Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '16

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
113
 

Seyahat acentalarına "Home Ofiice" izni verilsin !

Seyahat acentalarına "Home Ofiice" izni verilsin !
 

Malum, Turizm son 30 yılın en kötü günlerini yaşıyor. Senelik kayıp onmilyarca dolar. Sektörde işsizlik %50'leri buldu. Kapanan otel sayısı binleri.

Peki ya ülkemize milyonlarca turist getiren acentaların durumu nedir? Açık söylenmese bile binlercesi çoktan iflas bayrağını çekti, ofis masraflarını bile ödeyemeyen bir o kadarı da sırada.

Peki, bugüne kadar acentalar için ne gibi önlemler alındı? Bildiğim kadarı ile; bilmemkaçyüzbin turist getiren acentalar için kiraladıkları CHARTER başına nakdi yardım yapıldı.

Peki kaç acenta buna hak kazandı? Yine, bildiğim kadarı ile 5. Peki biz kaç acentayız? Resmi rakamlara göre 8.000 küsür.

HOME OFFICE iZNi VERiLSiN !

Öyle günler yaşıyoruz ki, bir çok acenta elemanlarını çıkartmak zorunda kaldı. Bir çoğu ofis kirasını bile ödeyemiyor. Sabit giderler, ofis masrafları, stopaj, eleman, yol, yemek giderleri vs de cabası. 

Eğer acenta sokak, AVM müşterisine hizmet veren bir acenta ise, bir şekilde dönebiliyor. Ama incoming ağırlıklı bir acenta ise durumu zor. Bu acentaların, bütün dünyada var olan "Ev-Ofis" yani Home-Office sisteminde çalışmasına izin vermemiz gerekiyor. Yani adam işini evden yürütebilmeli. Ofisini evinin bir odasına taşıyabilmeli.

Adamın işi küçülmüş, daralmış, getirdiği zaten birkaç yüz veya birkaç bin turist. Zaten dünyada her şey internet üzerinden yürüyor. Pazarlamasını internetten yapıyor, Yurtdışı acentasını mail ile yönlendiriyor, Oteli internetten satın alıyor, Rehberini telefonla ayarlıyor, ödemelerini internetten yapıyor veya alıyor. Neden bu adama bir de ofis masrafı yüklüyoruz? Hık dediğin ofis 2000 TL, stopajla 2,500. Sabit masraflar ve ofis masrafları en az 5.000 TL. Gittisi-geldisi, yol, araba, yemek masrafı hariç unuttuklarım ile ayda 10.000 TL'den aşağı bir ofisin kapısını açmak mümkün mü? Hayır. Senede ne yapar? 120.000 TL. Dikkatinizi çekerim; daha hesaplarda eleman masrafı yok. Boş ofisten bahsediyorum. Peki bu 120.000 TL'den devletin kar'ı, avantajı var mı? Stopaj hariç YOK!  Devletin istediği vergi değil mi? EVET. Bırak o zaman senede 120.000 TL adamın cebinde kalsın. Böylece 3 kuruş kar etse bile sen devlet olarak vergini alırsın. Ama 120.000 kar edip, 120.000'de ofis masrafı yaparsa 1 kuruş vergi alamazsın. Zaten şirket kapanacağı için onun getireceği yüzlerce Turist'ten de olursun.

O halde tekrar edelim: ACENTALARA HOME OFFICE iZNi VERiLSiN !

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 238
Toplam yorum
: 165
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 4889
Kayıt tarihi
: 23.01.07
 
 

Kayseri doğumlu, 1977'den beri Sektörde (Otel, Çarşı, Yurtdışı Acente, Profesyonel Turist Rehberi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster