Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
430
 

Sıfat-ı insan

Sıfat-ı insan
 

Efendim bayram bitti dostluk güzellikler de bitti. İnsan olarak düşünme melekemizi mi kaybettik. Toplumda herkes birbirinin kuyusunu kazmak için uğraşıyor. Şöyle düşünün karşınızda büyük bir duvar var. Bu duvarda büyük harflerle duvarı kaplayacak biçimde büyük harflerle İNSAN yazıyor.

Bu insan harfine bağlı baloncuklar var. Her bir balonun üzerinde farklı sıfatlar yazıyor. Bazısında iyi bazısında kötü, akıllı zengin, dürüst, çalışkan vs bunları çoğaltmak mümkün. Lakin insanlar içerisinde bu insan sıfatının yanında daha çok insanlık terimine uymayan sıfatları görmeye başladık bu toplumun en tepesinden en alt grubuna kadar inmiş. Yani toplum iyice bozulmuş. Devlet dairelerinde bir işiniz mi var bu gün git yarın gel. Belediyede bir işiniz var kimlik fotokopisi gerekli ilada noter onaylı olacak. Ben kimliği vereyim fotokopisini beraber göstereyim aslı gibidir de olsun, hayır illa da noter olacak. Kira sözleşmesi noter olacak, tapu fotokopisi noter olacak. Vatandaşın cebini alıp notere bağlıyorlar gelsin paralar gitsin ah vahlar. Millet feleğini şaşırmış durumda. Bastığın her yer böyle. İnsanlık sıfatımıza ne oluyor. Bize ne oluyor. Bunca varlıkların içerisinde en akıllı, düşünebilen, ağlayabilen bir varlık nasıl bir canavar haline gelebiliyor. Dedik ya toplumun tepesinde durum vahim vatandaş ne yapsın. Eli kolu bağlı. Bir makam veya mevki işgal edenler toplum yararına çalıştıklarını söyleseler de uygulamaları inancımızı yitiriyor. Vatandaş ekmek derdinde iş derdinde dolaşırken akşama eve götüreceği ekmeği helal mi haramı olduğunu sorgulayabilecek halden uzaklaşmış. Veya uzaklaştırılmış. Birlerinin işlerine böyle geliyor. Sorgulamayan, okumayan, araştırmayan bir toplum. Git desen gidecek kal desen kalacak. Teknoloji hayatı kolaylaştırırken birçok gelişme ve olayı tek düğme ile çözerken insanlık sıfatımız heba olup gidiyor. Tek bir düğme ile bunlar geri gelemez mi acaba?

Daha bu durum ne kadar gitmeli. Bizi yaratan Allah bütün uzuvlarımızı eksiksiz yaratmış. Hepsi görevlerini yaparken bizler insanlık görevimizi yapmıyoruz. Uyanmamızı istemiyorlar. Teknolojiyi kullanmamız gerekiyor okumayan araştırmayan toplumlarda hazır yeme nereye kadar sürecek. İnsanlık sıfatımız harap olmuş, virane halde dolaşmakta. Günler sıralanmış giderken bizden bir takım güzel hasletlerimizde gitmektedir.

İşini iyi yap derler. Gerçekten işimizi iyi yapmalıyız. Önce insan olmak. Ve insanca yaşamak, insanca düşünmek. İnsan olduğumuzun farkına varmak. Bizde insanız bizde yaşamak istiyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1901
Kayıt tarihi
: 23.07.06
 
 

1972 Bursa Büyükorhan Durhasan Köyünde doğdum. İlkokulu köyde Ortaokulu Orhaneli'de liseyi Bursa'da ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster