Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Temmuz '12

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
107
 

Sevgiye disiplin katmak

Sevgiye disiplin katmak
 

Çoğu anne, evdeki düzeni koruyamadığından yakınır. Eğer çocuklar erken yaşlardan itibaren evdeki düzeni korumaya alıştırılmamışsa ve bu onların doğasının bir parçası haline gelmemişse, bu iş her zaman yorucu bir çaba gerektirecektir.  Dolayısıyla, bu durumdan yakınmak istemiyorsak, erken yaşlardan itibaren sevgiye disiplin katmaya çalışmalıyız. Bunu ne kadar erken yaparsak, çocuğa kendisini nasıl disiplin edeceğini ne kadar erken öğretirsek, çocuk için bu o kadar kolay olur.

Kendimizi dikkatle incelediğimiz zaman görürüz ki aslında biz de acı ve zevk tarafından yönetilmekteyiz. Acı çekmemek için birçok şeyi yapmıyoruz, birçok şeyi de zevk almak için yapıyoruz. Dolayısıyla, çocuklara, dünyanın acı ve zevk üzerinden işlediğini, dünyanın bize de bu şekilde davrandığını ve buna göre ona karşılık vermemiz gerektiğini açıklamalıyız.

Çocuklar örneklerden öğrenirler. Bu yüzden, anne ve baba, kendi anne ve babalarına gösterdikleri saygılı davranışlar ile çocuklarına örnek olmalıdırlar. Kendi anne ve babalarına (çocuğun büyükanne ve büyükbabasına) nasıl davrandıklarını çocuğa göstererek, çocuğu onlara (anne ve babaya) aynı şekilde davranması için eğitirler.

Buradan çıkan sonuç şudur ki çocuklarımızın iyiliği için, kendimizi de eğitmemiz gerekmektedir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 422
Kayıt tarihi
: 01.11.11
 
 

Yaşam yolculuğu hepimizi farklı duraklarda indiriyor. Bu duraklara varmak için çeşitli eğitimler ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster