Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '15

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
119
 

Sevildiğimiz için öğreniriz sevmeyi, sevilmezsek sevemeyiz

Sevildiğimiz için öğreniriz sevmeyi, sevilmezsek sevemeyiz
 

Sevmenin temel kuralıdır bu.

Gördüğümüz değer kadar değer vermeyi, sevildiğimiz kadar sevmeyi öğreniriz. Çocukluğunda sevgiyi doyasıya hissetmemiş bir kişi, ileriki yaşlarında insanlar tarafından sevilip değer görse bile içindeki sevgi eksikliğini kolay kolay dolduramaz. Bu yoksunluk hali yanlış ilişkilere ya da tavizkar davranışlara dönüşebilir.

Sevgisizliğin yarattığı ruhsal boşluk kişiyi kendisiyle de mesafeli bir hale getirir zamanla. Aynaya baktığında kendisini beğenmeyen, yaptığı en güzel işlerde bile hep bir yetersizlik bulan, iğneyi her durumda kendisine batıran, hoşgörüsüz bir yetişkin çıkar karşımıza.

Tabii ego boş durur mu? Bu sorunu ortadan kaldırmak için devreye giriverir. Daha çalışkan, daha mükemmeliyetçi, daha fedakar, daha öfkeli, daha endişeli biri yaratarak özüne iyice uzaklaştırır kişiyi.

Sevgi deposunun doluluk oranı düşer de düşer böylece. Ego, kişiyi tepkisel kılar ve kendi içinde ya da etrafını saran dünyada mutsuz hissetmesine neden olur.

GEÇMİŞİN BASKISINA BOYUN EĞMEK

İnsanlar geçmişte başlarına gelen deneyimlerin izlerini silmekten kaçınıyorlar. Unutmuyor ve affetmiyorlar. İntikam almaya gerek duyuyorlar. Oysa ruhani yolda ilerleyen insanlar affetmenin önemini bilirler. Bazılarımız için affedebilmek gerçekten çok zor olabilir. Farkında olunması gereken şey geçmişe bağlı kalmanın sadece bizi yaraladığıdır. Kimsenin umurunda değildir yoksa.

Geçmiş yaşanmış, bitmiş ve değiştirilemez. Yaşadığımız tek an, bu andır. Bu anda geçmişe ait bir deneyimin tortularını yaşıyorsak şimdinin sunduğu gerçek deneyimi kaçırıyoruz demektir.

Acıya olan bağımlılığımızdan kurtulduğumuzda tüm enerjimizi andan zevk almak ve harika bir gelecek yaratmak için kullanabiliriz.

AFFETMEK

Affetmek, kırgınlığın, kızgınlığın, öfkenin, utancın, suçluluğun hapishanesinden kurtulmaktır.

Kendimizi ve başkalarını affetmek, bizi geçmişin yükünden kurtarır, yaşamın kontrolünü eline almamızı sağlar. Ne tür bir iyileşme isteniyorsa istensin tek çözüm daima SEVGİ’dir.

Bağışlamak tüm olumsuz duyguları yok eder. Sevgiye giden yol da affetmekten geçer.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 264
Kayıt tarihi
: 23.08.14
 
 

Sevgili blog okuyucularım, Size burada sunduğum çeşitli bakış açıları, sadece ileri sürmekle kalm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster