Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '09

 
Kategori
Sevgililer Günü
Okunma Sayısı
1654
 

Sevginin anlamlısı paylaşımı bilmektir

Adına ne denirse densin, sevenlerin ve sevmenin önemini bilenlerin bir günü olmalı. Ve bu bir gün tüm hayatın bünyesine enjektörle verilen sıvı misali bütün yaşama dağılmalı. Böylelikle beraber oldukları her an , sevmenin ve sevilmenin en büyük erdem olduğu gerçeği tekrarlanıp dursun.

Yaşamın akışına kapılıp giderken bir toz zerresi misali, insanoğlunun başından neler geçiyor neler. Ben hep derim, her yaşam bir kitaptır aslında. Ancak onu okuduktan sonra öğrenebilirsin. Oysa ilk bakışta söylediğimiz ‘ benim çektiğimi kimse çekmedi’ deyimi belki bencilliğimizin yansıması.

Hayatın her devresinde bir başka türlü zorluklar bekler insanı. Sürünerek kıçı üzerinde emekleyen bir bebek için tek arzusu annesinin kucaklarına yürüyerek koşabilmek, kırmızı renklere elleriyle kimse kendisine uzatmadan dokunabilmektir. Sonrasında sütünü kendisi içmek, yemeğini kendi kendine yemektir. Daha sonra o güzelim kıyafetlerle okul hayali, derken başarılı olmak ve ön saflara doğru bir yarış.

Bir de bakmışsın asker ocağı, gelin olma, aş, iş derken daha dün senin oynadığın oyuncağın benzeriyle oğlun, kızın oynuyor.

Hayat hep değişiyor, yaşam ha bire fırıldak gibi dönüyor. Kah bu yana , kah diğer yana. Her seferinde de savruluyoruz, yerimizden yurdumuzdan oluyoruz.

Bu evrelerden geçerken acı ve tatlı, bir koalisyon kurmuşçasına beraber at başı gidiyor benliğimizde. Ne acının feryadını tatlı dindiriyor, ne de tatlı günlerin hazzını acılar yok edebiliyor.

Acaba bizlerin yaşamında değişmeyen, değiştirilemeyen ne var ki ilk savruluşta yıkılmıyoruz ? Bence bunun adı SEVGİ. Eğer insanların yaşamlarına bakarsak, sevgi sayesinde ayakta kaldıklarını rahatlıkla görebiliriz. Sevgisiz yaşamanın mümkün olmadığı da böylelikle ortaya çıkar. Üstelik sevginin tüm türleri aynı oranda etkili ve manevidir.

Eş sevgisi, ana sevgisi, baba sevgisi, aile sevgisi, Allah sevgisi, tabiat sevgisi ve daha niceleri…

Sevgililer günü, işte bu nedenlerle çok önemli.

Yakın geçmişte eşimin küçük bir rahatsızlığını bilgi edinmeden büyüttüğümüzde şöyle dedim eşime; ‘’ keşke bu kadar iyi ve bu denli sevgili olmasaydın bana.’’ Yemeyip yediren, içmeyip içtiren derler ya öylesine. Benimle gülen, benimle ağlayan. 31 yıldır hiç ama hiçbir gün üzülmeden ve üzmeden bir yaşam sürdürebilmek. Maddi, manevi değerlere saygı duyarak, 18 yaşının verdiği gençliğin handikaplarına da karşı durarak dolu dolu bir yaşam sürmek. Şairin dediğince, ‘ aç kaldım, susuz kaldım; terk etmedi sevdam beni’.

Eğer bir yaşamda sevgi kutsal duruyor ve önemini koruyorsa hiç eskimez sevmeler. Aksine gittikçe gürleşir, kara sevdaya döner. Yaşamın tüm olumsuz izleri silinir benliğinden. Her yeni gün, yeni sevgilere açılan yelkenli gibi loş bir rüzgarda coşar coşar. Gideceğin yere çabucak varır, geçtiğin durakları da anlamlı ve güzel hatıralarla anarsın.

Tüm Sevenler,

<ı>Yeni doğmuş bebek gibi günahsız,

<ı>Çığ damlası kadar taze,

<ı>Bahar havası gibi ferah,

<ı>Sabah güneşi kadar berrak.

<ı>Güllerden, çiçeklerden de güzel,

<ı>Ay ışığı kadar ıssız,

<ı>Sınırsız düşler gibi azimli,

<ı>Bir bakış kadar kararlı.

<ı>

<ı>Sarfedilen tüm sözlerden daha anlamlı,

<ı>Leyla ile Mecnun kadar destansı,

<ı>Öyle bir aşk yaşamıştık seninle,

<ı>Şimdi ise ayrılığa ağlıyoruz,

<ı>Günahsız gözlerimizle…

Seven ve sevilen tüm kalplerin yaşamı beraber paylaşmaları dilek ve temennilerimle.

Saygılarımla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 79
Toplam yorum
: 1311
Toplam mesaj
: 257
Ort. okunma sayısı
: 2409
Kayıt tarihi
: 22.11.07
 
 

Yaşamı çözebildiğimce,  dersler çıkarabilme aşamasında yorgun ama umut dolu eğitimci.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster