Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2063
 

Şeytana Kuyruğu ile Yol Veren "Eşeğin" Hikayesi!

Şeytana Kuyruğu ile Yol Veren "Eşeğin" Hikayesi!
 

Divan Edebiyatımızın önemli şairlerinden Şeyhi'nin Harname (Eşekname) adlı mesnevisinde bir eşeğin hikayesi anlatılır... Bu zavallı eşek, yük çekmekten bıkmış usanmıştır; oysa öküzler, yük mük taşımadığı halde daha itibarlı ve daha bakımlıdır.

Bu duruma isyan eden eşek, işi gücü bırakıp otlağa gider ve öküzler gibi beslenmek için, otlak içinde çifte atıp nal sallar; güzelim ekinleri mahveder... Ancak sahibi bundan haberdar olmakta gecikmez...

Eşeği yakalayan adam bir araba sopa attıktan sonra, içi soğumaz, kulağını ve kuyruğunu da keser....

Eşek, bu acıyla, eşeklerin atası olduğu söylenen"bilge" bir eşeğe giderek halini anlatır... Neden, öküzlerin bunca saltanatı varken, eşekler sıkıntı çekmektedir?

Bu yaşlı eşek, bizim eşeğe, yoldan çıkmakla hata ettiğini, Allah'ın yaratılışta herkese ayrı bir rol biçtiğini, Öküzlerin hem çift sürüp hem etinden faydalanıldığı için başlarında taç (boynuz) olduğunu anlatarak bu isyancı eşeğe akıl verir.

Burda asıl önemli olan, bu yaşlı, bilge eşeğin hikayesidir:

Bu "bilge eşeğin" hikayesi de şöyledir:

Tufandan önce Nuh Peygamber, kendisine inanan müminlerle birlikte, bütün hayvanlardan birer çift gemiye alacaktır... Ancak, İnsanın baş düşmanı "Şeytan"ı gemiye almayacaktır.

Böylece lanetlenmiş Şeytan'da tufanda boğulup gidecek ve insanlık bundan sonraki hayatında Şeytandan kurtulmuş olarak yaşayacaktır.

Nihayet gün gelir, gemi tamamlanır ve hayvan çiftleri gemiye bindirilmeye başlanır... Sıra eşeğe gelmiştir... Eşek, geminin kapısına getirilir ancak ayaklarını direr bir türlü gemiye atlamak istemez.

Tam da "eşek inadı" denilen durum yani... Fakat durum acildir ve eşeğin inadını çekecek zaman değildir... Nihayet, Hz. Nuh sinirlenir ve inatçı eşeğe "Gir Ya Melun" der.

Bunu duyan eşek hemen gemiye atlar... Gemi dolup denize açıldıktan sonra, Hz.Nuh geminin içinde teftiş gezisi yapmaktadır. Bir anda şok olur; çünkü gemide Şeytanı görmüştür.

"Ben izin vermediğim halde, sen nasıl gemiye bindin" diye Şeytana çıkışır Nuh Peygamber... Şeytan şöyle cevap verir:

"Sen bana izin verdin ben de girdim"

Nuh Peygamber:

"Nasıl olur, ben seni görmedim bile"

Şeytan:

"Ben eşeğin kuyruğuna asılmıştım... Sen de Eşeğ'e "gir ya melun" dedin"

"Yeryüzünde melun (lanetlenmiş) ben olduğum için, bana da izin vermiş oldun"

Kısacası, Lanetlenmiş Şeytan, eşeğin kuyruğuna asılmış olarak Nuhun Gemisine binmiş ve böylece Tufandan sonraki yeni nesil insanoğlunu da tıpkı öncekiler gibi yoldan çıkarmaya devam etmiştir.

Şimdi bu fıkradan Barzani'nin referandumuna gelelim: Bölgenin "Şeytanı" İsrail, bir bakıma Barzani'nin "kuyruğuna" asılarak yeni bir hamleye imkan buldu.

Barzani, Şeyhi'nin Mesnevisindeki o yaşlı ve"bilge" eşek misali, kuyruğu ile Şeytana yol verdi ve tüm İslam Dünyası için yeni fitnelerin fitilini ateşledi.

Onca uyarılara rağmen referandum yapmakta inat etmesini ise, kendi kararlılığı ve cesareti olarak algıladı... Oysa: Kuyruğundan Şeytan asılmıştı...

Şimdi ayıkla pirincin taşını.... Barzani'nin yaktığı ateş, hem kendini hem bölgeyi yakmaya aday bir ateş oldu.

Allah her türlü Şeytanı'ın şerrinden Türk, Kürt, Arap cümle Ümmet-i Muhammedi muhafaza eylesin.

Amin!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazı çok akıcı. Duanıza yürekten amin diyorum. Selamlar..

Kevser Yenel 
 28.09.2017 15:12
Cevap :
Teşekkür ederim... Selamlarımla   28.09.2017 16:43
 

Bütün dünyayı karşısına alarak inadını sürdürmesi nasıl bir akıl tutulması yaşadığını gösteriyor Barzani’nin. Elbette ki yarın bağımsızlık ilan edecek değil; ama tüm dünyaya “Halkımdan onayı aldım, harekete geçme hakkımı saklı tutuyorum.” mesajı vermiş oldu. O kadar akıllı bir siyasetçinin İsrail ve tabii ki arkasındaki ABD’nin gerçek niyetini anlayamamış olması mümkün değil, belli ki gizli şer planları yapılmış! Hükümetimiz uzun zamandır en sert şekilde Barzani’yi uyarıyor ve gereğinin yapılacağını söylüyor, muhalefet de destekliyor. Referandum sonucunun Türkiye’yi de gelecekte bölünmeye götürecek olmasından ürken halkımız da siyasi iradenin arkasında duruyor. Vesselam estik, gürledik, tankları gönderdik de inandırıcılığımızı, caydırıcılığımızı yitirmemek adına şimdi o vurguladığımız yaptırımların uygulanması zamanı. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 26.09.2017 15:37
Cevap :
Bu işin şakası yok Ata bey...Hiç kuşkusuz Türkiye yapabildiği herşeyi yapacaktır...Teşekkür ederim...Selamlarımla  29.09.2017 20:30
 

Duaya amin. Gemi takılı mıymış eşeğin? Şimdikiler takılı duruyor. Saygı ve muhabbetlerimle.

E Ruhi YALÇIN 
 26.09.2017 13:26
Cevap :
Petrol çok besleyici bir yem hiç kuşku yok Ruhi bey...Teşekkür ederim...Selamlarımla  29.09.2017 20:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 4200
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 779
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster