Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ağustos '11

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
340
 

Seyhan Erözçelik de terk etti bizi ve işte gitti. Şiir atı hem öksüz ve hem de süvarisiz kaldı şimdi

Seyhan Erözçelik de terk etti bizi ve işte gitti. Şiir atı hem öksüz ve hem de süvarisiz kaldı şimdi
 

Seyhan Erözçelik ve Nilgün Marmara 1980'lerin başında Boğaziçi Üniversitesinde


Şiir, ama sahicisi, ama hasbisi, epeydir terk etmemiş miydi bizi? Dürüst olalım ve samimi, hangimiz zaten şiir gibi şiirle besleniyordu ki? Ortalıkta dolaşan, sakızlara bile yakışmayan mânilerdi, ve onlar harbi şiire de mâni değil miydi ki? Şairler bu zulme dayanabilemezlerdi, öyle de oldu nitekim; biiir bir çekiliyorlar işte aramızdan, biiir bir. Mecazlar rahat eder mi bundan böyle; ‘ohh’ der mi imgeler ve heceler? ‘Sansar’ da yok artık, malûm; kelimeleri teşrihe yatıracak kim kaldı ki aramızda, kim?! Artık, inanın bana, hangimiz seslense ‘eeeyy, Şair!’ dese ardından hangimiz, ne Seyhan döner ve bakar bir daha geriye ve ne artık o ister ve gelir bu yere. Didem Madak gibi, Nilgün Marmara gibi, Hulki Aktunç gibi, Seyhan Erözçelik de icabet etti şiirin çağrısına ve terk etti bizi. Yıktığı ve kurduğu faili muhayyelin ve fiili mutasavverin tutkulu eyleyicisi, her has şair gibi, bir büyük utku kazandı ve bizzat şiir olmaya gitti. Lejyonerden ve tacirden ve bir de taife-i lâfazandan başka kim hükümran olur ki şimdi bu yerde? Ey beni bedbin diye tekfir edecek olan okur, bekle, dur! İnan bana, edeceğim lâkırdı kehanet değil, muhakkak gelen gelecektir. hülâsa kaçınılmaz hakikat budur! Yani ki.. ...ne süvarisi kalacak yakında Şiir Atı’nın, kendisi, ne de!  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

genç şairleri lâyığıyla izlediğimi iddia edemiyorum. başarılıları var tabii. bejan matur ilk aklıma geleni meselâ. yazımda demek istediğim, son 10 - 15 yılda şiir kuşaklarının ve şairlerinin döneminin kapandığıdır. gençler şimdilerde facebook ve twitter'da aforizma yazmaya vurdular kendilerini. bu da günümüzün realitesi. yermek ya da küçümsemek için değil, sadece bir tespit yapabilmek adına söylüyorum bunları.

ziyaver şencan 
 12.09.2011 14:19
 

Bakın çevrenize, ama iyice; görebilirsiniz o zaman, birileri var! Belki sizin bildiğiniz gibi değiller diye farkedemiyorsunuz? Belki bir vakitler, sizin "Şiir atı" dediklerinizi de göremeyenler vardı, siz gördünüz ama! Şimdi sıra sizde! Birileri ne yazık ki erkenden, şiir olur gider... Onların yasını tutun, tutalım ama şiir sevginizi kalıplarda tüketmeyin! Bakın, hissedin! Başka şiirlere haksızlık etmeyin! Ne olur ne olmaz, belki pişman olursunuz! Üzüntünüze saygıyla!

Tuğba Şardan 
 09.09.2011 11:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 297
Toplam yorum
: 148
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 1565
Kayıt tarihi
: 29.08.11
 
 

1958 Fatih / İstanbul doğumlu. Etiler Lisesi ve İTÜ Maden Fakültesi Petrol Mühendisliği Bölümü me..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster