Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
2724
 

Sıfır: Hayatımızın dengeleyici elamanı

Sıfır: Hayatımızın dengeleyici elamanı
 

"Sıfır" denince ilk aklıma gelen; toplama işleminde etkisiz eleman, çarpma işleminde yutan eleman, bölme işlemine gelince "tanımsızlık" belirten bir eleman... Aynı zamanda, rakamlar arasında en geç keşfedilmiş olan rakam da denebilir.

Peki nedir bu "sıfır"ın hayatımızdaki rolü? Sıfır, kocaman bir "yokluğu" ifade etmesine rağmen, hayatımızdaki anlamı çok daha büyük, çok daha sıra dışı olan bir rakam aslında. İnsanların yaşamlarındaki dengeyle alakalı...

Mucizevi Yaradanımız, hayatımızdaki dengeyi "sıfır"larla kurmuş mucizevi bir şekilde. Diğer bir deyişle, her insanı dengeli yaratmış bir bakıma. Hiç kimseyi kusursuz yaratmamış mesela. Hani derler ya, "Allah bir yerden verirken bir yerden alıyor," diye...

Kimine varlık vermiş, ama bu varlık, "0" sağlıkla dengelenmiş. (Sağlık olmadan parayı kim ne yapsın ama)

Kimine mükemmel bir güzellik vermiş, ama bu güzellik "0" zekayla dengelenmiş :) (magazin programlarında hep karşılaşmıyor muyuz?)

Kimine eşsiz bir zekâ vermiş, ama bu zekâ "0" şansla dengelenmiş. (Örn. Türkiye'deki bilim adamları)

Kimine sağlıklı ve uzun bir ömür vermiş, ama bu durum da "0" varlıkla dengelenmiş. (Hımm)

Kimine her alanda işe yarayan bir şans vermiş, ama bu şans "0" güzellikle dengelenmiş. ("Allah çirkin şansı versin" sözü buradan doğmuş olmalı)

Kimine şöhret vermiş, ama bu şöhret "0" iyi niyetle dengelenmiş. (Burada verilecek çok örnek var ama...)

Kimine yetenek vermiş, ama bu yetenek "0" şansla dengelenmiş. (Sanat karın doyurmuyor işte)

Kimine kusursuz bir evlilik hayatı vermiş, ama bu kusursuzluk "0" çocukla dengelenmiş. :((

Kimine mükemmel bir ses tonu ve diksiyon bahşedilmiş, ama bu da "0" güzellikle dengelenmiş. (Yine pek çok ünlümüz mevcut)

Kimine boy, pos, endam ve mükemmel bir fizik vermiş, ama bu da "0" espiri yeteneğiyle dengelenmiş. (Ben aslında çok uzun boyluyum da, sadece gösterişten hoşlanmadığım için kısa gibi görünüyorum)

Kimine seksapellik ya da çekicilik bahşedilmiş, ama bu "0" güzellikle dengelenmiş. (Asena gibi :P)

Kimine harika bir müzik yeteneği vermiş, ama bu yetenek "0" dans yeteneği ile dengelenmiş. (Yıldız Tilbe gibi)

Kimine kusursuz bir politika zekâsı vermiş, ama bu zekâ da "0" dürüstlükle dengelenmiş. (!!!)

Kimine mükemmel bir akademik zekâ vermiş, ama bu zekâ da "0" terbiye ile dengelenmiş. (Benim öğrencilerimin bir kısmı mesela)

Kimine aileden kaynaklanan varlık ve şans vermiş, ama bu da "0" zekâ ile dengelenmiş. (Ailesi tarafından özel üniversiteye gönderilip 4 yılını kantinde batak oynayarak geçiren bir arkadaşım vardı!)

Kimine ise olağanüstü, harikulade, hatta benzersiz bir yazma yeteneği vermiş, ama bu yetenek de "0" reklam yapma becerisiyle dengelenmiş. (Evet bu benim işte! 3-5 kişi dışında herkesten gizliyorum MB'de yazdığımı!)

Daha yüzlerce örnek var verilebilecek. Fakat gerçekten de; hem zeki, hem güzel, hem zengin, hem şanslı, hem sağlıklı, hem yetenekli, hem de şan-şöhret sahibi bir tek insan bile görmedim. Yani olumlu özelliklerin hepsi bir arada asla olmuyor görüldüğü gibi. Allah herkesi bir şekilde dengeli yaratıyor. Ve bunu da, "sıfır"ları kullanarak yapıyor.

Toplarsanız etkilemez, çarparsanız yutar, bölerseniz hata verir... Matematiğim iyi olsaydı çok daha farklı şekillerde tanımlayabilirdim tabi. :) İşte bu "sıfır"ın hayatımızdaki işlevi "dengeleyici" olması.

"Sıfır"sız hayat düşünemiyorum açıkçası. Bir rakamın sağına ne kadar çok sıfır gelirse o rakam o kadar artıyor, soluna gelip virgülle ayrılırsa kat be kat küçülüyor. "Sıfır" hep aynı "sıfır", ama bulunduğu yer onun işlevini tamamen değiştiriyor.

"Yokluğu" ifade eden o "sıfır" her yerde "var" gördüğünüz gibi. Böyle bir de tezatlık söz konusu. Üstelik herkesin hayatında inanılmaz derecede yer kaplıyor bu bizim "sıfır"...


<özlem boral="">


Küçücük kalbimde, boyundan büyük bir boşluk; yani kocaman bir "sıfır"..........

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzeldi, hepsi de doğru tespitler :) Niye o zaman okumamışım, hayret. Burada yazıyor olunca ''0'' da bazı yazıları bir yıl sonra okumakla dengeliyor dimek bizi :)

shalimar 
 12.09.2009 18:54
Cevap :
1 yıl sonrası da iyidir. benim blog habercimin haber verdiği blogları daha hiç okuyamadım bile. yüzlerce belki de. siz yine benden iyi durumdasınız :) sevgiler  12.09.2009 19:53
 

pencerenin bir içinden bir de dışından bakış, güzel bir irdeleme:) Ve çıkartma işlemini unuttun mu yoksa ben mi atladım:) çıkartma işleminde de neşe , mutluluk, dostluk ve gülümseme olsun, hiç eksilmemiş olur, sevgilerle

erol aslan 
 18.12.2008 23:48
Cevap :
Neşe, mutluluk, dostluk ve gülümseme; ve daha pek çoğu hepimizin hayatında olsun. Ama hepsi bir arada olmuyor işte, her şey dengeli yine de :) Yoksa yaşamın kıymetini bilemezdik bir de orası var. Sevgiler  19.12.2008 20:25
 

Bardağa boş tarafından bakınca gerçekleri daha net görüyoruz öyle değilmi? Belki hayat bizimle oyun oynuyor kim bilir.

Çakabey+ Çakabey+ 
 18.09.2008 14:52
Cevap :
Hayatla dalga geçmek gerek bazen. Yoksa o bizimle dalga geçer :) O zaman yandık demektir işte...  18.09.2008 18:52
 

Yüce rabbim hikmetinden sual olunmaz ama bana her yönden 0-0 yazmışsın, yokum lan benn :)))

silik 
 17.09.2008 13:38
Cevap :
Sahip olduğunuz her şeyin değerini bilin derim ben. Unutmayın, çok bilinen bir şey: "Ayakkabım yok diye üzülürdüm, bir gün ayakları olmayan bir adam gördüm" Sağlıcakla kalın...  17.09.2008 22:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 152
Toplam yorum
: 964
Toplam mesaj
: 60
Ort. okunma sayısı
: 1899
Kayıt tarihi
: 19.08.06
 
 

Ortada bir problem görüyorsak bu bizim de problemimizdir. Ve eğer 'birisi'nin bu konuda bir şeyle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster