Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '07

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
968
 

Şiddet

Şiddet kelimesi ilk bakışta olumsuzluk, yıkıcılık ve bireyin negatif gücünü dışarı yansıtması olarak tasvir edilebilir. Şiddet sosyo-kültürel ve ekonomik boyutlu, psikolojik bir olgudur.

Şiddet bir kişiye güç veya baskı uygulayarak onu iradesi dışında davranışta bulunmaya zorlamaktır. Şiddet uygulayan birey bunu iki şekilde yapmaktadır.

- Fiziksel şiddet,

- Psikolojik şiddet,

İnsan insanın kurdu sözü dünyada insanın insana uyguladığı şiddet nedeniyle söylenmiş olabilir. Şiddet uygulayan toplumlar, gruplar ve liderler tarihte yer almaktadır. Kendince geçerli amaçlar uğruna uygulanan şiddetin nedenleri hakkında kesin net bulgular bulunmamaktadır. Kişisel özellikler, çevresel nedenler, insan doğasında var olan zıtlıklar, çatışmanın kaçınılmazlığı, engellenme araştırma bulgularında rastladıklarım.

Erich Fromm bireyde şiddet kaynağını aşağıdaki şekilde sıralamaktadır.

- Korkudan doğan şiddet,

- Tehdit edilme nedeniyle oluşan tepkisel şiddet,

- Engellemeden oluşan gerginlikte oryaya çıkan şiddet,

- Kin duygusundan kaynaklanan şiddet,

- Kıskançlıktan kaynaklanan şiddet,


Şiddetin insan doğasında var olan bilinçsiz saldırganlık yansıması olduğu zarar verme amaçlı olmayan savaş oyunlarında görülmüş. Amaç zarar verme değildir fakat kökeninde yıkıcılık vardır.

Tepki olarak gösterilen şiddet davranışında amaç savunmadır. Birey korktuğu durumda savunma amaçlı olarak şiddet göstermektedir. Bu korku bilinçli ya da bilinçsiz olabilir. Çünkü beyin algıladığı işaretlerle kendisine zarar verici tehlikeyi hissettiği an düşünmeden davranmaktadır. Mantık devre dışıdır artık.

Bireyin fiziksel ve psikolojik acı çekmesine neden olay her türlü olay şiddettir. Şiddet uygulayan saldırgan fiziksel ve ya psikolojik baskı davranışlarıyla karşısındakine zarar vermektedir. Bulunulan yer ister ev, ister işyeri ister okul, ister sokak olsun.

Gönül DANGAÇ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1364
Kayıt tarihi
: 03.09.06
 
 

İşletme lisans ve işletme master mezunuyum.Akademik araştırmam iş hayatında yaşanan psikolojik şidde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster