Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '18

 
Kategori
Cinsel Sağlık
 

Sevişme Sanatı

Sevişme Sanatı
 

Hepimiz biliyoruz ki cinsellik bizim hayatımız da oldukça önemli bir yer kaplıyor. Bu kadın ya da erkek fark etmiyor. Ama kadınlar bunu konuşmaya ve yaşamaya utandıkları için çoğu zaman bunun öneminden hiç bahsetmiyor. Cinsel hayatı olan herkes doğru ya da yanlış bir şekilde sevişiyor. Ama bunu yaparken sadece görev bilinciyle mi yapıyor yoksa hazza mı odaklanıyor orası meçhul. Zaten çoğu cinsel işlev bozukluğunun sebebi de bu. Sevişiyoruz ama ne kadar doğru?
 
Sevişirken yaptığımız hatalardan ve aslında yapmamız gerekenlerden bahsetmek istiyorum.
 
Sonuca değil ana odaklan! Sevişirken o an yaşadığın haz dışında hiç bir şeye odaklanmanı istemiyorum. O an performansa ya da nasıl göründüğüne odaklanma. Bu sende cinsel sorunlara yol açabilir. Sevişmek bir sanattır, onu sadece bedeninde değil ruhunda da yaşamalısın. Sen sadece hazza odaklanırsan sonucunda iyi olacağından emin olabilirsin.
 
Ön sevişme önemli. Sevişmek sadece cinsel birleşme demek değildir. Bu bir hazır oluşluk ister. Hem kadının hem erkeğin cinsel birleşmeye hazır olması ve iyi bir orgazm yaşaması için ön sevişme şart. Birbirinizin haz bölgelerini keşfedin, birbirinize dokunmaktan kaçınmayın, masaj yapın ve erotik olmayan hiçbir konuşmayı sevişmenize dahil etmeyin. Zihniniz ve bedeniniz sadece hazza odaklansın.
 
Heyecanınızı kaybetmeyin ve cinselliğinizi monotonlaştırmayın. Sürekli olarak aynı şeyleri yapmak bir süre sonra size zevk vermemeye başlayacak. Cinselliğinize renk katın. Aşk oyunları oynayın, farklı pozisyonlar ve farklı mekanlar deneyin. Cinsellik ömür boyu sürecek bir ihtiyaç, dolayısıyla ona karşı hissettiğiniz heyecanı kaybetmek ilişkinizi de olumsuz etkileyecek.
 
İkinizde sevişmek istediğinde sevişin. Cinsellik tek başına yaşanan bir eylem değildir o yüzden her iki tarafında bunu istediğinden emin olun. Her ikinizin de bunu reddetme hakkı var. İstemediğiniz bir şeyi yaşamak size zevk vermez aksine ondan soğumanıza neden olabilir.
 
Dürüst olun. Orgazm olmadığınızda olmuş gibi yapmayın ya da istemediğiniz bir pozisyonu sevmiş gibi yapmayın. Partneriniz bunu bilmediği için sizden sürekli aynı şeyi talep ederse sizi seksten soğutabilir.
 
Partnerinizle iletişiminiz iyi olsun. İyi bir iletişim yoksa iyi bir cinsellik te olmayacak. Partnerinizle aranızdaki kötü iletişim sevişmenize de olumsuz şekilde yansıyacaktır.
 
Geribildirim alın. O senin partnerin eğer bir ömür boyu onunla sevişmeyi düşünüyorsan onunla yaşadığın şeyin ne kadar haz verdiğini ya da vermediğini ona söylemelisin. Bilmezse bunu değiştiremez ya da devam ettiremez öyle değil mi?
 
Çıplak ol. Bu sadece bedensel bir çıplaklık değil elbette. İş hayatında, sosyal hayatında ya da herhangi bir alanda yaşadığın bütün olumsuz duygular yatağa girerken kapının dışında kalsın. Yoksa o cinsellikten zevk alamazsın.
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her insan ayrı bir dünyadır. Herkesin kendine göre doğruları, yanlışları; ilkeleri, inançları, beklentileri farklıdır. Bütün bunlar yaşamın her alanına yansıdığı gibi ilişkisine, sevişmesine de yansır. Cinsel partner konumundaki taraflar kültürel alt yapılarına bağlı olarak bu anlamda eksiklerini ve yanlışlarını "klinik psikolog" kimlikli biri yardımı ile kısa ve uzun vadede düzeltebilirler ancak birbirlerinin eğilimlerini, inançlarını şu ya da bu yönde ve kısa sürede tamamen değiştirip, düzeltemezler. Yanılıyor muyum dersiniz?

Şahbettin Uluat 
 07.02.2018 16:15
Cevap :
Çok haklısınız bu bir süreç. Cinsellik öğrenilebilir ve değiştirilebilir. Süreç kişilere göre değişiklik gösterebilir.  07.02.2018 21:32
 

Bence iki tarafta istemeli işte sorunlar da burda başlıyor. Bir taraf isteyip bir taraf istemeyebiliyor ya da gönülsüzce ya da hatır için!! ya da zoraki ya da görev bilinciyle... Ve bir taraf arzulu bir taraf arzusuz olunca da su üstüne çıkan değişik kavgalar sonunda hayal kırıklıkları meydana çıkıyor. Bence seks hayatınız komple düzgünse hayatınız da düzgün olacaktır. Bunun da yolu anlayıştan geçer...

İbrahim ARSLAN 
 07.02.2018 9:49
Cevap :
Anlayış sadece cinsel hayatta değil hayatın her alanında gerekli. O yüzden cinsel yaşamda anlayış varsa diğer alanlarda iyidir demek çok doğru olmaz. Ama partnerinizle iletişiminiz güzelse ve iyi bir ilişkiniz varsa bu da cinsel yaşamınıza olumlu yansır diyebiliriz. Sevgiler  07.02.2018 14:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 127
Kayıt tarihi
: 16.01.18
 
 

Uzman Klinik Psikolog Gülçin KESKİN Evlilik&Çift ve Cinsel Terapist ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster