Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3442
 

Sezaryen yasasının ilk şehidi "Bebek Kaplan..."

Sezaryen yasasının ilk şehidi "Bebek Kaplan..."
 

Görsel, www.haberpotasi.com'dan alınmıştır...


Tıbbi zorunluluk bulunması halinde doğumun sezaryenle yapılmasını düzenleyen, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş. Vatana ve millete hayırlı olsun.

Kanuna göre, gebe veya rahimdeki bebek için tıbbi zorunluluk bulunması halinde doğum, sezaryen ameliyatı ile yaptırılabilecek. Gerekli tedbirlerin alınmasına rağmen anne veya bebekte meydana gelebilecek istenmeyen sonuçlardan dolayı hekim sorumlu tutulamayacakmış.

Bugün Milliyet gazetesinde okuduğum bir haberde;

9 ay boyunca özel bir doktor tarafından bebeğinin ve kendisinin sağlığı kontrol altında tutulan Arife Kaplan, doktorunun “Normal doğum yapacaksın ve bebeğini sağlıklı olarak kucağına alacaksın” sözleri üzerine, 2 Temmuz’da Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gidiyor.

Kaplan’a henüz doğumun başlamadığı çarşamba günü tekrar gelmesi söyleniyor. 4 Temmuz Çarşamba günü,  saat 10.00’da suyu gelen Arife Kaplan, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gidiyor. Saat 11.30’da hastaneye yatan Kaplan’ın karnına bebeğin kalp atışlarını dinlemeyi sağlayan Non Stres Test (NST) cihazı bağlanıyor ve bebeğin kalp atışları normal olarak duyuluyor.

Akşam 20.00 sıralarında ağrıları başlayan hastaya önce normal yatağında iddiaya göre dört doktor tarafından karnına şiddetli bir şekilde baskı uygulanıyor. Sonrasında sancı odasına alınıp jinekolojik masaya yatırılıyor ve burada da karnına bastırmaya devam ediliyor. Bastırırken de ıkın diye bağırıyorlarmış. Sonrasında bebeğin kalp atışlarının yavaşladığını anlayınca “sezaryen” kararı veriliyor.

Ameliyattan sonra uyandığında çok baskılandığı için karnından böbreklerinin zarar gördüğü ve rahminin parçalandığını öğreniyor. Canlı doğan bebeğinin ise uygulanan şiddete bağlı sakat kalma riski yüzünden başka bir hastaneye nakledildiğini ve sonrasında öldüğünü öğreniyor.

Anneye, “Operasyon başlarken tansiyonun aniden düştü, acilen batına girildi ve fetusun uterusu rüptüre ederek batında olduğu görüldü” şeklinde bir rapor düzenlenmiş, yani rahim yırtılmış ve bebek dışarı çıkarak karın içine gitmiş.

Bu nasıl bir şiddet uygulamasıdır, bu nasıl bir ihmaldir anlamak zor.

Bu yasa doktorların da elini kolunu bağlamıştır. İlk günlerden soruşturma geçirmemek adına yanlış kararlar vermelerine neden olmuştur. Böyle bir yaptırım olmasa sağlıklı bir düşünceyle daha ilk baştan sezaryen kararı alınabilirdi.

Anne Kaplan’ın erkek kardeşi neden sezaryene geç alındı diye soru yönelttiğinde aldığı cevap ise daha da düşündürücü. O gün Beraat Kandili olduğundan,  “Kız kardeşinizin yaşadığına dua edin, Berat Kandili hatırına dua edin” şeklinde cevap verilmiş.

Yani millete verilmek istenen mesaj şu; Yapılan tüm iyi işler bizden, tüm kötü işler de Allah’tan. Dua edin, rahatlayın, bizi de rahatlatın…Yeni yasa da zaten buna hükmediyor.

Kim ne derse desin “Bebek Kaplan” bu yeni yasanın “İlk Şehididir.”

12 Temmuz 2012 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Basını izlemediğimden atladığım bir haber. Sayenizde öğrendim. Hekim olarak baktığımda nasıl olurdabu nokta olur dedim. Hasta sahiplerinden duyma ifadeleri önemsemiyorum. Fakat vaka önemli. Bendesezeryana karşı olanlardanım. Lakin bu vaka ben sezeryanım diye bağırmış ve maalesef sesini işittirememiş. Ultrason var bakma gereksinimi olmamış mı. sonuç olarak bu yasaya bağlanmamalı. kişisel becerilerde önemlidir. Bu vakada önceden sezeryan kararı verilebilinirdi. Sorun bence burada.Saygılarımla..

hssensoz 
 29.07.2012 19:22
Cevap :
Haklı olabilirsiniz, kişisel beceri çok önemli ama hali hazırda yeni bir yasa olarak bu durum karşımıza çıktığında, doktorlar açısından da sanki biraz çekince sebebi olabilir diye düşündüm. Sağlıklı karar vermeyi etkileyebilir...Neticede hepimiz insanız ve önce kendimizi düşünürüz...Selamlar, mutlu kalın...  30.07.2012 13:34
 

Sebep olanlar utansın, diyicem ama... Sebep olanlarda utanacak o yüz nerdeeee? Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 24.07.2012 8:11
Cevap :
Bindik bir alamete, gidiyoruz, acaba nereye?...Selamlar, mutlu kalın...  24.07.2012 13:27
 

Yarım imam,dinden;yarım doktor candan eder...DR. cinayetlerine de EXT oldu diyerek geçerler...İnsanın kedi kadar değerinin olmadığı;hukukun GUGUK olduğu güzel ülkemizi bu hale getirenlerden er geç hesap sorulacaktır...saygılarımlas...

Mesut Selek 
 18.07.2012 0:25
Cevap :
Umarım o günleri görme şansımız olur Mesut Bey...Selamlar, mutlu kalın...  20.07.2012 15:50
 

Merhaba, ama doğumun kolayı dinimizce makbul mü? Diyanet fetva verdi mi? Selamlar...

Mesut KARİP 
 17.07.2012 17:49
Cevap :
Merhaba...Dünyaya çile doldurmaya geldiğimiz içindir bu uygulamalar. Dayanıklılık test ediliyor. Doktorlar zorlayınca da çocuk çilesini hemen dolduruyor. Fetvaya uygun...:) Selamlar, mutlu kalın...  20.07.2012 15:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 278
Toplam yorum
: 3988
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1411
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

Bir Kamu Kurumundan emekliyim. Bloğumda; yaşadıklarımı, çevremde gözlemlediğim olaylar ile kendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster