Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Nisan '10

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
408
 

Siberuzay Neden Sibernetik Olamaz?

Sibernetik, zeka ve canlılık gibi, eksi geri beslemeli ve/ya eksi entropili sistemleri tanımlamak için yaratılmış bir proto-sistem kavramdır. Yani, sibernetiği tasarlayan Wiener, onu epeyi eksik tasarladı.

Siberuzay, adının bir bölümünü sibernetikten aldı.

Ancak, ilk tasarlandığı gibiliğiyle sanal olarak, sonradan ilkin internet olarak, şimdilerde simülasyon kaskları ve/ya kokulu sinemalar olarak ve somut olarak, pek sibernetik bir modelde olamadı.

Öncelikle, bir modeli olamadı.

Sonrasında, modeli raslantısallıktan çok, rasgeleliğe yakın kaldı, yani siberuzayın iç mantığı, henüz o denli gevşek ki bir örüntüye limitlenmiyor bile.

Devamında, sibernetiğe eklenen, oto-kritik ve oto-organize sistemler tanımına, siberuzay pek uymuyor. Bir siberuzay olan internet, tümüyle iktidar seçkinlerinin dileği doğrultusunda biçikmlendiriliyor ki oto-kritik ve ve oto-organize sistemler dış müdahalelere iç düzenlemelerle dengeleyici tepkiler verir. Çok şükür ki iktidar seçkinleri tarihin bazı zigzaglarını algılayamadıkları için, daha 50 yıl boyunca siberuzay olarak internet, iktidar seçkini egemen bir bölge ol(a)mayacak. Arada da, iktidar seçkinlerinin müdahale ettiği tüm sistemler gibi, makro krizler / süreksizlikler yaşayacak.

Diyelim ki siberuzay şimdilik sibernetik olmaktan alıkonuyor. Peki, gelecekte sibernetik bir sistem olabilir mi?

Yanıt şu:

O öyle olasıya kadar, 10’un üzerinde başka öncü-altkültür, sibernetik sistem olmuş olarak, onun yerini alacak / dolduracak ki bu siberuzayın kendine yeni bir boş alan yaratmasına engel değildir. Ancak, bunun olasılığını ve olanaklılığını şimdiden kestiremeyiz.

1984 tasarım ve 2009 yaratı momentleri için bunlar geçerliydi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 509
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster