Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ağustos '20

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
95
 

ŞEYH SAİT, DİĞER AYAKLANMALAR

Bir kitap elime düştü. Normalde ben tanınmış yazarların kitaplarını pek fazla okumam. Nedenine gelince belki de günün özetini; çok okunan yazarlarda, çok izlenen filmlerde-dizilerde, çok adına ne varsa onları da işin parçası olarak gördüğümden midir yoksa bildiğim şeyleri bana tekrar ve yine yeniden söylediklerinden mi bilemiyorum, ismi piyasada duyulmamış yazarlar bana daha cazip gelir.

Kitabın Yazarı Şenol Yücedağ. Eserinin adı ise;  ŞEYH SAİT İSYANI VE EZELİ DÜŞMAN İNGİLTERE. Normalde bildiğim ama hatırlamadığım şeylere ilave olarak birçok yeni şey öğrendim. Ufkum değişti mi, aslında genel anlamda değişmedi ancak bildiklerime ilave olarak bilmediğim birçok şeyi de anlattı, hatırlattı. Belki piyasada fazla tanınmıyordur, bu şekilde yazan yazarlara destek vermek onları cesaretlendirip yeni eserler üretmesine katkıda bulunmak da bir şeydir diye aldığım bu kitap, bildiğimizi sandığımız yüzeysel şeylerin ne kadar yanlış olabileceğini hatırlattı. IQ yayıncılıktan çıkan kitap birçok dağıtımcı tarafından temin edilebiliyor.

Bildiğimizi hele de yüzeysel olarak bildiğimizi sandığımız şeylerin aslında eksiksiz öğrenilmesinde fayda var. Ne derler “yarım doktor candan eder,”  Yarım bilgi de elbette öyledir. Her bilim bilimdir ancak bu coğrafyada yaşıyorsanız bölge, bölge köy köy öğrenmek gerekir.  Tarihi bilmek önemlidir.

Özellikle Ermenileri aleyhimize kışkırtıp bin yıllık dostluğu, düşmanlığa çevirmeyi başaran İngiltere ve müttefiklerinin birçok defalar aynı sahneyi Kürtler üzerinde özellikle her defasında da dini öne çıkararak senaryoyu her defasında başarıyla piyasaya sürdükleri görülebilir. Ne var ki bu senaryo en azından Anadolu’da şu ana kadar başarılamamıştır. Dileyelim ki Kürtler ve Türkler bu coğrafyada Rumların, Yunanlıların ve Ermenilerin düştüğü tuzağa düşmesinler. Emperyalist güçlerden bir kişinin burnu kanamadan binlerce bölge insanını toprağa seren, kanlarıyla karış karış vatanı resmen kana bulayan senaryoları eksenlerden sonra PKK üzerinden piyasaya sürse de insanımızın uyanık olması tarihini tam ve doğru olarak bilmesiyle sorunun üstesinden geleceği açıktır.

Binlerce kilometre öteden gelip bölge insanına umut olanlar yerine, dilerim, bölge insanlarının birbirlerinin derdine derman olduğu zamanlar çok yakındır. Aksi halde maşalar görevleri bitene kadar işe yararlar. Köklü kültürüyle ne Yunan, ne Rum, ne de Ermeni daha dün piyasaya çıkmış sözde milletlerin oyuncakları statüsünden çıkar, herkesin komşusuna el uzattığı zamanlar da pek yakın olsun.

Daha önce bir milletten birden fazla millet çıkararak böl parçala, savaştır barıştır taktikleri ancak insanların aklıselim olmalarıyla çözülebilecek bir sorun olarak önümüzde nice ibretleriyle duruyor ve bu tür eserler bize “iyi” bir şeyler söylüyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kalemine ve yüreğine sağlık İlhan Bey. İsminize layık bir duruş sergiliyorsunuz. Sizi kutlarım. Evet tarih bilelim ki bugünü daha iyi anlayalım. Bu topraklardaki azınlıklar (Türk dışı unsurlar) her zaman dış güçlere maşa olmuşlardır. Ve olmaya devam ediyorlar ama her seferinde mağlup oldular! Yine mağlup olacaklar inşallah. Selam ve dua ile.

Dr Atanur Yıldız 
 07.08.2020 12:42
Cevap :
Vahim olan sahnelerde sergilenen oyunlar değildir, aynı oyunlar farklı şekillerde, en güzel ve yüce isimlerle sahnelenir. Pamuğa sarılmış zehir sever memleketimin çocukları tarihini bilmeden. Bir konuda öğrenmek için bir soru yetmez, bin soru gerekir. Biz ne yazık ki bizde olmadığını düşündüğümüz şeyleri de başkasına yakıştıramadğımızdan hep tuzağa düşmüşüz ve elbette düşmeye devam ediyoruz. Bir de başkasına verdiğimiz değeri birbirimize versek sanırım birçok sorun daha sorun olmadan yok olacak saygılarımla... Aslında azınlıklara azınlık demek de gerekmiyor. Biz de onlardan birisi olabilirdik. Neticede kimse anne ve babasını seçemiyor. Kaldı ki henüz dört beş asırdır sahnede olan sözde güçlerin, bilerce yıllık mazisi olan Türk, Ermeni, Rum ve Kürtlerle ve elbette Araplar oyuncak gibi oynamaları o milletler için utanılacak bir durum olmalıdır.   07.08.2020 21:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2133
Toplam yorum
: 317
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 162
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster