Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
861
 

Sevinmenin Adabı, Dalga Geçmenin Edebi

Sevinmenin Adabı, Dalga Geçmenin Edebi
 

Görsel: Alıntıdır


Fenerbahçe-Galatasaray maçının ardından Fenerbahçeliler haklı olarak sevinirken, 14 yıldır Kadıköyde kazanamayan takımlarından dolayı ve bu maçı da kaybettikleri için Galatasaraylılar doğal olarak üzgündü (ben de). Yeğenim Burak da sıkı bir Fenerbahçelidir. Facebook’da sevinç mesajları atmış haliyle..

O mesajlardan sonra biraz da sohbet ettik mesajlaşarak. Sevinmekten konu açıldı. Daha doğrusu aşırı kaçan bir iki sevinç mesajına binaen fakirin söylediklerinden sonra sohbet derinleşti. Yarı şaka yarı ciddi. Sohbetin sonunda “sen de bu konu ile ilgili bi yazı yazmalısın bence” deyince yazalım bari dedik.

Sevinmenin de adabı mı olurmuş demeyin. Hele hele dalga geçmek ile edep ne alâka hiç demeyin. İkisinin de birbiriyle gayet tabi bir alâkası olur. Şimdi bu taraftarlar arasındaki çekişme daha doğrusu birbirini ezme gayreti zamanında bir tarafın diğerine uyguladığı orantısız dalga geçmekten kaynaklanıyor evvela.

İş sadece dalga geçmekle, ince ince göndermeler yapmakla bitse bir sorun olmayacak aslında. Lâkin bizim taraftarımız küfürsüz, hakaretsiz eğlenmeyi ve dalga geçmeyi pek bilmediğinden genelde kantarın topuzu kaçıyor. Bunu sadece bir taraf yapmıyor. Hemen hemen tümü böyle.

Altı üstü bir galibiyet ya da bir şampiyonluk kazanılmış. Zeka ürünü esprilerle, ince alaylarla hafiften dalganı geçsen, böylece eğlensen daha iyi olmaz mı Türk istikbalinin evlâdı.. Yok! İlla ki küfür karışacak, hakaret karışacak. Hele hele analı-bacılı küfürler yok mu? Duyunca insanlığımdan utanıyorum.

Daha işin şiddet kısmına girmedim bile.. O apayrı bir konu. Devleti idare edenlerin o konuya eğilmesi ve kısa zamanda düzeltmeleri gerekiyor. Bi zahmet yani.

Yeğenime söylediğim şeylerden biri de şuydu. Karşı tarafın tepkisi ne olursa olsun sinirlenme. Boşver, o istediği gibi konuşsun. Gülüp geç. Söylemen gereken bir şey varsa yine söyle, ama kızmadan söyle. Böylece akli melekelerin sinir bulutu altında mahsur kalmaz ve akıllıca cevaplar verebilirsin.

Öyle ki inceden dalga geç. Seviyeyi sen koru. Zaten bir süre sonra karşı taraf yaptığından utanacaktır. İnsansa tabi. Hayvanlaşmış olanları bu kategori dışında tutuyorum, zaten mümkünse öyleleri ile aynı yolda bile yürüme.

Şunu da unutma.. Sen ayna olabildiğin sürece karşındaki sende kendini görecektir. O hakaret ediyorsa da kendine ediyordur o zaman. Küfürü de..

İşin sırrı ayna olabilmekte yani. Onun da zamanı gelecek.

Selam ve muhabbetle..

Murat HACIOĞLU

11.11.2013, Denizli

www.murathacioglu.com

https://twitter.com/murathacioglu

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 660
Toplam yorum
: 3284
Toplam mesaj
: 140
Ort. okunma sayısı
: 1623
Kayıt tarihi
: 08.12.08
 
 

Allah kimisine “Yürü ya kulum” demiş. Ben onu “Yürü, yaz kulum” anladım. Yürü anca gidersin manas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster