Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '07

 
Kategori
Sevgililer Günü
Okunma Sayısı
14872
 

Sevgiliye mektup - II/ bilmek istiyorum

Sevgiliye mektup - II/ bilmek istiyorum
 

Bazen söylenen iki tatlı cümle gibi, duygularımızı ifade eden cümleleri de kaleme almak gerekir.


Sevgiliye Mektup II blogumda, sevdiğimize karşı dile getiremediğiniz duygu ve düşüncelerinizin neler olduğunu anımsatmak adına biraz harekete ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum, hiç olmazsa kelimeler, bizden onun yüreğine giden bir yol olmalıdır.

Nedense, böyle zamanlarda cümleler bir türlü usumuza düşmüyor, kelimeler ardı sıra şak şak diye oturmuyor, yazılmıyordu. Bu noktada önemli şey kelimeler sevginin sıcaklığıyla, samimiyetiyle sarılmalı cümleler arasında tek bir boşluk bile kalmamalıydı.

Maharet biz olan bize özgü ifadelerin yazılmasıyla o sıcaklığı karşımızdaki insana yansıtabilmek, paylaşabilmekti.

O an ki bilincimizin yansıması olan; duygu ve düşüncemizi ortaya koyan cümlelerin bir türlü bulunup, kurulamaması noktasında bazen bir başkasına ait duyarlı cümlenin, paragrafın, şiirin gerek duyulduğunda bizi kendimizden kurtarmasına başvura bilirdik.   

Aşka, sevgiye dair bir şeyleri yazıya dökememenin kargaşasında bizi çekip çıkaran bir başkasına ait bu satırlara kaçış ya neyin ifadesi? Kırılganlığımız mı yoksa duyarsızlığmız mı?

Oysa aşk, sevgi duru bir anlatımı hak etmiyor mu?

Yaşamımız boyunca bize çok şey katan, istemeden de olsa çok şey alan, o duyguya bi şekilde hakkı teslim edilmeli diye düşünüyorum.

Coşkuyu ilk kez onda gördük, en büyük değişim sancısını hep onunla yaşadık... Bir tarafta sevme biçimimiz, bir tarafta yaşadıklarımız, bir tarafta gerçekliğimiz...

Bazen de bu gibi konular, incelikli bir bilgeliği gerektiriyordu.

"Belki de aşık olmak bir ruh hali, bir frekans, o frekansa ayarlayınca kişi kendisini aşık olduğu bir kişi olmasa bile aşık. Bir de o frekansta fazlaca kalıp aşkla dolanlar var ki. Onları aşık/ermiş diyoruz...

Sevmek bizim sandığımız gibi bir şey değil.

Biz bazı şeyleri sevip bazılarını sevmediğimizi ve bununla ilgili de bir şey yapamayacağımızı düşünürüz, varsayarız.

Oysa “sevgi” bir enerji çeşidi ve “sevmek öğrenilebilir, öğrenilmesi gereken bir eylem.

Sevmediğimiz, sevilmeyen şeyler bu yaşam enerjisini yeterince alamadığı için kurumuş dallar gibi.

En çok onların sevilmeye ihtiyacı var.

Eğer kendimizi, dünyayı değiştirmek istiyorsak, çünkü sadece “sevginin değiştirmek gücü var"
(www.felsefeekibi.com OE'den alıntıdır.)

İlişkilerimiz yüzümüzün aynası, yüreğimizin yansımasıdır. Aşka, sevgiye bakış açımız, bizle o arasında yarım kalan, zaaflı olan yanımızdır.

Eğer ki kağıt kaleme sarılacak cümlelerle dolup taşamadıysanız fırsat bu fırsat siz güzel bir alıntı.

Samimi, berrak düşler ardında, sevdiceğimize, sade, duru bir merhaba demenin tam yeri, tam zamanı...

BİLMEK İSTİYORUM

Geçinmek için ne yaptığın beni ilgilendirmiyor. Neyi özlediğini, Kalbinin arzuladığı şeye kavuşmanın hayalini kurmaya cesaret edip edemediğini bilmek istiyorum.

Kaç yaşında olduğun beni ilgilendirmiyor. Aşk için, hayallerin için, yaşıyor olma serüveni için bir aptal gibi görünme riskini göze alıp almayacağını bilmek istiyorum.

Ay'ın etrafında hangi gezegenlerin döndüğü beni ilgilendirmiyor. Kederinin merkezine dokunup dokunmadığını, hayatın ihanetlerince açılıp açılmadığın, daha fazla acı korkusundan kapanıp kapanmadığını bilmek istiyorum.

Saklamaya, azaltmaya ya da düzeltmeye çalışmadan benim ya da kendi acınla oturup oturamayacağını bilmek istiyorum..

Benim ya da kendi neşenle olup olamayacağını, insan olmanın sınırlılığını hatırlamadan, bizi dikkatli ve gerçekçi olmamız için uyarmadan çılgınca dans edip coşkunun seni parmak uçlarına kadar doldurmasına izin verip vermeyeceğini bilmek istiyorum.

Bana anlattığın hikayenin doğru olup olmaması beni ilgilendirmiyor. Kendi kendine dürüst olmak için bir başkasını hayal kırıklığına uğratıp uğratamayacağını; ihanetin suçlamasına dayanıp, kendi ruhuna ihanet edip etmeyeceğini bilmek istiyorum.

Güvenebilir ve güvenilebilir olup olamayacağını bilmek istiyorum.

Her gün sevimli olmasa da güzelliği görüp göremeyeceğini bilmek istiyorum.

Benim ve kendi hatalarınla yaşayıp yaşayamayacağını; Bir gölün kenarında durup gümüş Ay a EVET! diye bağırıp bağırmayacağını bilmek istiyorum.

Nerede yaşadığın ya da ne kadar paran olduğun beni ilgilendirmiyor. Keder ve umutsuzlukla geçen bir gecenin ardından, yorgun, bitap da olsan, çocuklar için yapılması gerekenleri yapıp yapmayacağını bilmek istiyorum.

Kim olduğun, buraya nasıl geldiğin beni ilgilendirmiyor. Çekinmeden benimle ateşin ortasında durup durmayacağını bilmek istiyorum.

Nerede, kiminle, ne okuduğun beni ilgilendirmiyor. Diğer her şey bittiğinde seni ayakta tutan şeyin ne olduğunu bilmek istiyorum.

Kendinle yalnız kalıp kalamadığını, ve o boş anlarda sana arkadaşlık eden kendini gerçekten sevip sevmediğini bilmek istiyorum.

Oriah Mountain Dreamer

(Kanadalı Bir Kızılderili)

En sağlıklı, üretken, doyurucu sevgi, arkadaşca bir paylaşımın yeşerdiği noktaysa;  Aşk gözlerin görmediği, kulakların duymadığı, sözcüklere gerek kalmadığı yerde; yaşamla, kendin aranda kaybolmaktır da olabilir.

Bu boylam da masumane bir sıçrayış, bir kağıt bir  kalem, zarf ve size ait cümleler ya da özlü bir alıntıyla gelen sıcak bir tebbesüm bir duygu seli misali, o anda ve tarihinde kendi yerini bulursa çok daha anlamlı olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

..sevmek "ögrenilebilir"bir şeydir ama "aşk" ögrenilebilir degildir..sanırım dünyayı güzel eden şey de aşktır,zira ögrendiklerimizin çogu bize ait degildir,ama aşk dogadır..uçsakta,sürünsekte bize aittir ve sevincinden de acısından kendi adımıza ögrenilecek çok şeyi vardır... sevgiler..

mehmet selim 
 15.02.2007 21:09
Cevap :
Kesinlikle yazdıklarınıza ekleyeceğim hiç bir şey yok. Doğru tesbit, yerinde cümleler. Teşekkürler. Sevgiyle kalın.  17.02.2007 15:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 269
Toplam yorum
: 2055
Toplam mesaj
: 470
Ort. okunma sayısı
: 1500
Kayıt tarihi
: 10.01.07
 
 

Pek akıllı sayılmam... Dünyayı çekmek için deli olmak en akıllı işken, o da değilim. İnsan güzeli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster