Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Nisan '19

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
66
 

Siber Zorbalık Artıyor!

Bilgi Çağının hızla dijitalleşen ortamları, insanların bilgiye ulaşım araçlarının farklılaşmasına neden olmuştur. Çevrimiçi ortamlar bilgiye ulaşma konusunda çok fazla kolaylık sağlamaktadır.
 
Milyonlarca insan farklı elektronik araçlarla iletişime geçmekte ve sınırsız bir etkileşim ortamı oluşmaktadır. Aynı zamanda dijital ortamlarla birlikte sosyal hayat, tüketim alışkanları, iletişim ve ilişki şekilleri gibi birçok alanda dönüşümler yaşanmaktadır.
 
Nesiller arasındaki İnternet kullanımları göz önüne alındığında, Y kuşağında internet kullanımı oldukça yaygındı. Ancak Y kuşağı tam anlamıyla dijital bir dünyanın içinde doğmadı. Z ve Alfa Nesli bireyleri düşünüldüğünde, dijital ortamlar hayatlarının bir parçası, mobil telefonları ise adeta yeni bir uzuvları halini aldı.
 
Web 2.0 teknolojisiyle birlikte çevrimiçi ortamların sayısı hızla arttı. Tek yönlü bir iletişimden, çift yönlü bir iletişim sürecine hızla bir geçiş süreci yaşandı. Kişiselleşmenin ön planda olduğu bu yeni medya ortamlarında, saniyeler içinde milyonlarca mesaj aktarımı mümkün olabiliyor.
 
Ancak bilgiye ulaşımın yanı sıra farklı riskler de ortaya çıkmaktadır. İletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte çevrimiçi ortamlarda görülen hızlı etkileşim, birden fazla sorunu da beraberinde getirmektedir.
Sanal zorbalık, siber zorbalık, elektronik zorbalık olarak da isimlendirilen zorbalıklar, dünya genelinde tanınmaya başlanmış ve beraberinde çok fazla sorunu da sürüklemiştir.
 
İletişim teknolojileri aracılığıyla korkutma, hakaret etme ve aşağılama gibi amaçlarla mesaj ya da görsel gönderilmesi durumu, siber zorbalık olarak tanımlanıyor.
 
Online Offline Zorbalık 
Dijital ortamlara olan kesintisiz ve hızlı erişim, söz konusu siber zorbalık olunca bir dezavantaja dönüşebilmektedir. Çünkü siber zorbalık dijital kanallar vasıtasıyla, -bireyler çevrimiçi olsun ya da olmasın- her an yaşanabilmektedir.
 
Siber zorbalığa, her yaştan insan maruz kalabiliyor. Ancak çok küçük yaşta olan, tam olarak olgunluk seviyesine ulaşamamış bireyler bu gibi durumlarda daha da savunmasız olabiliyorlar. Okul yaşlarındaki birçok çocuk acımasızca zorbalığa uğrayabiliyorlar. 
 
Siber zorbalık, giderek yaygınlaşıyor. Özellikle okul çağındaki çocuklar ve aileleri tarafından siber zorbalığın ne olduğu çok iyi anlaşılmalıdır. Siber zorbalığın hızla yayıldığı bu süreçlerde, konu hakkında çok daha fazla farkındalık oluşturulmalıdır. 
 
Çocukların gelişim düzeyleri için, internetin kullanımı önem arz etmektedir. Ancak internetin kullanımıyla birlikte iletişim teknolojilerinin doğru kullanımı da dikkatle ele alınması gereken bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. 
 
Sevgilerle.
 
Onur Kaplan
 
 
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 91
Kayıt tarihi
: 02.03.19
 
 

Marmara Üniversite İletişim Fakültesi Gazetecilik Mezunu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster