Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Nisan '07

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
602
 

Sevmek en çok nedir?

Sevmek en çok nedir?
 

EMELİ HİCRAN VE ANNESİ MAİDE HANIM


Kim en çok severse bizi, bize en kıyamayan odur. Çünkü sevmek, kıyamamaktır. En çok kim kıyamaz bize? Eşimiz mi, çocuğumuz mu, sevgilimiz mi, en büyük aşkımız mı, kardeşimiz mi, eşimiz dostumuz, arkadaşımız mı? HAYIR! Koskoca bir hayır işte! Bize en çok annelerimiz kıyamaz! Çünkü en çok onlar sever bizi.

Sanat aşkla doludur, en büyük eserler aşkla yazılmıştır, yapılmıştır, bu doğru. Ama aşk öldürür de çoğu zaman, hasta da eder, ser-sefil de eder, ama “anne” sevgisi yaşatır. O dünyanın en lezzetli, en uygun sıcaklıktaki, en sevgi dolu besinini “ana sütünü” verdiği gibi verir sevgisini, kendiliğinden, yumuşacık, hiç karşılık beklemeden. Anne yavrusuna hiç kıyamadığı gibi, hiç kırılmaz da ona, yine kıyamadığından, o üzülmesin diye kırılmaz. Bir de, yüreği o kadar yumuşak , o kadar yumuşaktır ki, ondan kırılmaz.

Annenin hiçbir beklentisi yoktur yavrusundan, hiçbir talebi de yoktur. Kolay kolay belli etmez , derdini kederini, hastalığını, isteklerini. Sanki bir tek “sevgi, saygı, ilgi” bekler gibi gelse de, ondan bile vazgeçer bazen, çocuğuna yük ve sorun olmamak için. Size herkes kıyabilir, sizi herkes kırabilir, en sevdiğiniz, aşkından deliye dönüp, uğruna ömrünü verdiğiniz, anadan babadan tatlı dediğiniz yar, elinizdekini avucunuzdakini yollarına serdiğiniz evlatlarınız… Ama anne… Anne hiç kıyamaz yavrusuna, çünkü en çok o sever… Bir gün ikinci plana düşeceğini, hatta unutulacağını bile bile, hiç esirgemeden, hiç kısıtlamadan, hiçbir şart koşmadan ırmaklar gibi akıtır sevgisini, koşulsuz, hesapsız. Çünkü o annedir! Bu özellik yalnız annelere verilmiştir .O her şeye bunun için katlanabilir, o her şeyi yüze vurmayışı, o pek çok şeyi görmezden gelişi o şahane suskunluğu bu yüzdendir. Herkes için en büyük temennim; “anne” sevgisi gibi, ”kıyamayan” sevgiler yaşamak…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevmek en çokta kıyamamaktır..Sevgiyi anlatan tek kelime bile diyebilirim.Anne sevgisinin diğer sevgilerden bir üstünlüğü vardır,hem içgüdüseldir, hem de öğrenilmiş sevgi vardır.Özelliği de burdan geliyor olsa gerek....Elinize sağlık.

Nuray Yetkin 
 06.04.2007 22:20
Cevap :
Sağolun,güzel katılımınız için.Umarım hepimiz "anne" gibi sever,seviliriz,karşılıksız,koşulsuz,içten...Sevgiyle...  07.04.2007 9:19
 

Anneler tabii ki de yavrularına kıyamaz. Başlarına bir kötülük gelmesin diye hep kol kanat gererler. Ama bir de bakmış ki o kıyamadığı evladı başka insanlar tarafından kıymık kıymık edilmiş. İnsan sevdiğine kıymalı. Başkalarının vereceği zarar biz annelerin evladımıza vereceğimiz zarardan çok daha kötü sonuçlara sebep olur. Herkes o kutsal sevginin kıymetini bilsin. Sizin iyiliğinizi düşünen annelerinize kızmayın. Onlar, size kıymasınlar diye varlar. Sevgiler.

Gülün içinden 
 05.04.2007 16:11
Cevap :
Sağolun,yorumunuz,görüşleriniz için,çoğalttınız beni.Sağlıcakla kalınız...  05.04.2007 21:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 98
Toplam yorum
: 150
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 711
Kayıt tarihi
: 24.06.06
 
 

Okuyan, gözlemleyen, yorumlayan, öğrenmeye ve öğrendiklerini uygulamaya çalışan; doğayı, insanları, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster