Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
391
 

Sezer' in hakkı Sezer' e!

Sezer' in hakkı Sezer' e!
 

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bir boşluk duygusu bırakarak güç dönemde başarılar sergilediği görevinden ayrılmaktalar. Türkiye' nin kendisiyle gurur duyması gereken bir çizginin insanı olmuştur. Koalisyon hükümetlerinden gücünü beklediğinden fazla artıran tek parti hükümetlerine, anayasal standardı savunan konumda istikrar sergilemiştir.

O'nu analım. Ancak dilerim çok fazla "aramayız". Yeni seçilecek Sayın Cumhurbaşkanı da, Meclisine, Ordusuna, yasal işleyişine kefil olması gereken Cumhuriyet'i ve halkımızı umarım layıkıyla temsil eder olsun.

Sayın Sezer, sistemin iyileştirilmesi arayışlarına engel olmamıştır ancak -haklı olarak iyileştireceğim denilip de "başkanlık ya da yarı başkanlık" gibi açılımlara evrilecek süreçleri olumlamamıştır. Bu, onun hakkı kadar görevidir.

Türkiye, özgür siyasetini ve referandum dahil halk katılımını olanaklarınca açmalıdır ama rejiminin; kız-erkek karma okullarını, çalışma ve dinlenme takviminin miladi olmasını, hukuk düzeninin prensiplerini, tartışmaya açabilecek arayışları da tartışma alanı dışında tutmak zorundadır.

Sayın Sezer, sulandırılmış ve bir arka planı ya da B planı olduğu izlenimi veren açılımların, çağdaş dünyamızın çözülen örgütlerinin terk ettiği alanda "ilerici"ymiş gibi görünen yapılanmaların, "çok hukukluluk" ve kültürel açılım adına alt kimlikleri ayrıştırma raddesinde el attığı bir devrada, elbet taraf olmuştur.

Ahmet Necdet Sezer'in politikadan gelen bir kişi olmamasına karşılık halk ininde siyaset azaldıkça üzerinde yoğunlaşan siyasi baskıları hissetmesi ironiktir. Sayın Ecevit'in yitimiyle biraz da yalnız kalmıştır. Kişilik çizgisiyle üzerinde mutabık kalanları haklı çıkarmıştır.

Tabii, eleştirilmesi de doğaldır. Ancak doğru açıdan insaflı eleştirleri hak etmiştir.

Örneğin, yurt dışına "az" çıkışı bir tutumluluğun verisi kadar, iç gerilimlerden başını alıp da dünyayı yeterince izleme şansının eksikliğine de verilebilir. Dirense de özelleştirme maskeli yabancılaştırmaların birkaç devasa yerden delinmesi, emeğin sosyal (siyasal) organizasyonun dervişliğine ve dağınıklığına kısmen fatura edilebilir.

Genel vargı da ve toplumsal duyuncun yargısında Ahmet Necdet Sezer, saygı duyulacak bir kişiliktir. Tarih çok kez arkadan yazar. Her şeyin tutanağını tutar. Kriptosudur tarihin kayıtları; devlet ve halk çıkarlarının...

Bir gün gelip de o karakutu açıldığında Sayın Sezer'in hanesine gerçekten akça pakça kayıtların düşeceğine inanmak istiyorum.

Güle güle Sayın Sezer!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sanki belki de değil chp çankaya ilçe başkanı gibi davrandı.tek yaptığı kriz çıkarıp milleti mahvetmesiydi.üstüne 4 ay daha o makamı işgal etti.ama gün geliyor.sezerden kurtulduğu gün türkiyede güneş daha güzel doğacak.

salih mumcu 
 26.08.2007 0:12
 

Örnek alınması gerekli ama .... Maalesef

sedataydın 
 25.08.2007 22:35
 

Ulu Önder'den sonra en iyi, en deneyimli, en kişilikli, en eğitimli, en ahlaklı, en temiz, en ilkeli, en başarılı ve her daim kalbimde en saygın yer alacak olan benim Sayın Cumhurbaşkanım Ahmet Necdet Sezer'e sevgiler ve saygılarımı sunuyorum; birileri zorla bir yerlere gelip, kendini kabul etmeyenleri de sınırdışı ederken...o kişi beni de ülke dışına atsın, ben de kabul etmiyorum o cahili.

turgenyev 
 25.08.2007 22:11
 

Kanimca Sayin SEZER,Ataturk,Inonu'nun ardindan yucelesen UCUNCU CUMHURBAS KANIMIZ OLMUSTUR.

enis ilhan icten 
 24.08.2007 21:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 193
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 482
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Merhaba! Toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel olgularla ulusal ve evrensel düzlemde ilgilenme..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster