şimdiki bizim nesli görüyoruz. Ohh 14 şubattayız akşam manita eve gelir, karşılıklı romantik bir ortam. İçki kadehleri sonra ver elini cehennem ateşi ohh gelsin zebaniler gitsin cennetler. İşte bu durum “SEVGİLİLER GÜNÜ KATLİAMI” olarak geçer.

Hediye alma konusuna gelince, hediyeleşmek güzel şeydir. Ne olursa olsun karşılık beklenmeden bir çıkar amacı güdülmeden birine hediye alıyorsanız karşı tarafın bunu kabul etmesi hoştur. Çünkü dinimiz böyle buyuruyor. Hediyeleşin diyor. Masum bir amaç ile verilen hediyeyi reddetmek nezaketsizliktir ve İslam en nazik dindir. İslam başlı başına bir aşktır. Kul önce Allah’ın aşkı olan Peygambere aşık olur ve o aşk gittikçe büyür ve büyür. Sonra ne mi olur benim gibi kendini bilmezler aşka çıplak gözle baktıklarında orada saf bir anlam yattığını görür. Allah, Muhammed s.a.v peygamberimizi “Ben kendime bir aşk yaratayım” diye yaratmamıştır. Allah benim peygamberim aracılığı ile insanlığa çok güzel, duygu dolu anlar yaşatmakta ama bizim odun insanlar bunu anlamamaktadır. Aşk dediğimiz şey narin bir şeydir ya hani. Aşk dediğimiz şey kırılgandır öyle dillendiremezsin ya hani. İşte ben Peygamberim ve Allah’ın arasındaki aşkı Allah’ın esması olarak görüyorum. Allah yer yüzüne “Aşk” diye bir esmasını göndermiş ve onu ete kemiğe büründürmüştür. Allah saf aşktır ve bunu bize Peygamberimiz aracılığı ile göstermektedir. Bunlar tasavvufi aşk dediğimiz şeylerdir. Beşeri aşk ise Allah aşkının yer yüzüne yansımasıdır. Sevgi her insanın içinde vardır. Çünkü Allah sevginin başlangıç noktasıdır ve bizler ondan gelip ona döneriz yani sevgi ile yaratılıp ne kadar pisliğe bulansakta sevgiye geri döneriz.

Kısacası sevgili dostlarım, Sevgililer günü dediğimiz şey günaha sapmamak koşulu ile gayet güzel bir gündür. İslamın gelme amacı bizlere sevgiyi aşılamaktır. Bu yüzden falanca geleneği filanca geleneği diyemeyiz. Bu sevgi geleneğidir. Buna günah diyenlere öyleyse hristiyanları sevmesek olur mu ? sorusunu sormak istiyorum. Allah ki bütün canlıları sevin diyor.

Hepinize, tüm sevdikleriniz ile birlikte sevgilerle dolu uzunca yıllar geçirmenizi dua ediyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 33477
Kayıt tarihi
: 25.11.12
 
 

Meslek : Eczane Teknikeri, Yazar, Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Grafik ve Tasarım İlgi alanl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster