Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
211
 

Şeytanı yeneceğiz

Şeytanı yeneceğiz
 

Gelecek biziz ve gelecek bizim! (Savaşın, terörün... değil!)


Terörist şeytanın uşağıdır. Teröristi kullanan, destekleyen her kişi ve kurum şeytandan farksızdır.

Şeytanın amacı, insanı yoldan çıkarmak, kötülüğe sevketmek, içindeki sevgi ve iyiliği silerek yerine kin, nefret büyütmeye çalışmaktır. Kibir, kıskançlık, öfke, çaresizlik, korku ve keder onun işini kolaylaştırır; sabır, hoşgörü, huzur, tevekkül, inanç ise zorlaştırır.

Terörün amacı da korkutmak, sindirmek, çaresiz hissettirmek, umutları kırmak, karmaşa yaratmak, baskıya boyun eğdirmektir. Dolayısıyla umutsuzluğa ve karamsarlığa kapılmadan, öfkemizi öc almaya değil; direnmeye, birlik olmaya yönlendirip güçlü, dik, soğukkanlı, sağ duyulu, iyimser ve umutlu durmalıyız. İşte o zaman terör amacına ulaşamaz, şeytanın oyununu bozmuş oluruz.

Toplumsal barış, demokrasi, adil düzen, gönenç (refah) gibi kavramlar, haksızlıkların önlenmesi, hakça paylaşım, hoşgörü, sevgi, saygı, birlik beraberlik, çalışkanlık ilke edinilerek gerçekleşleştirilebilir. Terör, haksızlıklardan, yoksulluktan, işsizlikten, adaletsizlikten, baskıdan, eşitsizliklerden, yolsuzluklardan, antidemokratik ve baskıcı uygulamalardan, hukuksuzlukluktan beslenir. Çünkü, terörist ve teröre destek veren bunları gerekçe gösterir. Ama, terör bunların daha da kalıcı hale gelmesine hizmet eder. Çünkü, toplumdaki kin, öfke, nefret, çaresizlik, keder, umutsuzluk gibi olumsuz duyguları besler, yöneticileri daha katı, baskıcı, daha fazla güç ve yetki sahibi olmaya sevkeder. Ülke ve toplumda baskı, şiddet, korku, karmaşa hakim hale gelir. Yani, savaş gibi terörün de kazananı yoktur. Kazanmış görünen; yalnızca birtakım küresel çıkar ve güç odaklarıdır. Ama, onlar da cehenneme çevirdikleri yeryüzünde er ya da geç yok olmaya mahkumdurlar.

Oysa, birlik beraberlik, eşitlik, hak yememek, kendisinin ve başkasının hakkını gözetmek, doğayı korumak, yeryüzünün zenginliklerini adil paylaşmak (dünyadaki kaynaklar tüm canlılara fazlasıyla yetebilir) dürüstlük, sevgi, hoşgörü, umut ve sevinç dolu, barışçı olmak, bunları başkalarına da aşılamak gibi erdemler tüm dinsel ve tinsel öğretilerin savunduğu, yüceltilen değerlerdir. Bir ülkede ya da dünyada bunlar hakim olsa, yoksulluk, savaş, terör, faşizm, diktatörlük tehlikesi kalmaz. "İki cihan saadeti" denilen şeyi yaşamış ve yaşatmış oluruz.

Yazıma ek; son olayların bana yazdırdığı şiir.

 

SIZI

 

Tumturaklı tamtamlar eşliğinde

Çıktı sahneye,

 

Sisler arasındaydı sızı.

Isındı ve ısıttı dansıyla.

 

Kıpkızıldı,

Yüreği atarken beyninde.

İçi zifiri, gece kırmızıydı.

 

Ateş ve kan kusan

Bir bulantı

Gerisi boz bir duman

ve karaltı...

 

Göz yaşları aktı, yıkadı her yeri

ama, avutmadı kederleri...

 

***

 

İdam, intikam değil ki çare!

Başımızda gerçi yoktur hâre.

Getirmez gideni geri

Ama, yol vermez yenilerine

Anlarsan sen öğretilerini

Mevlana, Abdal ve Emre...

 

İnansan da inanmasan da

Uy, sen o emre

Bak, yine gelecek bahar

Düşecek cemre.

 

Gönüllerde har

yerine harman..

Dertlere derman,

Barışa ferman olur da...

 

Kin, nefret, öfke

Hoşgörü ve sevgiye dönünce.

 

Gülçin ERŞEN – 13/14 Aralık 2016 / Güllük

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Yazınızın ilk iki paragrafında olan resim çok açık. Diğer bölümler ve şiir için de "inşaallah" diyorum. Ancak unutmamamız gereken bir gerçek temiz bir sofra kurmak için temiz eller gerek. Saygılar...

izmirli doksanyedi 
 15.12.2016 20:14
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim. "Temiz eller gerekir" sözünüze gönderme sayılabilecek bir sonraki bloğumu birazdan yönetim panelime gireceğim. Editörler uygun görür de yayımlarlarsa okumanızı isterim.  21.12.2016 2:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 134
Toplam yorum
: 101
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 828
Kayıt tarihi
: 06.07.11
 
 

Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu (İletişim Fakültesi) Radyo ve Televizyon Bölümü mezun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster