Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
326
 

Seviyoruz seni Bettina...

Seviyoruz seni Bettina...
 

 
Bütün bir Meclis korkabilir mi, çekinebilir mi? Bunu bir kez daha Alman Parlamentosunda gördük… Bütün partiler birleşip , “grup kararı aldık” diyerek Tasarı’ya Evet oyu verirken, bir tek Alman, her şeye karşın elini kaldırarak “Hayır” oyu kullandı. O anda bütün kamuoyu ve gazeteciler Betine Kudla’ya odaklandılar.
 
Bu olay da gösteriyor ki, Meclisteki Milletvekillerinin tek tek vicdanları serbest bırakılmıyor. Bağlayıcı karar aldık deyince, herkes Başkan’a karşı başını eğiyor. Gerçi  Şansölye Merkel dünkü karar alınırken Meclis’te değildi ama Partisinin kararını etkilediği biliniyor. (3.6.2016)
 
Alman Parlamentosu’nda 1915 Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımlayan tasarıya ‘hayır’ oyu veren tek isim olan Bettina Kudla bir anda Türkiye’nin ve dünyanın gündemine oturdu.
 
631 milletvekilinden bir tek Bettina Kudla‘soykırım’a 'hayır' dedi. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in genel başkanlığını yaptığı CDU partisinin üyesi Kudla, Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert'in iki defa sormasına karşın ısrarla hayır oyu kullandı. 
 
Federal Meclis'te ‘Ermeni Soykırım tasarısına ret oyu veren Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) milletvekili Bettina Kudla “Başka ülkelerde meydana gelen tarihi olayları değerlendirmek Federal Meclis'in görevi değildir. Meclise sunulan önergede kaynak olarak tarihçilerden bunun soykırım olduğunu gösteren bir değerlendirme yok. Bu önergenin politik ve mali sonuçlarını şimdiden öngörmek mümkün değil” diyerek, neden ret oyu kullandığını açıkladı.
 
Kudla, bu karar yüzünden Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin bozulabileceğine dikkat çekerek, “Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan sığınmacı sözleşmesine da zarar verebilir. Bunun sonucu da hem sığınmacı hem de mülteci sorununun çözümüne zorlaştırır. Türkiye ile AB arasında yapılan anlaşmanın bozulması çok ciddi insanı sonuçlara ve Almanya için büyük mali yüke yol açar” dedi. (hürriyet.com.tr)
 
Kudla ayrıca Almanya'nın suçlanmasına da karşı çıkarak, “Alman İmparatorluğuna da Ermeni tehciri olaylarında suç ortağı sonucuna varmak da doğru değil. Bu sorumluluğun neden kaynakladığı da önerge belirtilmiyor.
 
Yapılan oylamada hayır oyu kullanan Bettina Kudla, kişisel internet sitesinden yaptığı açıklamada “Başka ülkelerde meydana gelen tarihi olayları değerlendirmek Federal Meclis'in görevi değildir. Meclise sunulan önergede kaynak olarak tarihçilerden bunun soykırım olduğunu gösteren bir değerlendirme yok. Bu önergenin politik ve mali sonuçlarını şimdiden öngörmek mümkün değil” ifadelerini kullandı.
 
1962 Münih doğumlu olan Bettina Kudla, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Leipzig  Milletvekili.
 
Alman Meclisi’nde bulunan ve tasarıya “Evet” oyu veren Türk asıllı 12 milletvekili, hiç utanmayacaklar mı? Bu insanlar bir daha ne yüzle Türkiye’ye gelebilirler ki…
Bunların, Hristiyan Demokrat Partisi üsesi Sayın Bettina Kudla’dan öğrenecekleri çok şey var.
 
Bu olay da gösteriyor ki, insanlar, hatta Milletvekilleri etki altına alınabiliyor ama bütün vicdanlar değil.  
 
Görün bakın Bettina Kulda insanlığa ne dersi verdi. Bu bir insanlık dersidir.
Bunu herkesin anlamaması, çok yazık!
 
Ya o Türkler, bizim gözbebeğimiz Türkler… Bizi öylesine kırdınız ki.. Size bir görev veriyoruz. Biraz daha Tarih çalışın. 523 Bin Türk Anadolu’da kimler tarafından katledildi. Onu çözümleyin. Bu ders size yeter. Ama sizde anlayacak beyin ve yürek kaldı mı?
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli öğretmenimiz Sayın Erdal Ceyhan: Tasarıya ret oyu veren Bettina'nın açıklamaları hem insani, hem de rahmani.Bu bizim parlamentonun görevi değil diyor,Tarihçiler ve bu işi bilenler bir araya gelip değerlendirmeli.Bende onun gerçek açıklamaları nedeniyle seviyorum.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 07.06.2016 9:11
Cevap :
İşte tam bir kadın... Hem de tam Bir Alman kadını.. Korkmuyor ve konuşuyor. Hani Demokrasi vardı Almanya'da ? Gerçekleri söylemeye cesaret eden bir tek kişi mi var? Helal olsun sana Bettina Hanım.. (Sivas'lı olsam.. Gözümün yağını ye..! derdim) Teşekkürler. İyi günler Burakgazi.  07.06.2016 13:08
 

Hocam, bu is biraz da ulkenin dunyada ki sayginligi ile alakali. Kiytirik guney amerika ulkelerinin insanlarina bile soykirim dige empoze edilmis inan haritada yer gosteremez ama sadece propaganda laflarini soyluyor. Tarih bilmez cahiller bile bu yonde. Oncelikle direyetli bir dis politika, iyi iliskiler ve kuvvetli bir dunya lobisi lazim. Dun yakin eyaletteki turk panayirina gittik. Icler acisi ismail , hasan, huseyin tarikati uyeleri ve abd inan hepsi iyi niyetli ama gercekleri goremiyor. Bir topluluk ki evlere senlik. Bu mu benim ulkemin insani? Almanyadan akin akin gelmisler vize kolayligi yuzunden. Bu sekliyle zor hocam cok daha uzulmeye devam ederiz.

Newyorker 
 06.06.2016 16:27
Cevap :
Herhalde haklısın N.Y.er kardeş.. Dirayetli bir dış politika ve güçlü İlişkiler bu işleri bir dereceye kadar çözümler. Aslında Türkiye pek fazla tanınmıyor.. Tanıtılması da çoğu kez yanlış bir şekilde yapılıyor (Bu iş bir de tarikatlara kaldıysa.. !) Madem ki bu iş peşimizi bırakmayacak, öyleyse bu Uluslararası Mahkemelere biz gidelim ve gerekli kararı çıkartalım. Ondan sonra bu işin bir tartışması kalmaz. Galiba biz de çekimser güreşiyoruz. Bu da yanlış..! Saygılar New-York'lu.  06.06.2016 18:33
 

Bence Bettina Kudla'nın verdiği en önemli ders dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri sayılan Almanya'da bile 631 milletvekilinin olduğu bir demokratik mecliste en fazla 1 kişinin objektif düşünebildiği gerçeğidir. Siyasetçilerden değilde analitik düşünme becerisine sahip bir mecliste bu oran muhtemelen 631 de 10 veya daha fazla olabilirdi. Bu nedenle de ben bir milletin ortak değerlerine, düşüncelerine, varsayımlarına baktığımda onların en az 631 oranında 1 kesinlikle YANLIŞ, SAÇMA ve AKIL DIŞI olabileceğini düşünürüm. Diğer bir ifadeyle de sürü ne tarafa doğru gidiyorsa DOĞRU yol mutlaka o yönün tersidir. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 06.06.2016 12:22
Cevap :
Ne diyeceğimi şaşırıyorum... Bir millet bu derece mi şaşkınlığa uğrar. Almanlara gelince , nice "koyun millet" olduklarını ikinci kez kanıtladılar. Birincisinde , Hitler bunların sakallarından çekti götürdü.. kuzu kuzu peşlerinden gittiler . O zaman Yahudiler hapı yuttular. Şimdi de , Türklere karşı bir oyun oynamak istiyorlar gibi.. Ama ne yaptıklarını, ne yapacaklarını kendileri de kestiremiyorlar, bilmiyorlar. Yazık bu ülkelerin ervahına.. Ne diyebilirim. çok ayıp. Teşekkürler Mustafa bey.   06.06.2016 15:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 793
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster