Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '09

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
5035
 

Sicil affı, KKB Listesini Aşar mı?

Sicil affı, KKB Listesini Aşar mı?
 

Piyasa Rahatlayacak mı?


Hükümetin piyasayı rahatlatmak amacıyla çıkarmış olduğu sicil affı kararından sonra, bankalara olan borçlarını daha önce ödemiş olan vatandaşların karşısına bu sefer de KKB (Kredi Kayıt Bürosu) listesi engeli çıktmaktadır.

KKB listesi Merkez Bankası kayıtları dışında oluşturulan ve risk sorgulaması yapmak isteyen bankaların başvurduğu bir sistemdir. Bu listeyi Kredi Kayıt Bürosu A.Ş adlı bir kuruluş düzenlemektedir. Bu kuruluşu bazı bankalar bir araya gelerek oluşturmuş diğer bankalar da üye olmuştur. Üye olan banka kendisiyle iş yapmak isteyen ve kredi, çek ya da kredi kartı başvurusunda bulunan kişilerin risk sorgulamasını Merkez Bankası kayıtları dışında KKB listesinden sorgular.

Daha önce senet, kredi, çek, kredi kartı işlemlerinden dolayı kanuni takipli duruma düşen müşterilerin kaydı, ilgili bankanın kredi risk bölümü tarafından KKB listesinde oluşturulmuştur. Müşteri borcunu ödedikten sonra bu kaydı oluşturan kredi risk bölümü çalışanları gerekli titizliği gösterip, bu kaydın güncellenmesini sağlayarak, borcun takip listesinden çıkmasını sağlamaları gerekir. Aksi halde aradan birkaç yıl geçse de bu borç hala takipli bir borç olarak kalır. Bankalar bu konuda duyarsız kaldığı için güncelleme de yapılması imkansız olmaktadır. Bu durumda herhangi bir bankadan işlem yapmak isteyen vatandaşlara, hala takipli borçlu göründüğünden dolayı olumsuz cevap verilir. Vatandaşlar ise bu takipli borcun Merkez Bankası kayıtlarından silinmediğini düşünür.

Sicil affından önce kayıtların Merkez Bankası tarafından 5 yıl silinmediği bilindiğinden dolayı bu tür sorunların çözülmesinin imkânsız olduğunu düşünen vatandaşlar, sicil affı kanunun çıkması karşısında artık bir sorun kalmadığını düşünmeye başlıyor. Fakat bankaya herhangi bir taleple gittiğinde yine karşısına takipli bir borç kaydı çıkar. Banka da bu konuda yeterli bilgiyi vermediğinden dolayı vatandaşlar bilgi için Merkez Bankası’na başvurur. Merkez Bankası yetkilileri bu sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını, bankaların kendi sisteminden kaynaklandığını açıklasa da vatandaşlar yazılı olarak, herhangi bir borcunu olmadığına dair belge talep eder. Bu sorunun oldukça fazla olması nedeniyle binlerce kişi Merkez Bankası’na başvurmuş ve belge beklemektedir. Merkez Bankası yetkilileri ise Bilgi Edinme Hakkı Kanununda bilgi verme süresinin 2 ay olduğunu ifade ederek bu süre zarfında cevap verileceğini bildirir. Cevabı bekleyen vatandaşlara cevap gelse de sorun çözülmeyecektir çünkü sorun bankaların kendi sisteminde bulunan KKB kayıtlarından kaynaklanmaktadır.

Vatandaşların sorunun KKB’ deki listenin güncellenmemiş olmasını anlaması için araştırma yapması gerekecektir çünkü herhangi bir taleple başvurduğu banka bu konuda kendini bilgilendirmemiştir. Sorunun farkına varabilen vatandaş, hangi bankayla daha önce sorun yaşadıysa oraya başvurur fakat ilginç tarafı bu banka yetkilileri KKB listesinden daha önce bilgileri olamamış gibi davranır. Bilinçli vatandaş banka yetkilisini bu konuda aydınlatır ve sorunun çözüleceği sözünü alır fakat KKB listesindeki bu sorun bir türlü çözülmez.

Diğer taraftan işlem için talepde bulunduğu ve olumsuz cevap aldığı banka yetkilisinden, kendisini takipli borçlu olarak gösteren listenin Merkez Bankası listesi değil de KKB listesi olduğu konusunda, kendisine neden aydınlatıcı bilgi verilmediği sorusu yönelttiğinde aldığı cevap daha da ilginç olacaktır. Banka yetkilisi kendisine aydınlatıcı bilgi verecek başka bir bankayla çalışmasını tavsiye ederek, her gelene bu bilgileri anlatamayacağını sorunun çözümü için kısa yol olarak Merkez Bankasını kayıtlarını hedef gösterdiğini kabul etmek zorunda kalır. Bankanın kendi iç eğitimlerinde Risk sorgulaması yaptığı listenin KBB listesi olduğunu, vatandaşlara anlatmamaları gerekildiğini öğrendiğini ifade eder. Söz konusu olay banka çalışanlarının yaptıkları işlemlerin açıklık ilkeleriyle bağdaşmadığını gösterir.

KKB listesinden güncelleme yapılması konusunda ağır davranılması ya da nasıl güncellenme yapılacağının bilinmemesi nedeniyle sicil affının piyasayı nasıl rahatlatacağı henüz bilinmemektedir.

Fırat AYHAN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 944
Kayıt tarihi
: 14.04.08
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi mezunuyum. Bir kamu kurumunda mali işl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster