Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '10

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1941
 

Sevmek Zamanı

Sevmek Zamanı
 

Mevlana'ya sormuşlar: "Sevmek mi daha güzeldir, sevilmek mi?" diye. "Sevmek!" demiş. " Çünkü sevildiğinden hiçbir zaman emin olamazsın!"

"Ne mutlu!" demek geçiyor içimden, "Seviliyorum" diyebilenlere. Gerçekten de bunu bilebilmemiz,hatta bazen emin olmamız çok zordur... Çoğu kez mutsuzluğumuzun kaynağı artık hiç kimse tarafından sevilmediğimizi düşünmemiz değil midir?

Deli gibi sevmek, denir ya hani; öyle seversiniz de hiç karşılığı yoktur...Olmayacaktır da! Ve sonra "Hoş geldin hüzün!"

Sevilerek sevmek en güzelidir elbet. Ama asla sevilmeyeceğimizi bilerek de sevmedik mi? Okul yıllarında öğretmenimize aşık olup, ablamızın / ağbimizin arkadaşlarına sulu sepken tutulmadık mı hiç?

Sevmenin zamanı yoktur, denir. Doğduğumuz anda başlarız sevmeye. Son nefese kadar da hiç vazgeçmeyiz. Bazen geç kaldığımızı düşündüğümüz olur: "Ellerinin kuytusunda saklardım yüzümü / Çok mu geç seni sevmelerin zamanı" *

Değildir elbet! Yaşam içinde yapmak istediğimiz her ne olursa olsun asla geç değildir. Ve pişmanlıklarımız hep yapmadıklarımız için değil midir çoğu kez? Yine de erteleriz sevmeyi. Hep bir nedenimiz vardır,kendimizi avuttuğumuz. Hep zamanını bekleriz, zamanın geçip gittiğini fark etmeden: "Sevgileri hep yarına bıraktınız / Çekingen, tutuk, saygılı / Bütün yakınlarınız / Sizi yanlış tanıdı" // (...) " Siz geniş zamanlar umuyordunuz / Çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek / Yılların telaşlarla bu kadar çabuk / Geçeceği aklınıza gelmezdi" **

Cemal Süreya, "sevmek" kelimesinin en uzun kelime olduğunu söylemiş. Bunun anlamını düşündüm durdum. Bir anlamı mutlaka olmalı... Bulamayışım, belli ki o derinliğe henüz ulaşamadığımdandır!

Sizce şair ne demek istemiş olabilir?

*Refik Durbaş / Zamanı ** Behçet Necatigil / Sevgilerde

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Herşeyin bir ömrü varsa... Sevmek, paçayı kurtarabilir mi bu kaderden...

Ahmets 
 18.12.2010 0:46
Cevap :
Doğru söze ne denir? Teşekkürler paylaştığınız için.  18.12.2010 8:30
 

Mevlana ne güzel söylemiş, bence de en güzeli "sevmek". Kesinlikle emin olabildiğimiz tek şey kendi kalbimizdeki sevgidir. Elbette gönül ister ki sevgiler karşılıklı olsun. Ama herşeye rağmen "sevmek"; ister uzağında olalım sevilenin, ister yakınında, tüm kalbimizle sevmek en güzeli.. Sevgilerimle Melek Hanım.

Mor Okyanus 
 12.12.2010 22:13
Cevap :
Sevgi dolu bir yürekten sımsıcak bir yorum... Teşekkürler sevgili Sibel. Ve hep sevgiyle kal.  13.12.2010 12:32
 

sevmek hayatın kendisidir Melekciğim...Dünya döndükçe var olacaktır kimse ucunu sonunu ortasını göremez ki? sevgisiz dönmüyor dünya...Herşey sevmekle başlar...uçsuz bucaksız sınırsız sevmelere...doğayı bebekleri şiiri mavi gökyüzünü bulutlu havayı, dün yüreğimizi hoplatan ıslık çalan rüzgarı, sık gelemezsemde özlediğim sevdiğim güzel sıcacık yazılarını... sanma ki okumuyorum usulca gelip sevgi ile yazılmış satırların arasında geziyorum...sevgilerin ennnn kocamanından...sevgi ile kal...

Halide 
 12.12.2010 19:04
Cevap :
Adınızı gördüğümde inanamadım, sahiden siz misiniz sevgili Halide? Sesinizi duymuş kadar mutlu oldum. Eksikliğinizi hissettirmemek için iki-üç ayda bir de olsa yazsanız diyorum... Teşekkürle,sevgiyle,selamla.  13.12.2010 12:28
 

SEVMEK"zaman ötesi olduğu için,uzun ve kısa ölçümlerine sığamayacağı için,diye düşündüm.Düşündüren yüreğine sevgimle.

Şerife Mutlu 
 11.12.2010 20:39
Cevap :
Çok doğru bir yaklaşım sevgili Şerife. Teşekkürler, sevgiler.  13.12.2010 12:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 230
Toplam yorum
: 1829
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2011
Kayıt tarihi
: 26.09.07
 
 

Burada yazarken kim olduğumuzun, ne olduğumuzun bir önemi olmadığını düşünüyorum. Önemli olan yaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster