Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '15

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1892
 

Sevgiliyi Nasıl Kazanırım?

Eski Sevgiliyi Nasıl Geri Kazanırım Diyorsan Şu Yolu Mutlaka Bilmelisin

Hayatımızın gidişatını kökünden değiştirecek bir soru üzerinde duracağım bu gün: “Eski sevgiliyi nasıl geri kazanırım?”

Bu soru’nun, hayatımızın gidişatını kökünden değiştireceğini iddia ettim; çünkü bu soruya vereceğimiz yanıta göre, bundan sonraki hayatımız, ya eski sevgili ile veya eski sevgilisiz geçecek.

Dolayısıyla eski sevgiliyi nasıl geri kazanırım, sorusu ve bu sualin cevabı, esasında bizim için bir dönüm noktasının başlangıcı olabilir.

Tavsiyem şudur: “Eski sevgiliyi nasıl geri kazanırım, sorusunun seni yönlendirdiği bu yazıda anlatacaklarımı, acele etmeden, yavaş yavaş okumalısın. Ardından da anlattıklarım üzerinde iyice düşünerek bunları sindirmeye çalışmalısın.”

Eski sevgiliyi nasıl geri kazanırım, sorusuna ilişkin detaylı analizler yapabilmemiz için bir pasaj anlatmam gerekiyor:

Köz Parçası ve Eski Sevgiliyi Nasıl Geri Kazanırım

Rivayet edilir ki kadim zamanlarda, bir bilge, öğrencilerine düzenli aralıklarla ders verirken, yıllarca derslerine katılan başarılı bir öğrencisinin, birkaç gün üst üste derse katılmadığını fark eder.

Bu başarılı öğrencisinin, neden derslere ara vermiş olabileceğini düşünür; ama hiçbir neden bulamaz. En sonunda bunun nedenini öğrenmek amacıyla bir öğrencisini, derslere katılmaya ara veren öğrencisinin evine gönderir.

Gönderdiği öğrencisi, bu duruma dair fazla bilgi alamayınca, kaybetmek istemediği bu başarılı öğrencisini yeniden kazanmak için bizzat kendisi, onun evine gitmeye karar verir.

Düşündüğü gibi yapar; kış mevsiminin soğuk günlerinden birinde öğrencisinin evine gider; kapıyı çalar. Kapıyı açan öğrenci, bilge hocasının üşüdüğünü, ellerinin mosmor kesilmesinden anlar.

Öğrenci, hocasını şöminenin yanına oturtur, üzerine bir battaniye atar ve bilge hocasının ısınmasını; ardından da konuşmasını bekler.

Fakat bilge, konuşmaya hiç de niyetli değildir. Bu seferki dersini konuşmadan vermek ister ve gerçekten de güzel bir ders verir. (Bu ders, içerisinde, “eski sevgiliyi nasıl geri kazanırım” sorusuna dair güzel bir cevap da barındırıyor.)

Ne mi yapar? Şöminenin yanındaki maşayı eline alır, ateşin içindeki köz haline gelen odun parçalarından birini ateşten çıkarıp kenara koyar. Ve yarım saat boyunca hiç konuşmadan ateşi izlemeye devam eder. Geçen zaman, köz haline gelen odun parçasını nerdeyse tamamen söndürmüştür.

Yarım saat sonra, tekrar maşayı alır; sönen odun parçasını yine ateşe atar; odun, az sonra yeniden tutuşmaya başlar. Ve bilge, görevini yaptığını düşünerek yerinden kalkıp kapıya yönelir. Öğrenci, alması beklenen mesajı almıştır. Bunu bilgeyi uğurlarken şöyle dile getirir:

“Değerli hocam, biliyorum ki şöminedeki yanan odun parçasıyla bana bir ders vermek istediniz. Sizi temin ederim ki dersimi çok iyi anladım. Araya zaman girdikçe, sizin aydınlatıcı sohbetinizden ayrı kaldıkça, bir kenara koyduğunuz köz parçasının sönmeye yüz tutması gibi, benim de birçok hayati bilgiyi unutacağımı çok iyi kavradım.

Fakat odun parçasını yeniden ateşe attığınızda yanmaya başladı, değil mi? Ben de en kısa zamanda, yeniden sohbetinize katılarak sönmeye yüz tutan bilgilerimi tekrar canlandıracağım.”

Şimdi de bu öyküdeki mesajın, eski sevgiliyi nasıl geri kazanırım, diyenlere nasıl bir ders vereceğine gelelim.

Odunun Alevlenmesi ve Eski Sevgili Nasıl Geri Kazanırım Sorusu

Sence, eski sevgilinin, ilişkinizin en başında sana aşık olmasını sağlayan güzel ve etkileyici niteliklerin zaman içinde sönmeye yüz tutmasaydı, eski sevgilin senden ayrılır mıydı? (Belki de tam tersi olmuştur; yani senin ona aşık olmana vesile olan güzel tarafları, zamanla kötüleşmiştir.)

Sence, bir insan, eski sevgilisini kendisine bağlayan ve onu mutlu eden güzel özelliklerini yitirdikten sonra, o insanın eski sevgilisi geri döner mi?

Eski sevgilim, benden uzaklaştı; çünkü ilişkimizin başında onun mutlu ve huzurlu olmasına vesile olan davranışlarım, yerini, onu huzursuz eden davranışlara bıraktı. O, ilkin, benimle birlikteyken çok mutluydu; ama sonradan ben, ona itici gelmeye başladım. Kendisiyle birlikteliği mutsuzluk yaratan bir insan, birlikte olunmaya layık değil ki!

O halde, eski sevgiliyi nasıl geri kazanırım, sorusunu düzeltip şöyle anlamlı bir soru üretelim: “Bu kötü gidişatı nasıl düzeltebilirim? Eski sevgilimi nasıl geri döndürebilirim?”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 954
Kayıt tarihi
: 24.09.14
 
 

Ben bir edebiyat ve felsefe tutkunuyum, edebiyatın çetrefil sokaklarında da felsefenin muamma ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster