Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '19

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
33
 

Sevgililer Günü Etkinliği

Türkiye beyazay derneği İzmir şubesi ve Türkiye beyazay derneği Karabağlar şubesi iş birliğinde basmane’deki Dernek merkezimizde Cumartesi Saat 14:00 da engelli çiftleri ağırlayacağız. Engelli çiftleri ve sizleri de bekleriz. Özellikle çiftlerimize ateş ölçer tansiyon aletleri sesli olanlardan ve konuşan saat ve Beyaz baston hediyelerimiz var.

Engellilerin okuması sosyal hayata katılması iş bulup evlenmesi hep sorun haline getirildi. Bu sorunun kaynağı engelliler değil toplumsal ön Yargılardır. Engelliler evlenmek istediklerinde ya siz farklı bir engelliyle evlenin yâda kendiniz gibi biriyle diye ötekileştiriliyoruz. Bu konuları hep tartışıyoruz. Engelliler kendi engel gurubundan mı farklı engel guruplarından yâda engelsiz biriyle mi evlenmeli insanlar sevdiği ve sevildiği bir hayat kurmalı. Bizleri olduğu gibi kabul edecek ve sevecek biriyle evlenmeliyiz buna toplum değil gönüllerimiz karar verir. Yarın gelin konuşalım sohbet edelim engelli çiftlerimizde yaşadıkları tecrübeleri aktarsın. Engelli çiftleri ve engelli çocuğu olanlarıda bekleriz çünkü çocuklarımızı nasıl yetiştirmeliyiz bir Kız evlenmeyecek diye ailesi çeyiz yapmıyor niye bu engelli nasıl olsa diye. Bir görmeyen kız diyor ki keşke babam benden bir kere su istese Halis Kuralay hocamızın kitabından aldım. Bırakın babalar su istemeyi daha görmeyen çocuklarımıza suyu anneleri veriyor. Engellileri cinsiyetsiz gören bir zihniyet var çocuklarımızı hayata iyi hazırlamalıyız. Ben 4 Yıl evli kaldım anlaşamadık ve ayrıldık. O dönemde çok şey öğrendim.

Engelli çocukları hayata iyi hazırlamak gerekiyor. Güçlü kararlı ve ne istediğini bilen olmalılar. Biz de yarın engelli çiftlerimizin hayat tecrübelerini dinleyeceğiz ben nerede kendimden büyük bilge bir kişi bulursam konuştururum. İlk orta ve lisedeyken yazları en az bir ay dedemin yanına giderdim. Benim onunla ilişkim aynı Necip Fazıl ve dedesi gibi. Ondan çok şey öğrendim. Engellilerin yeterince toplumda doğru anlaşılmadığını düşünüyoruz. Onları bilerek yâda bilmeyerek kendimizden uzaklaştırıyoruz. Yanlış tutum ve davranışlar ön yargılar engellileri yalnızlaştırıyor. Bir gün bir arkadaşımız nasıl bilgisayar ve telefon kullandığını anlatıyor. Diğeri şöyle soruyor iyi ama yemek yerken ağzınızı nasıl buluyorsunuz. Okullarda yurtlarda bu ön yargıları nasıl kırarız seminerler vermeye çalışıyoruz. Fakültelerden öğrenciler geldiğinde mutlaka birlikte yaşama kültürünü arttırıcı etkinlikler planlıyoruz öneriyoruz. Yarın vakti olanları dernek merkezimizde sevgililer günü etkinliğimize bekleriz.

Salih Arıkan, Tel: 0506 514 96 93

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1156
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 64
Kayıt tarihi
: 17.11.16
 
 

1977 Manisa Akhisar'da doğdum. 1986 İzmir Bornova İzmir Körler Okulu'na başladım. 1997 İzmir Karaba..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster