Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '09

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
2343
 

Sevilme korkusu

Sevmek ve sevildiğini hissetmek yaşamı anlamlı kılan en güzel duygulardır..Düşünün ki, çok başarılı, çok güzel, çok zengin, çok akıllısınız ama sizi seven kimse yok, ya da sevildiğinizi hissetmiyorsunuz..Bütün bu elinizdeki şeyler sizi mutlu eder miydi?

Sevmek ve sevilmek ruhun ihtiyacıdır.Bu duygular doyurulmazsa insanın ruhu aç kalır..Şuna inanıyorum ki, insanların elde etmeye çalıştıkları bütün şeylerin temelinde sevilme, beğenilme ve takdir edilme ihtiyacı var.. Yoksa insan neden en güzel eve, arabaya, kıyafetlere sahip olmak istesin.. Bunu başkaları görüp, beğenip takdir etmeyeceklerse..


Gerçek sevgi bu mudur? Ya da bunlarla sağlanır mı? O tamamen ayrı bir konu.. İnsan önce kendisini sevmeli, kendisini sevmiyorsa zaten ne başkalarını sevebilir ne de sevildiğini hissedebilir..


Benim anlatmak istediğim temelde insanın sevilmeye ihtiyaç duyması..İnsan sevilmeye bu kadar ihtiyaç duyarken bundan neden korksun?


Korku nedir? Korku; dozunda olduğu zaman insan için yararlı olabilecek bir duygudur..Hayatı koruma içgüdüsü ile alakalıdır..Hiçbir şeyden korkmuyor olmak insan için çok yararlı bir şey değildir..Tehlikeyi fark edemez ve hayatını riske sokabilir..


Bir arkadaşım vardı..Bir türlü istediği gibi bir ilişki yaşayamıyordu..Ne zaman birisine aşık olsa ya da birisi onunla ilgilenmeye başlasa, hemen hiç olmadığı gibi davranıp adamı kendinden uzaklaştırıyordu..Bunu nasıl yaptığının farkında olmadığı için de sonrasında çok üzülüyor ve acı çekiyordu..Dışarıdan bakılınca çok acıklı bir görüntüsü vardı olayın..Hem sevmek ve sevilmek istiyor, hem de tam yaklaşmaya başladığı anda deli gibi kaçıyordu..


Sonradan fark ettik ki; kızda sevileceğini anladığı anda acayip bir panik duygusu oluşuyor..Ve ondan sonra o kişiye karşı davranışlarını kontrol edemiyordu.. O çok sevdiği kişi birden dünyanın en işe yaramaz adamı görünüyor, yanında sıkılıyor, bunalıyor ve olmadık şeylerden tartışma çıkarıyordu..Ta ki adam bunu terk edene kadar…Adam terk ettikten sonra, yeniden adama aşık olup elde etmeye çalışıyor bu böyle bir kısırdöngüye dönüşüyordu..


Sevilme ile korkunun ne alakası var? Duygularımızı da diğer her şey gibi çocuklukta öğreniriz. Nasıl elimiz sobaya değince elimizin yanacağını öğrenir ve bir daha sobaya dokunmazsak, şuan korktuğumuz ve uzak durduğumuz bir çok şeyi de çocuklukta deneyimleyerek öğrenmişizdir..Sevme ve sevilme duygusunu da aynı şekilde öğreniriz..Eğer, çocuklukta sevdiği ve kendisini seven insanlardan bir şekilde zarar görmüşse kişi, bilinçaltında sevilmek insana zarar verir gibi bir düşünce kalıbı oluşmuş olabilir..Daha sonraları o olayı ve etkiyi unutmuş olsa bile, bilinçaltı hatırlar..Ne zaman birisinin kendisini sevmeye başladığını anlasa, bilinçaltı tıpkı sobanın yaktığını öğrendiği zamandaki gibi “kaç” emri verir..Ve kişi kendisini seven kişiden en akıl almaz yöntemlerle kaçar ya da o kişiyi kendisinden soğutur..


Eğer hayatımızda bir şeyler hep ters gidiyorsa, bir türlü aradığımız sevgiyi ya da sevgiliyi bulamıyorsak; bunun sebebi bilinçaltı korkularımız olabilir..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 2356
Kayıt tarihi
: 07.02.09
 
 

1970 Tokat doğumluyum. İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar bölümü mez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster